Život

PODACI EUROSTATA

Poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj i u 2022. najjeftinije u EU

Na razini EU-a cijena hektara obradivog zemljišta iznosila je u 2022. u prosjeku 10.578 eura, izračunali su statističari


 
2 min
HINA ⒸFOTO: Manuel Angelini
Arhiva

Na razini EU-a cijena hektara obradivog zemljišta iznosila je u 2022. u prosjeku 10.578 eura, izračunali su statističari

Poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj bilo je i u 2022. godini najjeftinije u EU, uz prosječnu cijenu hektara od 3.700 eura, pokazali su podaci Eurostata.

Na razini EU-a cijena hektara obradivog zemljišta iznosila je u 2022. u prosjekku 10.578 eura, izračunali su statističari.

Daleko je najviše u prosjeku stajao hektar na Malti, čak 232.230 eura, odražavajući ograničenu dostupnost obradivog zemljišta i pritisak da se koristi za druge namjene, objašnjavaju.

U skupini su još Nizozemska, Luksemburg i Irska gdje se cijena hektara kretala u rasponu od 85 tisuća do 38 tisuća eura.  

U Grčkoj, Češkoj, Poljskoj i Španjolskoj cijena se kretala oko europskog prosjeka, pokazuju tablice statističkog ureda.

Obradivo zemljište u Hrvatskoj bilo je pak u 2022. najjeftinije u EU, gdje su kupci za hektar u prosjeku morali izdvojiti 3.700 eura, gotovo kao i u 2021. 

Najbliže su Hrvatskoj po prosječnoj cijeni hektara Latvija i Slovačka, gdje je hektar stajao u prosjeku 4.420 odnosno 4.790 eura, prema podacima Eurostata.

Eurostat nije raspolagao podacima o cijeni hektara u Belgiji, Njemačkoj, Austriji, Italiji, Portugalu i na Cipru.

Na razini EU-a prosječna cijena zakupa obradivog poljoprivrednog zemljišta i/ili pašnjaka iznosila je u 2022. godini 199 eura po hektaru.

Među zemljama EU-a čijim je podacima raspolagao Eurostat najjeftiniji zakup bio je u Slovačkoj, gdje je trebalo u prosjeku izdvojiti 57 eura po hektaru.

Blizu je i Hrvatska s prosječnom cijenom zakupa od 74 eura po hektaru, pokazuju podaci Eurostata.

Najviše se pak zakup u 2022. plaćao u Nizozemskoj, u prosjeku 843 eura po hektaru.

U Mađarskoj i Litvi prosječna cijena zakupa bila je gotovo izjednačena s prosjekom EU-a.

Statističari nisu raspolagali podacima o cijeni zakupa za Belgiju, Cipar, Njemačku, Italiju, Poljsku i Rumunjsku.


Nastavite čitati

Milanović: Plenković najveća prijetnja demokraciji kakvu poznajemo

-Jasno je što smo, kamo pripadamo, ali nećemo biti ničije pudlice i lutke. Ta politika Andreja Plenkovića, ne samo da je loša za Hrvatsku nego je loša, bezidejna, pogubljena i podanička. Jeste li kad čuli u ovih sedam, osam godina da je hrvatska vlast imala neki prigovor na ono što dolazi iz Bruxellesa, barem jedan jedini put da je Hrvatskoj nešto bilo donekle neprihvatljivo? Nula, ništa", ustvrdio je Milanović

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.