Od ribolova su u prošlosti živjele mnogobrojne obitelji, odlazak na more, bez obzira na meteorološke uvjete bio je svakodnevica, te je ribarski posao i život slovio kao jedan od najtežih.
Danas je situacija znatno drugačija, rijetki su oni koji žive od ribolova, a s napretkom tehnike, odlazak na more, te pronalazak riba, (iako ih je značajno manje nego nekada), postao je umnogome lakši, nego u prošlosti.
Ipak, sve je više rekreacijskih i sportskih ribolovaca. Podaci govore da ih ima oko 36 tisuća, a koliko koštaju dozvole za ribolov doznajemo iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Treba napomenuti da se godišnje ribolovne dozvole za 2025. godinu mogu izvaditi od 1. prosinca prošle, pa do 1. ožujka ove godine, te vrijede do kraja kalendarske godine. Postoje dvije vrste dozvola, za sportski i rekreacijski ribolov, s time da prvi imaju dodatnu pogodnost, podvodnog ribolova, a rekreativci ne moraju biti članovi Hrvatskog saveza za sportski ribolov na moru.
Godišnja dozvola za punoljetne osobe do 65. godine života za sportski ribolov košta 46,45 eura s time da se dodatnih 10 eura plaća Hrvatskom savezu za sportski ribolov na moru, te članarina određenom sportsko-ribolovnom društvu, koju svako od njih samostalno određuje. Rekreacijska dozvola koja se može izvaditi u područnim Upravama ribarstva pri Ministarstvu ili putem interneta košta 66,36 eura.
Godišnja dozvola za umirovljenike ili osobe koje su navršile 65 godina života, za sportski ribolov iznosi 7,96 eura + članarina HSSRM-u od 10 eura te članarina matičnom ribolovnom društvu, što kako doznajemo od nekih umirovljenika, u konačnici iznos oko 25 eura, dok za rekreacijski ribolov košta ukupno 13,27 eura.
Sportska ribolovna godišnja dozvola za maloljetne osobe i invalide Domovinskog rata Republike Hrvatske iznosi 1,33 eura i dodatnih 10 HSSRM-u, dok maloljetne osobe plaćaju samo dva eura članarine, te još za obje skupine članarina matičnom društvu. Rekreativci u ove dvije skupine plaćaju jedinstvenu cijenu od 13,27 eura.
Zainteresirani mogu kupiti i posebne dozvole, koje vrijede uz godišnje sportske dozvole, pa će tako mogućnost ribolova stajaćim parangalom ili za lov s vršama platiti dodatnih 26,54 eura. Za one koji se žele okušati u ribolovu s ostima, to će doplatiti još 13,27 eura, a onu najskuplju među njima za ribolov udičarskim alatima na veliku ribu dodatnih 92,91 eura.
Nakon 1. ožujka aktualnima postaju dnevne i višednevne dozvole, pošto se godišnje više ne mogu vaditi, pa će tako sportski ribolovci dozvolu za jedan dan platiti 7,96 eura i naravno članarinu HSSRM od 10 eura, dok će rekreativce dozvola koštati 7,96 eura.
Dozvola za tri dana, sportske ribolovce će koštati 19,91 + članarina od 10 eura HSSRM-u, dok će rekreacijski opet proći jeftinije s 19,91 eura.
Ona za ribolov od sedam dana sportske ribolovce košta 39,82 + članarina, a rekreativci plaćaju identičnu cijenu bez davanja HSSRM-u.
Najskuplja jednodnevna dozvola je za ribolov udičarskim alatima za veliku ribu, te takva s članarinom dođe nešto manje od 26 eura, dok se za rekreacijski ribolov takva dozvola ne izdaje.
Druga najzanimljivija sportska dozvola za punoljetne osobe do 65. godine života je ona koja vrijedi 150 dana i može se izvaditi nakon 1. ožujka, a njena cijena je 79,63 eura i članarina HSSRM-u od 10 eura, dok će rekreativce koštati nemalih 99,54 eura.
Dozvola koja vrijedi 150 dana za maloljetne osobe i invalide Domovinskog rata Republike Hrvatske u sportskom ribolovu iznosi 1,33 eura i davanja HSSRM-u, za potonje od 10, odnosno za maloljetnike dva eura, dok će rekreativci platiti cijenu od 13,27 eura.
Umirovljenici ili osobe koje su navršile 65 godina života, sportsku dozvolu za 150 dana će platiti 7,96 s dodatnih 10 eura članarine HSSRM-u, a rekreativci 13,27 eura.
Kao posebnu zanimljivost ističemo godišnju i dozvolu za 150 dana za osobe s navršenih 65 godina života koje imaju prebivalište na otocima i poluotoku Pelješcu, kako su navedeni u posebnom propisu o otocima, koja se za sportski ribolov ne izdaje, dok se za rekreativne ribolovce izdaje bez naknade.