Sa 26. Susreta ribara u Šibeniku u subotu su upućeni zahtjevi zakonodavcima među kojima je i zahtjev da ribari trebaju biti uključeni u izradu proglašenja zaštićenih područja na moru i da radnike u ribarstvu treba smatrati deficitarnom radnom snagom zbog lakšeg zapošljavanja stranaca.
Osim toga, pomorski dodatak treba povećati s 33 eura na 53 eura, a u sportski i rekreacijski ribolov potrebno je uvesti obavezu slanje podataka zbog praćenja stanja stokova. Potrebna je i brža obrada zahtjeva za državnu potporu za štete na uzgajalištima dagnji te nastavak aktivnosti na utvrđivanju štete na uzgajalištima kamenica, izvijestili su organizatori Susreta ribara koji tradicionalno završavaju predstavljanjem zaključaka odnosno zahtjeva koja Ceh ribarstva upućuje nadležnim institucijama.
Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil rekao je da će s tim zaključcima pristupiti nadležnim institucijama radi unapređenja uvjeta poslovanja za hrvatske ribare, a predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a Stjepan Nedoklan upozorio je na brojne probleme s kojima se susreću hrvatski ribari.
"Jasno i glasno komuniciramo svoja stajališta i ne odstupamo od njih, zastupamo interese naših kolega koji žive od mora. Nadležna Uprava za ribarstvo i ostale institucije s kojima smo često u dijalogu imaju sluha za naše probleme, često se sastajemo i puno komuniciramo. Dokaz tome su potpore i nadoknade za ribare kao izdvojeni dio svakog paketa mjesta i odgovor na stalne krize koje unazađuju ribarstvo", rekao je.
Teme Susreta ribara bile su aktualno stanje u lokalnom i nacionalnom ribarstvu, ali i inspekcijski nadzor u ribarstvu te izazovi koje Natura 2000 i Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. stavljaju pred ribare, ali i efekti i potencijali EU fondova za unapređenje hrvatskog ribarstva
26. Susreti ribara održani su u šibenskom Solarisu od 26. do 28. listopada u organizaciji Hrvatske obrtničke komore, a susrete je otvorila ministrica poljoprivrede Marija Vučković rekavši da je sektoru ribarstva i akvakulture isplaćeno više od 80 milijuna eura potpore iz europskih izvora i državnog proračuna.
Bili su tu i župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić, gradonačelnik Šibenika Željko Burić te brojni predstavnici državnih i znanstvenih institucija, ukupno više od 200 različitih dionika važnih za hrvatsko ribarstvo.
Domaćin slijedećeg, 27. Susreta ribara je Zadarska županija.