Problem sa smećem u svakom kutku Istre već je svima itekako dobro poznat, a pogotovo u ljetnim mjesecima kada stotine tisuća turista "proizvode" isto toliko dodatnog otpada. S obzirom da svi veći dio dana provode na plažama, očekivano je veliki problem postao i zbrinjavanje tog otpada.
Upravo stoga Studio Sonda došao je na ideju, da u suradnji s Gradom Pula, osmisli i provede projekt pod nazivom SeaStar HERO kojim bi se poticalo kupače da očiste plaže i podmorje te da za to budu i nagrađeni. Upitali smo stoga idejne autore kako su to zamislili.
- SeaStar HERO projekt korisnicima plaža omogućuje da, dok istražuju podmorje i zabavljaju se, istovremeno aktivno sudjeluju u uklanjanju sitnog otpada iz mora. Na plažama bi se postavile posebne postaje uz spasilačke kućice, sa spremnicima za otpad iz mora te mrežama i rukavicama koje zainteresirani mogu preuzeti prije aktivnosti, kaže nam uvodno Silvija Kovačić, izvršna direktorica SONDA udruge.
Sudjelovanje je, dodaje, jednostavno. Sudionici se trebaju javljaju spasiocu, preuzimaju mrežu i rukavice za čišćenje te kreću roniti i vaditi otpad iz mora.
- Sistem nagrađivanja je osmišljen na način da svakoj osobi koja sudjeluje te vrati opremu i izronjeni otpad do postaje, spasitelj uručuje simboličnu nagradu u obliku bedža, a sudionicima koji donesu veću količinu otpada daruje majicu. Sudionici koji dobiju majicu ostvaruju status 'SeaStar HERO' koji im na jedan dan donosi pogodnosti u ugostiteljskim objektima diljem grada.
Osim što aktivno sudjeluju u uklanjanju otpada iz mora, korisnici tako istražuju podmorje i zabavljaju se te pritom osvajaju status koji im uz svaku konzumaciju kod brojnih ugostitelja u gradu nosi pogodnosti u vidu popusta i gratis proizvoda, odnosno usluga. Na taj način uspjeli smo od problema, činjenice da je ljeti do nekoliko puta više stanovnika u našim turističkim mjestima nego primjerice zimi, stvoriti rješenje i posjetitelje integrirat u lokalnu zajednicu, a pritom stvorili globalno jedinstven inovativan turistički proizvod, kaže Kovačić.
Na zabavan način osmišljeno je i korisna aktivnost čišćenja podmorja
Upitana bi li se to provodilo samo na dijelu priobalnog dijela Istre ili na području cijelog poluotoka te jesu li, osim Pule, zainteresirane i druge turističke zajednice, Kovačić kaže da su u tijeku pregovori o proširenju projekta diljem istarskog priobalja i šire, s ciljem da ova inicijativa postane sastavni dio većeg pokreta za čišći okoliš.
- Naša ambicija je osigurati da borba za očuvanje planeta i mora ne bude samo lokalna inicijativa, već inspirira i motivira druge zajednice i regije da se pridruže ovoj važnoj misiji. Provedba projekta nastavit će se u Poreču i iduće godine, a zasad je dogovorena suradnja s Turističkom zajednicom grada Pule i Turističkom zajednicom općine Vrsar.
Uz to, paralelno aktivno pregovaramo s hotelskim kompanijama koje pokazuje interes za implementaciju ovog projekta u svoje obalne hotele, kaže Kovačić i zaključuje kako je riječ o sjajnoj priči za naše more, jer dnevni je otpad, na žalost, neminovan, iako se redovito čisti, ali na ovaj bi se način detektirao i sanirao odmah, a pritom bi se posjetitelji zabavljali i osjećali uključenima!