Što je inkluzivni dodatak, tko će imati pravo na njega, i koja su sve prava osoba s intelektualnim teškoćama zainteresirani će moći doznati u četvrtak 9. studenog od 15,30 do 17,30 sati na edukativnoj radionici koju organizira Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju.
Radionica će, u prostorijama udruge na adresi Gajeva 3/I, Pula, održati odvjetnica Tea Tončić i to na temu "Inkluzivni dodatak i prava osoba s intelektualnim teškoćama". Nakon izlaganja bit će omogućeno postavljati pitanja.
O svom dolasku potrebno je obavijestiti organizatora, putem profila na društvenim mrežama ili mejla umr.istra@gmail.com
Ovu aktivnost udruge financiraju gradovi Pula, Rovinj, Poreč, općine Medulin, Ližnjan, Barban te Bale i Sv. Lovreč.
Gotovo 150 tisuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom od iduće godine trebalo bi dobiti inkluzivni dodatak. Prema najavama Vlade RH planirano je da Zakon o inkluzivnom dodatku stupi na snagu 1. siječnja.
Inkluzivni dodatak novčana je naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi njezina ravnopravnog sudjelovanja u društvu, a objedinit će četiri dosadašnje naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknadu do zaposlenja.
Iako bi se uvođenjem inkluzivnog dodatka trebala značajno podebljati mjesečna primanja osoba s invaliditetom, imovinski cenzus koji se uvodi Zakonom o inkluzivnom dodatku već je izazvao niz kritika osoba s invaliditetom koje su u strahu da će ostati bez dodatka na koji čekaju već desetljećima.
Pravo na inkluzivni dodatak, prema članku 10., neće imati osobe s invaliditetom koje su smještene u organiziranom stanovanju, bilo da je riječ o domu ili stambenoj zajednici, kao ni one koje u vlasništvu imaju još jedan stan ili kuću osim one koju koriste za stanovanje.
Protiv ovakve odredbe prosvjedovali su brojni sudionici e-savjetovanja o zakonskom prijedlogu koji je Vlada prošli tjedan stavila na javnu raspravu, navodi Novi list.