(VIDEO) Pogledajte kako se rade Šišanski cannoni. Recept otkriva nona Annamaria Benčić
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Uz brošuru posjetitelji, na kreativan i zabavan način, upoznaju ribarsku baštinu Ližnjana i kulturno-povijesno nasljeđe našeg najzagonetnijeg mjesta, Šišana. Koncept brošura osmišljen je tako da posjetitelja odvede u interaktivno otkrivanje posebnosti našega kraja kroz niz pitalica i zagonetki te rješavanje zadataka iza kojih se krije niz zanimljivih činjenica, kaže Natali Palko Zirdum, direktorica TZ-a općine Ližnjan
Uz brošuru posjetitelji, na kreativan i zabavan način, upoznaju ribarsku baštinu Ližnjana i kulturno-povijesno nasljeđe našeg najzagonetnijeg mjesta, Šišana. Koncept brošura osmišljen je tako da posjetitelja odvede u interaktivno otkrivanje posebnosti našega kraja kroz niz pitalica i zagonetki te rješavanje zadataka iza kojih se krije niz zanimljivih činjenica, kaže Natali Palko Zirdum, direktorica TZ-a općine Ližnjan
Turistička zajednica Općine Ližnjan pripremila je dvije brošure "Ribolov na blago" i "Zagonetni Šišan" koje su osmišljene da bi posjetitelji na zabavan način, uz igru, mogli otkrivati dio povijesti i ljepota ovog malog istarskog mjesta. Brošure se mogu naći u turističkom uredu, a prva, s pripadajućom aplikacijom, i na web stranicama www.liznjaninfo.hr.
"Samostalno istraživanje destinacije kroz igru odličan je način da u svako doba godine imamo sadržaj koji možemo ponuditi individualnom gostu. Kako su i inače naša nastojanja usmjerena prema očuvanju baštine te njezinoj inovativnoj turističkoj valorizaciji, u suradnji s vrhunskom interpretatoricom baštine Ivom Silla (Kazivačica) i članovima lokalne zajednice svih uzrasta od OŠ dr. Mate Demarin, PO Ližnjan, DV Bubamara do Zajednice Talijana Šišan osmislili smo dvije brošure za samostalno istraživanje sa sadržajem na četiri jezika, hrvatskim, talijanskim, engleskim i njemačkim. Posjetitelje, na kreativan i zabavan način, upoznaju s ribarskom baštinom Ližnjana i kulturno-povijesnim nasljeđem našeg najzagonetnijeg mjesta, Šišana. Koncept brošura osmišljen je tako da posjetitelja odvede u interaktivno otkrivanje posebnosti našega kraja kroz niz pitalica i zagonetki te rješavanje zadataka iza kojih se krije niz zanimljivih činjenica. U obje brošure uloge "vodiča" imaju crtani likovi čiji su izgled i govor karakteristični za naš kraj. Nakon što gosti uzmu brošuru u ruke i pronađu brojne razloge za ponovni dolazak, aktivno sudjeluju u promociji destinacije na društvenim mrežama označujući fotografije oznakom #visitliznjan, a mi nagrađujemo njihov trud", naglasila je Natali Palko Zirdum, direktorica TZ-a općine Ližnjan.
Ližnjanci, more i ribarstvo neraskidivo su se povezali prije čak 7.500 godina kad su najstarije ribarske udice na Jadranu pronađene u Ližnjanu, točnije na lokaciji Kargadur. Priče i uspomene ližnjanskih ribara i njihovih obitelji Turistička zajednice Općine Ližnjan oživjela je aplikacijom i brošurom u sklopu projekta ribAR – ribarsko digitalno okno, čiji je cilj valorizacija lokalne ribarske baštine i poticanje interesa za konzumacijom ribe. Kao i u aplikaciji, i u brošuri "Ribolov na blago" simpatični i pričljivi likovi Bepo i šjora Marija posjetitelje dočekuju na velikom ližnjanskom mulu kraj mjesne plaže Bura Bura (Salbunić) u Uvali Kuje i s njima kreću u pravu ribarsku avanturu. Kroz niz zapažalica i zadataka uz glavnu i bonus igru, korisnik brošure istražuje ližnjansku obalu i otkriva blago ližnjanskog podmorja učeći o ribolovu, ribarskim zadrugama, brojnim morskim stanovnicima uključujući i podmorsku cvjetnicu zaslužnu za ljepotu ližnjanskih dubina, a nisu izostali ni domaći recepti. Aplikacija se nalazi i u Google Playu i Apple Apps Storeu www.liznjaninfo.hr/index.php/en/ribar.
Govoreći o drugoj brošuri, iz TZ-a Ližnjan kažu da je Šišan od daleke 1028. bio u posjedu velikih i imućnih obitelji koje su svojim načinom života ostavile puno tragova i intrigantnih priča. O njima se puno može saznati listajući i prateći upravo knjižicu "Zagonetni Šišan" i dvoje gostoljubivih Šišanaca. Ovoga puta vodiči kroz brošuru i Šišan su Anna i Toni koji poznaju sve kutke svog mjesta. U šišanskoj pustolovini znatiželjnike čekaju otkrića poput onog što se krije iza malenih vrata zvonika crkve sv. Feliksa i Fortunata te kako se zove gotovo izumrlo istroromansko narječje kojim Šišanci rado govore i još radije pjevaju, a koje je ove godine službeno postalo kulturno nematerijalno dobro Republike Hrvatske. Otkrit će i kakve neočekivane detalje krije trg (placa), a kakve skrovite uličice te tko su Anna, Maria i Lucia i kako one štite od oluje.
"Uz glavnu igru koja traje 30-ak minuta i otkriva središte mjesta, tu je i bonus igra zbog koje će zainteresirani moći krenuti biciklom ili autom izvan Šišana i to, ni manje ni više, nego zbog jednog zmaja!", kaže Palko Zirdum.
Na projektu brošure Zagonetni Šišan partneri Turističkoj zajednici Općine Ližnjan i Ivi Silla (Kazivačica) bila je Zajednica Talijana Šišan, a ovoga puta za crteže su se pobrinuli stariji naraštaji odnosno učenici Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula - Lana Milos, Bruno Zović, Dario Pratljačić i mentor prof. Denis Sardoz. Brošura je realizirana uz financijsku potporu HEP-a.
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Ukoliko još niste obavili božićno-novogodišnju kupovinu donosimo vam nekoliko ideje za originalne darove
Jeste već kupili darove? Ukoliko niste sutra vam donosimo vodič kroz božićnu kupnju koja se vodi načelom: lokalno, autohtono, ručno rađeno. Donosimo i priču o Puležanu koji po Istri lovi posve neobične stvari. I to ne puškom nego aparatom. Za sebe kaže "Nisam ja fotograf, ja sam školovani zidar”
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.