Život

CIJENA TURIZMA?

KAKO PREŽIVJETI SEZONU S HRVATSKIM PLAĆAMA Cijene hrane lete u nebo, poskupjelo je sve OD ULJA DO WC PAPIRA

Svake godine prije sezone cijene ovdje naprosto podivljaju, a kasnije se donekle vrate na staro, no ne sve. Cijene su za turiste, više za čak 50 posto nego zimi, no od nečega moramo živjeti i mi, kazuje Bonita. Upitana ima li konkretni primjer nabraja kao od šuba: sir gauda, pakiranje od 100 grama bilo je prije 10, a sada je 14 kuna. Vrećice za smeće koje je mjesecima kupovala po 9 kuna sada su čak 15!


 
6 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Svake godine prije sezone cijene ovdje naprosto podivljaju, a kasnije se donekle vrate na staro, no ne sve. Cijene su za turiste, više za čak 50 posto nego zimi, no od nečega moramo živjeti i mi, kazuje Bonita. Upitana ima li konkretni primjer nabraja kao od šuba: sir gauda, pakiranje od 100 grama bilo je prije 10, a sada je 14 kuna. Vrećice za smeće koje je mjesecima kupovala po 9 kuna sada su čak 15!

Litra običnog suncokretovog ulja dvadeset kuna, maslac gotovo 30, kutija jaja po 20 kuna, pileća prsa više od sto kuna! Papir za wc od 20 do 50 kuna - pet kuna rola!  

Cijene, otkako je krenula sezona, doslovce luduju i nema artikla koji nije poskupio za kunu, dvije, tri....  Osnovni prehrambeni artikli, suhomesnati i mliječni proizvodi, pića i slatko, sladoledi, čak i obična voda.

Iako smo na rast cijena već pomalo navikli ove sezone, navode nam brojni ogorčeni kupci, trgovci kao da žele nadoknaditi posljednje dvije godine slabog rada radi pandemije pa dižu cijene u nebesa.

Što bliže moru to skuplje

Cijene hrane, ali i ugostiteljskih usluga, dižu se kako se približavamo moru i turističkim mjestima, pa tako najviše pate oni koji žive u mjestima na obali - od Rovinja, preko Fažane do Medulina. Ispred jednog trgovačkog centra na ulazu u Fažanu sreli smo obitelj iz Slavonije.

Zanimljivo je da se naše registracije mogu nabrojati na prste jedne ruke, a hrvatski se na parkingu rijetko čuje. Dućan je krcat Slovencima, Nijemcima...

Bračni par priča nam kako je stigao na more iz Županje i na pitanje o cijenama samo odmahuju glavom.

- Joj, katastrofa, pa tu vam je sve skupo, puno skuplje nego kod nas, vidi se da samo na moru veli nam Anica navodeći da su samo cijene mesa slične, a sve je ostalo puno skuplje. Pojašnjava da i doma kupuje u istom trgovačkom centru, no ovdje je puno cijena sigurno za 20, 30 posto više nego u Slavoniji.

- Skuplje je i u Plodinama, ali i u Konzumu. To znam jer u tim dućanima i inače kupujem. Evo, neki dan sam se šokirala da je cijena paradajza u dućanu 19 kuna, to nije normalno, veli nam.

Ogorčena je stalnim podizanjem cijena pred sezonu i Fažanka Bonita. Navodi kako veće tjedne špeže radi izvan Fažane, i to najčešće u Lidlu, no često joj se dogodi da mora skočiti i u ovdašnje trgovine po nešto; kruh, mlijeko, suhomesnato, uvijek nešto fali.

Fažanka Bonita

- Svake godine prije sezone cijene ovdje naprosto podivljaju, a kasnije se donekle vrate na staro, na no sve. Cijene su za turiste, više za 30 do čak 50 posto nego zimi, no od nečega moramo živjeti i mi, kazuje Bonita.

Upitana ima li konkretni primjer da je nešto poskupilo i koliko nabraja kao od šuba: sir gauda, pakiranje od 100 grama bilo je prije 10, a sada je 14 kuna. Vrećice za smeće koje je mjesecima kupovala po 8,99 kuna sada su čak 15  kuna!

Kvartovski dućani još skuplji

Naravno, artikli su, pričaju nam kupci, daleko skuplji u malim, kvartovskim dućanima nego većim trgovačkim centrima. Ide se logikom da se tu ipak svakodnevno kupuje 'kruh i mlijeko'.

No, uz dnevnu kupovina uvijek se kupi još neka sitnica pa vam iz džepa redovito izbiju stotinjak kuna dnevno. Koliko su cijene ovdje više dobro se vidi, primjerice, na litri alpskog mlijeka koje u velikim centrima košta 9,99 kuna, a u kvartovskom dućanu 13,99! Četiri kune na samo jednom artiklu.

Našeg je čitatelja iz Zagreba nekidan šokirala cijena piletine u medulinskom marketu pa je morao provjeriti je li došlo do pogreške. Kada su mu potvrdili da su pileća prsa doista po 99,99 kuna shvatio je da je - došao na Jadransko more!

Nažalost, ovo nije ni najveća cijena koju smo vidjeli; u jednom od trgovačkih centara uz more pileća prsa koštaju čak 129,99 kuna!

Nekoliko trgovačkih centara upitali smo kako formiraju svoje cijene i ima li lokacija njihovog dućana veze s time. Naravno, nitko nije jasno kazao da su skuplji na moru, no to niti ne poriču. Jedino je Lidl naglasio da ima iste cijene na cijelom teritoriju Hrvatske, ma gdje se nalazio.

No, i tu su, prije sezone, cijene porasle, tvrde nam kupci. Pa tako jedan navodi da uvijek kupuje istu šunku koja je u dva mjeseca skočila sa 14,99 na 16,99. Kuna, dvije i račun je na kraju poveći.

Jedna zemlja jedna cijena - rijetko pravilo

- U poslovanju u Hrvatskoj, Lidl poštuje načelo da za cijelu zemlju vrijedi jedna cijena, što znači da u svim trgovinama u Hrvatskoj kupci mogu kupovati iste artikle po istim cijenama. U Lidlu oduvijek nudimo najbolji omjer cijene i kvalitete, na dobrobit naših kupaca, navode nam.

 

Iz Kauflanda pak navode da cijene proizvoda ovise, između ostalog, o kretanju cijena sirovina, i ne spominuu lokaciju kao element koji se uzima u obzir pri formiranju cijena, a iz Konzuma da imaju više od 600 prodavaonica i svim svojim kupcima nastoje osigurati "širok i kvalitetan asortiman proizvoda u kojem su najvećim dijelom zastupljeni domaći proizvođači, ali i poznati svjetski brendovi, pa takav pristup može utjecati i na formiranje cijena proizvoda, s obzirom na to da one ovise o različitim čimbenicima, troškovima poslovanja i distribucije, ali i specifičnostima pojedinih prodavaonica".

Anja Škulje Makjanić iz Studenca napominje da na cijene artikala utječe niz vanjskih čimbenika, kao posljedica globalnih i lokalnih ekonomskih kretanja, situacije u nabavi i opskrbi roba, a dodatni faktor pri formiranju cijena jest  - i sama lokacija prodavaonica te popratna logistika.

Evo nekoliko suludih cijena po trgovinama

  • Odresci pilećih prsa, Cekin - 129 kuna
  • suncokretovo ulje, zvijezda - 21,99
  • maslac, Dukat - 25,99
  • papir za wc, Zewa - 49,99 kuna

Vjerujemo da se već zaboravili na vremena kada je litra suncokretovog ulja bila desetak kuna, kao i karton jaja, a wc papir nismo plaćali kao suho zlato.

Više cijene - manja pakiranja

Budući da sam pronašla papirić sa cijenama iz 2011. godine, evo male usporedbe. Većina je artikala, kako se može vidjeti, znantno poskupila - od nekoliko do desetak kuna. Neki su proizvodi skuplji, ali su iz to, poput Cedevite u novom pakiranju i brojnih vrsta špageta, proizvođači dodatno smanjili i pakiranja. Dvostruka dobit, rekli bi. Ili gubitak, zavisno sa čije strane gledate.

Naravno, ovo su prosječne cijene uzete u nekoliko trgovina u Puli i okolici posljednjih dana, s tim da smo uzimali regularne cijene. Uvijek, ako imate vremena i volje, možete kupovati na akcijama i dalje od mora i turističkih mjesta ili se pak prikloniti jeftinijim, 'no name' proizvodima.

artikl

2011./cijena u kunama

2022./cijena u kunama

bijelo brašno, 1 kg

5,99

7,99

šećer kristal, 1 kg

5,99

6,99 -7,99

trajno mlijeko, 2,8%, 1 l

5,99

6,99- 9,99

špageti, 500 grama

7,99 - 9,99

7,99 - 12,99 (400/500 grama)

zvijezda ulje, suncokretovo, 1l

13,89 - 14,99

18,99 -19,99

maslac, 250 gr

14,99

19,99 - 25,99

cedevita, 1kg

43,99

44,99 -45,99 (900 grama)

čokolino, 200 gr

13,50

16,99

1,5 l voda, Jana

4,99

6,49 -7,99

Nutella, 400 grama

17,99

26,99

Na kraju, nisu svoje cijene podigli samo trgovci; nema dana kada netko ne upozori na veće cijene u kafićima, restoranima.

Veliki macchiato za 14 kuna (uskoro će sigurno zaokružiti na dva eura), kuglica sladoleda koja košta i do 16 kuna... Živjela sezona s hrvatskim plaćama!


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.