Prvo medicinsko ispitivanje na svijetu u kojemu je dozvoljeno namjerno izlaganje ispitanika koronavirusu traži dobrovoljce radi razvoja boljih cjepiva.
Istraživanje Sveučilišta u Oxfordu pokrenuto je prošlog travnja, tri mjeseca nakon što je Britanija postala prva zemlja koja je odobrila ispitivanja Covida 19 na ljudima.
Njegova prva faza, koja je još uvijek u tijeku, usredotočena je na otkrivanje količine virusa koja je potrebna za izazivanje infekcije, dok će druga imati za cilj odrediti imunosni odgovor potreban da se spriječi zaraza, objavilo je sveučilište u priopćenju.
Znanstvenici su blizu utvrđivanja najslabije moguće infekcije virusom koja osigurava da oko polovice ljudi koji su mu izloženi dobiju asimptomatski ili blagi Covid 19.
Zatim planiraju izložiti dobrovoljce - sve prethodno prirodno zaražene ili cijepljene - toj dozi izvorne varijante virusa kako bi utvrdili koje su razine antitijela ili imunosnih T-stanica potrebne za sprječavanje infekcije.
"To je imunosni odgovor koji tada trebamo potaknuti novim cjepivom", rekla je Helen McShane, profesorica na Sveučilištu Oxford i voditeljica studije.
Nalazi istraživanja pomoći će da budući razvoj cjepiva bude mnogo brži i učinkovitiji, stoji u priopćenju.
Ispitanici moraju biti zdravi i u dobi od 18 do 30 godina.
Oni će biti u karanteni najmanje 17 dana, a svi koji razviju simptome dobit će Regeneronov lijek, monoklonska antitijela Ronapreve.