Egzotične biljke i hrana iz cijelog svijeta trend su posljednjih godina. Lakše putovanje namirnica omogućilo nam je kušanje raznih, nama nepoznatih okusa i mirisa. Jedna od njih je upravo kineska murva ili kineski dud porijeklom iz istočne Azije. Izuzetno zdravo voće koje pomaže u borbi protiv mnogih bolesti.
Radi se o listopadnim grmu koji može narasti do sedam metara, a na istoku se uzgaja kao voće. Postoje ženske biljke koje u kasno proljeće cvjetaju zelenim cvjetovima i muške biljke sa žutim cvjetovima. Biljka se oprašuje putem vjetra te je za stvaranje ploda potrebno imati oba spola. Poželjno, u omjeru 75 posto ženskih i 25 posto muških. Uzgojiti se može iz sjemena, ali najbolje je pomoću reznica koje se uzimaju ljeti.
Ovisno o temperaturi zimi, listovi mogu ranije otpasti u hladnijim predjelima, a u toplijim grm ostaje zimzelen. Murva je otporna na niske temperature do – 200 Celzijusa i nije zahtjevna po pitanju tla. Biljka nema poznatih štetnika i bolesti.
Plodovi su crvene boje, okrugli s malim sjemenkama. Veličine 2-5 centimetara. Sazrijevaju u jesen, kad sazru u potpunosti okusom podsjećaju na sušenu smokvu. Važno je napomenuti kako prije nego što potpuno sazru su gotovo bezukusne, stoga je izuzetno važno paziti na vrijeme branja. Grm može dati preko 100 kilograma ploda.
Kineska murva je izrazito ljekovita biljka, obiluje polifenolima te je kandidat za uvrštenje u kategoriju superhrane (općepoznato nazivanje nutritivno bogatih namirnica).
Pomlađuje organizam, sprječava nastanak sijedih vlasi, ubrzava zarastanje rana, ublažava simptome gripe i prehlade, pomaže kod zatvora, pomaže kod trovanja alkoholom i hranom, snižava krvni tlak te posjeduje antikancerogena i protuupalna svojstva.
Sok kineske murve dobar je za ispiranje usne šupljine, za lakše iskašljavanje, mokrenje i znojenje. Od lista se također radi čaj koji pomaže kod dijabetesa.
Plodovi se također koriste i za proizvodnju vina i octa. U Koreji se koristi u narodnoj medicine za liječenje žutice, hepatitisa i upala. Također, korejski znanstvenici rade na istraživanjima kako ocat kineske murve pomaže u borbi protiv pretilosti i nakupljanju masnog tkiva.
Osim plodova, i ostali dijelovi biljke su izuzetno korisni. U Kini se također njegovim lišćem hrani dudov svilac, kora se koristi za izradu papira, korijenje u medicini, a drvo za izradu lukova.
Kinesku murvu ima za kupiti na pulskoj tržnici po cijeni od šest eura po kili iz lokalnog uzgoja, a s obzirom na to da se od 2015. godine sadnice kineske murve mogu kupiti i u Hrvatskoj, možda se vrijedi okušati u uzgoju i obogatiti svakodnevnu prehranu.
(autorica Marina Brzić)