Život

POTRAGA ZA DJELATNICIMA NA ODREĐENO I NEODREĐENO

ISTARSKI DOMOVI ZDRAVLJA 'BOLUJU' OD MANJKA RADNIKA Ravnatelj Manuel Runić: "Imamo ambulanti s preko 2.200 osiguranika. Nedostaju nam 22 medicinske sestre i još njih deset za rad u turističkim ordinacijama"

Pulom se odavno širi priča da je liječnica koja je preuzela ginekološku ambulantu zaduženu za 7.000 istarskih žena morala dati otkaz jer su je stanodavci izbacili na ulicu u lipnju kako bi stan iznajmili turistima. Pomaže li IDZ liječnicima u osiguravanju krova nad glavom i kakvo je stanje s nedostatkom kadra u brojkama, razgovarali smo s novim ravnateljem ove institucije


 
7 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Pulom se odavno širi priča da je liječnica koja je preuzela ginekološku ambulantu zaduženu za 7.000 istarskih žena morala dati otkaz jer su je stanodavci izbacili na ulicu u lipnju kako bi stan iznajmili turistima. Pomaže li IDZ liječnicima u osiguravanju krova nad glavom i kakvo je stanje s nedostatkom kadra u brojkama, razgovarali smo s novim ravnateljem ove institucije

Manuel Runić s prvim je danom ove godine preuzeo mjesto ravnatelja Istarskih domova zdravlja, naslijedivši Antu Ivančića koji je na čelu ove institucije bio od 2011. godine. Runića, po struci magistra menadžmenta u zdravstvu, koji je dugi niz godina proveo radeći kao zastupnik farmaceutskih kompanija, u IDZ-u je dočekala pomalo apokaliptična atmosfera kroničnog nedostatka kadra i to u svim segmentima rada i u svim dijelovima županije. Još ujesen prošle godine, IDZ je raspisao natječaj za više od 40 radnih mjesta, a čak četvrtina ovog broja odnosila se na liječnike. Nedostajalo je i sanitetskog osoblja, vozača, njegovatelja, ljekarnika, spremačica...

Problem se natječajem nije uspio riješiti, pa su se Istarski domovi zdravlja pred sam kraj godine odlučili i na pomalo neočekivan potez - vijest da traže djelatnike podijelili su "šalji dalje" metodom, oglasivši je putem svog Facebook profila. No, ni to nije riješilo problem. Tema nedostatka osoblja, najčešće pedijatara i  medicinskih sestara još uvijek je vrlo aktivna, a svakih nekoliko mjeseci pojavi se i vijest o novom odlivu radne snage. 

S ravnateljem Runićem popričali smo o njegovom viđenju stanja koje je zatekao, planu za povratak primarne zdravstvene zaštite u Istarskoj županiji na noge i rješenjima koja predlaže za najveći - kadrovski problem.

Ravnatelj IDZ-a Manuel Runić

Gospodine Runiću, koji Vam je glavni poslovni fokus otkako ste preuzeli mjesto ravnatelja IDZ-a i na koji način planirate riješiti manjak radne snage?

Manuel Runić: U mom mandatu novog ravnatelja IDZ-a, jedan od prioriteta je upravo privlačenje deficitarnog kadra te unaprjeđenje zdravstvene usluge koja se pruža pacijentima u svih sedam ispostava Istarskih domova zdravlja. Kao zdravstvena ustanova, naš glavni fokus je na pružanju kvalitetne zdravstvene skrbi našim pacijentima, što zahtijeva dovoljan broj stručnih i kvalificiranih zdravstvenih radnika.
Pored toga, jedan od naših ciljeva je i povećanje energetske učinkovitosti postojećih objekata u sklopu naše ustanove. U tu svrhu smo pokrenuli brojne inicijative koje uključuju implementaciju novih tehnologija i sustava energetske učinkovitosti, a sve uz pomoć i suradnje s lokalnom zajednicom. U cilju poboljšanja uvjeta rada za naše zaposlenike, ulažemo napore u stvaranju koncepta unaprjeđenja radnog okruženja, kao i pružanje raznih oblika edukacije i osposobljavanja.

Jedan od naših ciljeva je i unaprjeđenje komunikacije s pacijentima, s obzirom na to da nedostatak radne snage može utjecati na kvalitetu telefonske komunikacije. Preopterećenost liječnika obiteljske medicine ovaj problem još više naglašava. To je smjer u kojem se moramo razvijati jer medicina prije 30 godina i danas nije ista, a samim time su se i potrebe pacijenata promijenile. Moramo se prilagoditi novim generacijama i novim izazovima rada u ambulantama te smo oformili radnu skupinu koja bi trebala dati odgovore na ova i slična pitanja koja se svakodnevno projiciraju.

Manuel Runić

Djelatnika nedostaje i na određeno i na neodređeno

Koliko konkretno u ovom trenutku nedostaje medicinskih sestara u istarskim domovima zdravlja i koliki je deficit po gradovima?

Runić: Ukupno nedostaju 22 medicinske sestre na neodređeno ili određeno vrijeme te još 10 medicinskih sestra za rad u turističkim ordinacijama na određeno vrijeme tijekom turističke sezone. U Buzetu nedostaju dvije na određeno, u Pazinu i Puli dvije na određeno i dvije na neodređeno, u Poreču tri na određeno, u Rovinju tri na određeno i jedna na neodređeno, u Umagu tri na određeno i dvije na neodređeno.

Facebook "oglas" IDZ-a iz prosinca 2022. godine

Ali, ne nedostaju samo medicinske sestre i tehničari. Problem su i liječnici. Koliko nedostaje specijalista pedijatrije i koliko je pedijatara trenutno zaposleno u IDZ?

Runić: U ovome trenutku nedostaje jedan specijalist pedijatrije u Puli. IDZ ima zaposleno pet specijalista pedijatrije dok jedan tim bez nositelja osiguravamo kroz poslovnu suradnju s pedijatrima iz Opće bolnice Pula.

Posljednji natječaj objavili ste u veljači ove godine. Je li tada zaposlen neki liječnik?

Runić: Na natječaju su odabrana dva liječnika na određeno i jedan na neodređeno.

Koji je razlog raspisivanja čak sedam natječaja za radno mjesto liječnika obiteljske medicine na određeno vrijeme. Radi li se o zamjenama?

Runić: Razlog je prvenstveno odlazak sedam liječnika na specijalizaciju iz obiteljske medicine s početkom ove godine, dok su ostali razlozi zamjene privremeno odsutnih djelatnika zbog bolovanja.

Sedamnaest novih specijalizanata

Prošle je godine raspisan natječaj za dodjelu 16 specijalizacija. Koliko je bio uspješan i koliko je, među liječnicima koji su otišli na specijalizaciju, onih koji su već radili u IDZ-u? 

Runić: Početkom 2023. godine specijalizaciju je započelo ukupno 17 liječnika. Od navedenog broja liječnika, njih 12 je već bilo u radnom odnosu u IDZ-u. Uz liječnike koji su krenuli sa specijalizacijom početkom ove godine, još šest njih je ranijih godina krenulo sa specijalizacijom iz obiteljske medicine i pedijatrije i te specijalizacije su u tijeku.

Koliko liječnika je na specijalizaciji iz pedijatrije?

Runić: U ovom trenutku su na specijalizaciji iz pedijatrije dvije liječnice i očekujemo da bi jedna liječnica mogla biti gotova krajem ove godine. Ujedno se krajem ove godine planira završetak specijalizacija iz ginekologije i opstetricije krajem ove godine.

U kolikoj mjeri financiranje specijalističkih studija obvezuje liječnike na ostanak?  Postoji li obvezni rok koji moraju odraditi?

Runić: Sukladno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti propisana je obveza rada u radnom odnosu na neodređeno vrijeme nakon završetka specijalističkog usavršavanja i položenog specijalističkog ispita u propisanom vremenu trajanja specijalizacije, no nema kaznenih odredbi.

Liječnik specijalist bez krova nad glavom za vrijeme sezone

Pulska ginekološka ambulanta dr. Rokija Gjonija, nakon njegove je smrti ostala bez stalnog liječnika, a u "timu bez nositelja" godinama su se smjenjivali bolnički i "gostujući" ginekolozi te specijalisti koji su radili iz mirovine. Nakon velike fluktuacije liječnika, ambulantu je konačno preuzeo dr. Ivan Grdinić no i ova stabilnost je potrajala kratko - oko 7.000 žena iz Istre putem sustava e-građani je nedavno primilo informaciju da ponovno nema stalnog ginekologa.

Kako planirate riješiti nedostatak liječnika u ginekološkoj ambulanti na Verudi?  

Runić: Unatoč iznimnom trudu da osiguramo stalnog ginekologa, do sada nismo u tome uspjeli zbog nedostatka ginekologa. Za sada uspijevamo osigurati kontinuitet ginekološke zdravstvene zaštite tako da se ginekolozi mijenjaju. Nadamo se da ćemo uskoro popuniti to radno mjesto te tako osigurati kontinuitet zdravstvene skrbi za naše pacijentice. Važno je napomenuti da pružanje zdravstvene skrbi pacijentima u dotičnoj ordinaciji nije niti u jednom trenu bilo ugroženo te su ostali liječnici koji su ordinirali u toj ambulanti osigurali neprekidnu dostupnost i kvalitetu zdravstvene skrbi.

Pulom se odavno širi priča kako je upravo liječnica koja se u Pulu doselila kako bi preuzela ginekološku ordinaciju zaduženu za 7.000 pacijentica dala otkaz jer su joj stanodavci otkazali najam u lipnju kako bi stan iznajmili turistima. Je li istina da specijalisti napuštaju Pulu jer ne mogu pronaći stan u kom mogu ostati za vrijeme sezone i pomažu li im IDZ u traženju stalnog smještaja?

Runić: IDZ pomaže svakom liječniku koji traži smještaj u Gradu Puli na način da pokušavamo pronaći slobodne stanove za najam te na taj način olakšavamo pronalazak stanova za dugoročni najam kojih je sve manje, osobito tijekom turističke sezone. Ujedno je iz sredstava Grada Pule osigurano sufinanciranje troškova najamnine.

Ima li uopće mjesta za nove pacijente i turiste?

Za koliko je pacijenata u prosjeku zadužen liječnik u jednoj pulskoj ambulanti?

Runić: Za ordinacije u sastavu IDZ-a, u ispostavi Pula prosječan broja pacijenata je otprilike 1800, a imamo ambulanti i sa preko 2200 osiguranika.

Koliko liječnika trenutno ima popunjenu kvotu pacijenata i mogu li liječnici odbiti prijem novih pacijenata iako kvota još uvijek nije popunjena? 

Runić: Informacije o popunjenosti kvota liječnika moguće je provjeriti na portalu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) na sljedećem linku: https://e-usluge.hzzo.hr/trazilicaugovorapzz/. Također, željeli bismo napomenuti da u Istarskim domovima zdravlja usmjeravamo pacijente prema ordinacijama koje imaju manju
popunjenost kako bi se pacijenti mogli što prije zbrinuti.

Konačno, kada smo već spomenuli "boljku" sezone, recite mi za kraj je li primarna zdravstvena zaštita u Istri spremna za sezonu? Koliko će turističkih ambulanti biti otvoreno, na koji način će funkcionirati i kako uopće pokriti potrebe turista s takvim deficitom zdravstvenog kadra?

Runić: Kontinuirano raspisujemo natječaj za popunjavanje turističkih ambulanti i otvaranje istih, ali deficit zdravstvenog kadra je prisutan u svim dijelovima Hrvatske te nam ova činjenica značajno otežava u ispunjenju ovog cilja. Svakako će svi turisti, kako strani tako i domaći, moći ostvariti zdravstvenu zaštitu kod svih ugovorenih subjekata te će raspored za primanje istih biti jasno napisan i izložen na ulazu u sve ispostave u kojima se neće otvoriti klasične turističke ambulante.


Nastavite čitati

Istra
 

Dolje korupcija, gore pašareta!

Premijer Plenković je u novom mandatu obećao prosječnu neto plaću od 1600 eura i prosječnu mirovinu od najmanje 750 eura. Bilo tako ili ne, obitelj Ferenčić i dalje će u Pazinu - bez ikakve reklame - proizvoditi  kultnu Pašaretu, koja slavi impresivnih 100 godina proizvodnje

Istra
 

NOVA POBJEDA ISTRE Danas je pao Varaždin

Mateo Lisica je bio strijelac vodećeg pogotka za domaću momčad u 47. minuti. "Džokerom s klupe" pokazao se i Hamza Jaganjac koji je u igru ušao u 52. minuti, a deset minuta poslije pogodio za 2-0 ? * Istra 1961 je svojom četvrtom pobjedom u posljednjih pet nastupa došla do 41 boda i privremeno se popela na sedmo mjesto. Varaždin je ostao šesti sa 42 boda

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.