republika - dugi
Život

zbog bogate povijesti

Petrinja i Banovina u mreži hodočasničkih putova Camino de Santiago

Ideju o Caminu u Petrinji pokrenula je Palma Miličević, prva Petrinjka koja je prehodala put koji je proglašen kulturnom rutom Vijeća Europe i rutom pod zaštitom UNESCO-a.


 
2 min
HINA
Pixabay

Ideju o Caminu u Petrinji pokrenula je Palma Miličević, prva Petrinjka koja je prehodala put koji je proglašen kulturnom rutom Vijeća Europe i rutom pod zaštitom UNESCO-a.

Banovina bi trebala postati dio Camina de Santiago, Puta sv. Jakova, mreže europskih hodočasničkih puteva koji vode prema svetištu sv. Jakova u Santiago de Composteli u Španjolskoj, jednom od tri najvažnija katolička svetišta.

Ideju o Caminu u Petrinji pokrenula je Palma Miličević, prva Petrinjka koja je prehodala put koji je proglašen kulturnom rutom Vijeća Europe i rutom pod zaštitom UNESCO-a.

Kaže da je shvatila kako je zbog bogate povijesti Petrinje – ostaci Rimskih puteva, templarska crkva, kapela sv. Jakova, sasvim logično da Petrinja bude dio takve mreže puteva.

O svojoj uspomeni na hodočasničko putovanje Palma Miličević kaže: "Camino vodi kroz zanimljiva naselja, u nekima kao da je vrijeme stalo u nekom davnom stoljeću. Kamene kuće, drvene ograde, kamenom popločane ulice, crkve stare barem 500 godina. Poseban je trenutak ulaska u naselje kojem često ne znate ime ili ga ne znate izgovoriti".

Projekt Camino kroz Hrvatsku i u sklopu njega nove dionice Camino Banovina predstavljen je gradonačelnici Petrinje Magdaleni Komes, koja je obećala podršku projektu jer Petrinja pripada takvom kulturnom turizmu, a to može pomoći razvoju grada.

Vedran Pražen, tajnik Bratovštine svetog Jakova koja je nositelj projekta Camino Hrvatska, kaže kako je poticaj bila činjenica da samo Hrvatska, unatoč bogatoj tradiciji hodočašćenja, nije imala označene Camino rute, pa su odlučili raditi na njihovom oživljavanju.

Obzirom na nedostatak sredstava, koncipirali su projekt tako da svaka dionica Camina predstavlja zaseban turistički proizvod, a slažući dionice došlo bi se do ukupne mreže Camino puteva u Hrvatskoj. Sada su u Hrvatskoj aktivni Camino Krk, Camino Imota, Camino Podravina, Camino Šibenik i Camino južna Istra.

Direktorica petrinjske Turističke zajednice Ivanka Držaj rekla je da se s predstavnicima Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije razgovaralo o mogućoj prijavi projekta za potporu turistički nerazvijenim područjima.


Nastavite čitati

Svijet
 

Indonezija seli glavni grad, Džakarta ostaje ekonomski centar

Indonezija planira preseliti svoj glavni grad iz napučene Džakarte, čija je nadmorska visina sve niža, u Nusantaru, grad vrijedan 32 milijarde dolara koji se gradi u džunglama istočnog Kalimantana na Borneu. Grad je vodeći projekt odlazećeg predsjednika Joka Widoda, koji je obećao bolju raspodjelu bogatstva i razvoja diljem arhipelaga, a ne samo na otoku Javi

Svijet
 

Potres zatresao sjever Italije, osjetio se i u Istri

Epicentar potresa je, navodi EMSC, bio 13 kilometara od grada Tolmezza, na dubini od 10 kilometara. Osjetilo ga je više od 24 milijuna ljudi u Sloveniji, Hrvatskoj, Italiji i Austriji, s podrhtavanjem koje je zahvatilo područje od preko 200 kilometara, javio je Euromediteranski seizmološki centar

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.