- Rodila sam U Zagrebu, gdje se vodila moja trudnoća, i po dolasku kući u Pulu patronažna sestra bila je moja najveća potpora. Glavni moj strah, a vjerujem da su to prošle i druge mame, bilo je pitanje - jede li moje dijete dovoljno?
Pitala sam se je li dovoljno podojena, hoće li dobivati na težini, treba li joj ipak bočica priča nam Tea, majka male Lune koja ima pet i pol mjeseci, a koja je na jučerašnjoj javnozdravstvenoj akciji potpore dojenju u domu zdravlja na Verudi sve očarala svojim plavim očima. Akciju povodom Nacionalog tjedna dojenja organizirale su patronažne sestre pulske ispostave Istarskih domova zdravlja.
Tea nam povjerava da je u strahu od toga da joj beba ne jede dovoljno skoro odustala od dojenja.
Patronažne sestre koje djeluju na području bivše općine Pula
- Gurala sam joj bočicu nakon podoja jer sam mislila da joj je premalo. Patronažna sestra pomogla mi je da prevladam taj strah, vagale smo bebicu i pokazalo se da dovoljno dobiva na težini, čak 300 grama tjedno. Ja sam pak imala hrpu pitanja za nju; jede li moja beba dovoljno, jel' hvat dobar, je li položaj u kojem dojim dobar... Stručna mi je potpora itekako dobro došla pa savjetujem i drugim mamama da imaju povjerenja u svoju patronažnu sestru. Ja sam imala i nikada nisam googlala nakon što bi mi ona nešto kazala, preporučila jer se na internetu svašta nađe i samo nas zbuni, kazala nam je Tea.
Olga Rojnić, glavna sestra pulske ispostave Istarskih domova zdravlja, a koja nagleda i patronažne sestre, pojasnila nam je da njih 18 pokriva Pulu i područje do Barbana, odnosno područje bivše Općine Pula. U Puli svaka patronažna ima svoj rajon, odnosno djeluje na području pojedinog mjesnog odbora.
Na Puljštini 18 patronažnih sestara
- Pulska opća bolnica prijavljuje nam otpust trudnica i mi već idući radni dan dolazimo u prvu posjetu mami i bebi. Mislim da smo po tome jedinstveni u Hrvatskoj, veli Rojnić dodajući da kasnije dolaze izvagati bebu, prvi puta je okupati, a svoje dolaske usklađuju s majkama. Svakoj mami pristupa se na jedinstven način, jer svaka je obitelj posebna i jedinstvena, dodaje.
Jasna, Olga i Tonka
Patronažne sestre Tonka Maloča Tomašev i Jasna Valenta ističu da sve mame imaju njihove brojeve telefona i zovu ih kada god im treba neki savjet.
Bez srama od dojenja u javnosti
- Kada su bebe male to su najčešće pitanja o dojenju, kasnije o dohrani, prvim temperaturama, a sada su tijekom ljeta, primjerice, mame puno pitanja imala oko kupanja na moru, zaštite od sunca, nabraja Verk.
Sestre ističu i odličnu suradnju i komunikaciju s pedijatrima koji potiču dojenje, a dodaju i da majke nakon poroda rodilišta napuštaju ranije nego nekada pa je patronaža služba ta koja se s radošću iščekuje na vratima radi prvih infomacija. Dodaje kako su zadovoljne i činjenicom da većina mama danas shvaća dobrobiti dojenja i trudi se oko toga.
Na Verudi smo susreli i mamu Elenu i malu Leu, 2,5 godišnju djevojčicu koju mama još doji.
Elena veli kako je kod prvog djeteta dojiti prestala kad je imao samo četiri mjeseca i to pripisuje neznanju, ali i strahu od dojenja u javnosti.
Lea
- Kad bi bio gladan, nunala sam ga i cupkala dok ne dođemo kući da ga podojim. Onda bi već bio pregladnio pa je nekako počeo odbijati dojku, a ja sam krenula s bočicama. S malenom je situacija drugačija, više me nije sram i dojim je bez problema i u javnosti, a ona se baš 'navukla'. U početku sam i s njom imala problema jer sam imala previše mlijeka pa sam se izdajala, imala upale, no sve smo to uspješno prebrodili i nije mi žao da dojim još i sada. Neka dijete uživa, veli nam Elena.
U razgovor se uključuje i sestra Olga napominjući kako majke stalno treba ohrabrivati da ne odustaju od dojenja, ali i naučiti da je hranjenje bebe u javnosti najnormalnija stvar koje se ne treba stidjeti.
Javnozdavstvene akcije potpore dojenju nastavljaju se. Patronžne sestre danas će, od 10.30 do 12.30 sati biti na glavnom trgu u Vodnjanu, a u četvrtak od 16 do 18 sati u trgovačkom centru Max Stoja.
Pozivaju se sve trudnice, dojilje i mame da dođu i doznaju sve o dobrobitima dojenja. Na raspolaganju će im biti patronažne sestre kako bi im pomogle oko svih nedoumica ili možebitnih problema oko dojenja koje je najzdravija hrana za bebe.
Važnost dojenja
Dojenje, naglašavaju stručnjaci, stvara posebnu povezanost majke i djeteta koja ima pozitivni utjecaj na razvoj bebe, ali i zdravstveno stanje majke.
Majčino mlijeko najpotpunija je hrana za novorođenče. Dijete treba sisati kad god poželi i koliko god želi, čime će zadovoljiti ne samo glad i žeđ nego i urođenu potrebu za sisanjem.
Tijekom prvih mjeseci života imunološki sustav djeteta još nije dovoljno razvijen da bi se mogao oduprijeti uzročnicima bolesti iz njegovog okruženja. Putem majčinog mlijeka dijete dobiva zaštitne tvari koje će spriječiti ili odgoditi razvoj mnogih kroničnih bolesti i alergija, a u slučaju da se bolest pojavi, dijete će je lakše i uspješnije savladati.
Zato, mame - dojite!