ZNATE LI ŠTO JE MAJNICA?
REKREIRANI NARODNI OBIČAJI Ako vam je preko noći nešto nestalo iz korte potražite na Placi u Šišanu
Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, u kojem stoji detaljan opis Majnice
Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, u kojem stoji detaljan opis Majnice
Poznati pulski snimatelj i fotograf Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, iz 2016. godine u kojem stoji detaljan opis Majnice:
"MAJNICA, 30. travnja - 1. svibnja
Ovaj je običaj potekao od davnina. Slavio se posljednje noći između travnja i svibnja. Počeo je tako da bi mladići svojim simpatijama stavili na vrata lončanice cvijeća, koje bi premještali iz dvorišta u dvorište i na takav način pokazivali tajne simpatije.
Djevojke su s iščekivanjem stajale na prozoru kako bi vidjele imaju li kakvog obožavatelja. Ako bi se netko nekome zamjerao, stavio bi mu pepeo iz peći, metlu i kantu ispred vrata, što bi: „...donesli na portun pa bi zavezali za kvaku od vratiju da ne moru opriti.“
S vremenom je običaj poprimio veće razmjere.
Uzeli ceradu i pokrili kiosk
Mladići bi na Placu donosili stvari iz dvorišta svojih susjeda ili prijatelja. Tamo se moglo naći svega, od tegli sa cvijećem, mreža, alata, karjola pa do voza, brodica:
Kako se navodi u radu; ...i sretnemo ki je kupija kuću našu staru i on je bija tužan i reka:
- Zamislite, noćas su mi uzeli prikolicu, kamo da prijavin? ... Ma kamo da pođen? Treba javiti policiji da mi je to nestalo.
- Moj muž se nasmija i mu govori:- Ste bija na Placi? Odite na Placu pa ćete viti. Takav i takav je običaj. Odite na Placu.
- I stvarno, čovik je naša prikolicu na Placi.“
Ili: „Slavko, novu ceradu, do po noći je sta na prozoru da mu je na uzmu s kamiona. Ali, znaš da su ga pazili. Kad je on poša spati ceradu po malo, po malo su kalali. ... lipo pokrili cili kiosk s novon ceradom, a on do po noći je čuva.
Barku digli iz mora i ponesli na Placu
Brod digli iz mora i ponesli ga na Placu da visi, pa mriže. To je bilo jeno veselje. ...su imali voz, voz od tovarih u dvorištu. I braća Ivan i Danko gledali su i stali na prozoru da njim ne uzmu voz. Deset od njih su digli kola i više od njih. Znaš da je voz od volova bija težak. Digli ga na ruke i ponesli na Placu.“
Ovaj običaj se nije održao u današnje vrijeme. Može se reći da je u staro vrijeme bilo duha i snage, a prije svega maštovitosti da bi šala uspjela, a da se nikome ne napravi šteta.
U današnje vrijeme održalo se darivanje cvijeća, i to oko Valentinova.
Društvene igre oko darivanja različitih predmeta su tada predstavljale nekakvu vrstu trgovine materijalnim predmetima u cilju stvaranja simpatija ali i davanja simboličkih poruka između različitih pojedinaca ili grupa. Tako je socijalni kod dao ljudima priliku da na simboličan način izraze svoje odnose i namjere u društvenoj zajednici. Kroz igru, kako bi se izbjegli sukobi u slučaju da se u ovoj razmjeni pojave uvrijeđene strane."
Eto, izgleda da se netko s malo zakašnjenja u Šišanu prisjetio starih običaja i na mala ih vrata ponovno oživio.