Na adresu naše redakcije nedavno je pristigla poruka Puležanke koja je krajem ljeta odlučila u zelenilo odvesti člana obitelji koji se kreće isključivo uz pomoć invalidskih kolica. U želji da se ne udaljavaju previše od grada, uputili su se ka najlogičnijem izboru - Šijanskoj šumi. No od piknika nije bilo ništa jer, kako kaže čitateljica, središnjoj livadi nije bilo moguće pristupiti invalidskim kolicima.
„Na svim ulazima u šumu nalaze se rampe pa nismo mogli proći automobilom. Zanima me na koji je način u Šijansku šumu omogućen pristup osobama koje su u kolicima ili teško hodaju pa ne mogu pješačiti od glavne ceste do livade? Može li se negdje bliže prići autom? I gdje otići ako u Šijanu to nije moguće“, upitala je čitateljica.
Prolaz pored rampe predviđen za invalide
Obratili smo se stoga Javnoj ustanovi Natura Histrica koja upravlja ovom zelenom površinom i od ravnateljice Silvije Buttignoni saznali da u ovaj zeleni kompleks postoje tri službena ulaza, ali i da se na početku sva tri nalazi sigurnosna rampa.
„Osobe s invaliditetom koje se za kretanje služe kolicima redovno dolaze u Šijansku šumu, a za ulazak koriste prolaze koji se nalaze pored same rampe“, rekla nam je Buttignoni, uz napomenu da su ovi prolazi i predviđeni za nesmetan prolaz invalidskih kolica. Na komentar čitateljice da ovaj prolaz nije uvijek prohodan, dodala je: „Često se, nažalost, dešava da nesavjesni građani opstruiraju prolaz uz rampe nesavjesnim parkiranjem i odlaganjem glomaznog otpada. Naime, reciklažo dvorište se nalazi na dva-tri kilometra udaljenosti“.
No, na ovakve vrste prepreka u JU natura Histrica mogu reagirati tek kada za njih saznaju ili naiđu na njih prilikom redovnog pregleda terena.
Silvia Buttignoni
Rampe se mogu podići, ali na zahtjev
Na potezu od rampe do središnje livade nalazi se makadamski put, koji je i sam teško savladiv za osobe u invalidskim kolicima no, Natura Histrica ovdje zapravo najmanje može pomoći, objašnjava Buttignoni, jer se radi o prirodnom okruženju u kojem intervencije poput asfaltiranja i nanošenja materijala koji bi naškodili raslinju nisu moguće. Za ulazak je tada, rekla nam je, puno bolja opcija pristup vozilom do samog središta šume, što je moguće uz prethodnu najavu i zamolbu za podizanje rampe.
„Redovito se društvu invalida po dogovoru omogućava ulazak na poljanu. Kombi uđe koristeći makadamski put, ostavlja ljude na centralnoj poljani te izađe i parkira se vani“, objasnila je ravnateljica, ali i dodala kako podizanje rampe nije uvijek moguće jer u samoj šumi ne postoje infrastruktura ili djelatnici koji bi to mogli učiniti svakome tko naiđe bez najave. U pitanju je ipak priroda, kaže.
Odmorišna zona u središtu Šijanske šume
Pat pozicija
Buttignoni smo stoga za kraj pitali postoji li ijedan dio Šijanske šume prilagođen za kretanje i boravak osoba s invaliditetom no, zbog specifičnosti terena, jednoznačan odgovor na ovo pitanje, rekla nam je, skoro da nije moguće ponuditi.
„Je li nešto 'prilagođeno' ovisi o invaliditetu osobe, ali i o vrsti kolica koja koristi. Specifičnost ovog prostora je ta što se radi o zaštićenom području prirode pa je šuma ostavljena u prirodnom stanju i kao takva nije u cijelosti dostupna svim osobama slabije pokretljivosti“, rekla nam je.
Kada je, dakle, ulaz u Šijansku šumu invalidskim kolicima u pitanju, moglo bi se reći da imamo pat poziciju. Nekima staze nisu nepremostiva prepreka, drugima jesu. S druge strane, narav lokacije ne dozvoljava asfaltiranje i značajnije narušavanje prirodnih obilježja kako bi se kretanje olakšalo osobama s invaliditetom.
No, barem na pojedinim terenima, ovo bi barem u teoriji trebalo biti rješivo premošćivanjem pojedinih dionica teže prohodnih staza, primjerice drvenim platformama. Vrlo je vjerojatno da se ovakve i slične metode zaista i koriste na nekim prirodnim lokacijama - potrebno je samo otkriti koje. Time će biti odgovoreno i čitateljičino pitanje postoje li u Puli i Istri mjesta koja nude više mira i zelenila od gradskog parka, a pristupačna su za osobe smanjene pokretljivosti.
Odgovor je ovo koji ćemo tek pronaći.