Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, u kojem stoji detaljan opis Majnice
Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, u kojem stoji detaljan opis Majnice
Poznati pulski snimatelj i fotograf Safet Omerović Basso na svojoj je Facebok stranici objavio set fotografija snimljenih na Placi u Šišanu, uz kratak komentar - majnica. Traktor, prikolica, bicikli, dijelovi metalne ograde...o čemu se zapravo radi? Odgovor smo pronašli u završnom radu pod nazivom "Narodni običaji Medulina", autorice Silvije Bolković, iz 2016. godine u kojem stoji detaljan opis Majnice:
"MAJNICA, 30. travnja - 1. svibnja
Ovaj je običaj potekao od davnina. Slavio se posljednje noći između travnja i svibnja. Počeo je tako da bi mladići svojim simpatijama stavili na vrata lončanice cvijeća, koje bi premještali iz dvorišta u dvorište i na takav način pokazivali tajne simpatije.
Djevojke su s iščekivanjem stajale na prozoru kako bi vidjele imaju li kakvog obožavatelja. Ako bi se netko nekome zamjerao, stavio bi mu pepeo iz peći, metlu i kantu ispred vrata, što bi: „...donesli na portun pa bi zavezali za kvaku od vratiju da ne moru opriti.“
S vremenom je običaj poprimio veće razmjere.
Mladići bi na Placu donosili stvari iz dvorišta svojih susjeda ili prijatelja. Tamo se moglo naći svega, od tegli sa cvijećem, mreža, alata, karjola pa do voza, brodica:
Kako se navodi u radu; ...i sretnemo ki je kupija kuću našu staru i on je bija tužan i reka:
- Zamislite, noćas su mi uzeli prikolicu, kamo da prijavin? ... Ma kamo da pođen? Treba javiti policiji da mi je to nestalo.
- Moj muž se nasmija i mu govori:- Ste bija na Placi? Odite na Placu pa ćete viti. Takav i takav je običaj. Odite na Placu.
- I stvarno, čovik je naša prikolicu na Placi.“
Ili: „Slavko, novu ceradu, do po noći je sta na prozoru da mu je na uzmu s kamiona. Ali, znaš da su ga pazili. Kad je on poša spati ceradu po malo, po malo su kalali. ... lipo pokrili cili kiosk s novon ceradom, a on do po noći je čuva.
Brod digli iz mora i ponesli ga na Placu da visi, pa mriže. To je bilo jeno veselje. ...su imali voz, voz od tovarih u dvorištu. I braća Ivan i Danko gledali su i stali na prozoru da njim ne uzmu voz. Deset od njih su digli kola i više od njih. Znaš da je voz od volova bija težak. Digli ga na ruke i ponesli na Placu.“
Ovaj običaj se nije održao u današnje vrijeme. Može se reći da je u staro vrijeme bilo duha i snage, a prije svega maštovitosti da bi šala uspjela, a da se nikome ne napravi šteta.
U današnje vrijeme održalo se darivanje cvijeća, i to oko Valentinova.
Društvene igre oko darivanja različitih predmeta su tada predstavljale nekakvu vrstu trgovine materijalnim predmetima u cilju stvaranja simpatija ali i davanja simboličkih poruka između različitih pojedinaca ili grupa. Tako je socijalni kod dao ljudima priliku da na simboličan način izraze svoje odnose i namjere u društvenoj zajednici. Kroz igru, kako bi se izbjegli sukobi u slučaju da se u ovoj razmjeni pojave uvrijeđene strane."
Eto, izgleda da se netko s malo zakašnjenja u Šišanu prisjetio starih običaja i na mala ih vrata ponovno oživio.
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.