Do jučer Istra je bila među županijama koje ove godine nisu bilježile nijedan slučaj zaraze hripavcem. Međutim, iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije javljaju nam kako su danas dobili informaciju da je 6. studenog potvrđen jedan slučaj hripavca na području Buzeta, a zaraženo je dijete u dobi od 13 godina.
Obavljena epidemiološka obrada kontakata
- Zbog tipičnih simptoma dijete je liječeno na KBC-u Rijeka gdje mu je i potvrđena dijagnoza hripavca PCR testom, te je potom dobilo odgovarajuću antibiotsku terapiju. Dijete je u ranom djetinjstvu bilo redovno cijepljeno protiv hripavca, i u ovom trenutku je njegovo zdravstveno stanje dobro te se nalazi na kućnom liječenju. Epidemiološka obrada kontakata je obavljena i daljnje praćenje je u tijeku, izjavila nam je voditeljica Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, doktorica Jasna Valić.
Hripavac je akutna i vrlo zarazna bakterijska infekcija dišnog sustava. Tipični simptomi su napadaji teškog spazmatičnog kašlja zbog čega je bolest i dobila ime „veliki kašalj“ ili „magareći kašalj“. Bolest obično počinje blagim simptomima karakterističnima za prehladu (curenje nosa, začepljen nos, blago povišena temperatura), no oni zatim postaju sve teži. Napadaji kašlja postaju sve češći, osobito noću, i mogu biti vrlo dramatični jer oboljela osoba nezadrživo kašlje bez mogućnosti udaha.
Najteži simptomi u dojenčadi
Ove godine raste broj oboljelih od hripavca u cijeloj Hrvatskoj. Zasad je najviše novooboljelih u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, zatim Gradu Zagrebu te susjednoj nam Primorsko-goranskoj županiji.
Kako doznajemo u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije, od ljeta naovamo u Hrvatskoj je registrirano preko 150 oboljelih, a među njima je 21 dojenče. Najteži simptomi hripavca javljaju se upravo u dojenčadi i male djece, gdje su mogući i smrtni ishodi, dok je bolest obično blaža kod adolescenata i mladih odraslih osoba.
- Zbog svega navedenog podsjećamo još jednom roditelje male djece da ih redovito cijepe prema programu imunizacije. Trudnicama preporučujemo cijepljenje jednom dozom kombiniranog cjepiva protiv difterije, tetanusa i pertusisa (hripavca) u drugom ili trećem trimestru trudnoće, a sve kako bi zaštitile svoju djecu u prvih šest mjeseci života kada su simptomi hripavca ujedno i najteži, zaključila je doktorica Valić.