Jučer je u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula održana završna konferencija europskog projekta “Rana podrška i rehabilitacija djeci s razvojnim rizicima i teškoćama u razvoju – Zajedno rastimo sigurnije“ u organizaciji Dnevnog Centra za rehabilitaciju Veruda – Pula.
Konferenciji su prisustvovali djelatnici Dnevnog Centra za rehabilitaciju Veruda – Pula, suradnici i partneri projekta, mnogobrojni predstavnici odgojno obrazovnih ustanova koje su uključene u program, te zainteresirana javnost.
U sklopu financiranja projekta, potrebno je naglasiti kako je riječ o projektu koji je u potpunosti financiran putem integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU mehanizam) iz Europskog socijalnog fonda, te kako se isti provodi od 29.10.2021.g do 29.10.2023.g, uz potporu partnera Grada Pule.
Projekt je namijenjen djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima na području urbanog područja Pule, pružanjem usluge savjetovanja i pomaganja, te psihosocijalne i rane razvojne podrške u sklopu aktivnosti Dnevnog Centra za rehabilitaciju Veruda – Pula.
U sklopu projektnih aktivnosti obavljao se individualan rad s djecom, usluga savjetovanja obiteljima te podrška djelatnicima odgojno obrazovnih ustanova u kojima su uključena djeca s teškoćama.
Nadalje, veoma bitan aspekt u sklopu ostvarenja ciljeva zadanih projektom „Zajedno rastimo sigurnije“ bilo je i upozoravanje javnosti o važnosti socijalne sigurnosti djece s teškoćama u razvoju na urbanom području Pule, a koje je provedeno okruglim stolom na temu „Promicanje prava djece s teškoćama u razvoju i članova obitelji, te njihovo uključivanje u lokalnu zajednicu, Simpozijem „Obitelj i dijete s teškoćama u razvoju u ubrzanom društvu – idemo li u korak s promjenama“, kao i završnom konferencijom samoga projekta.
Ciljane skupine predmetnog projekta bili su djeca s teškoćama u razvoju, preciznije 24. djece s urbanog područja Pule i članovi njihovih obitelji, te stručnjaci i djelatnici predškolskih ustanova koji pružaju usluge ranjivoj skupini.
Osiguran je rad stručnih djelatnika s djecom putem individualnog rada, kao i savjetovanja s roditeljima, dok je djelatnicima i stručnjacima predškolskih ustanova pružena edukacija o pristupu i metodama rada koje pospješuju što kvalitetniji razvoj i integraciju djece s teškoćama, a u sklopu koje je izrađena i prezentirana brošura za podršku odgajateljima u procesu prepoznavanja razvojnih odstupanja i uključivanja djeteta s teškoćama u razvoju u vrtićke skupine.
U konačnici, navedene radnje u sklopu projekta „Zajedno rastimo sigurnije“ dovele su do širenja i unaprjeđenja izvaninstitucionalnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju na urbanom području Grada Pule, uspostavi održivog interdisciplinarnog sustava rehabilitacije i podrške potrebitoj djeci i njihovim obiteljima u zajednici, jačanja kapaciteta stručnjaka i podizanja svijesti javnosti o važnosti uključivanja ranjivih skupina u društvo.