Zahvaljujući obitelji Toscani iz Beča, koja nas je kontaktirala i poslala fotografije iz Osora na otoku Cresu, saznali smo da se i ove godine pojavila kompas meduza. U samom plićaku primijetili su desetke jedinki s vidljivim naznakama dezintegracije tkiva, objavili su danas iz pulskog Aquariuma.
Kako pojašnjavaju, ova vrsta se u nešto većem broju pojavljuje ciklično (ne svake godine) u proljetnim mjesecima, pri čemu samo mali broj jedinki doživi spolnu zrelost i preživi do ljeta. Zanimljivo je da nakon što dostigne zrelost, meduza funkcionira kao mužjak, a potom razvija ženske spolne stanice te dolazi do unutarnje oplodnje.
Porastom temperature mora dolazi do duljeg razdoblja razmnožavanja te posljedično tome veće proizvodnje efira po polipu, povećanog postotka strobilacije i veće stope preživljavanja polipa. Polipi će biti uspješniji na višim, ali ne i na ekstremnim temperaturama.
Predviđa se da će kompas meduza migrirati dalje prema sjeveru kako bi zadržala optimalne uvjete, s obzirom da je uobičajena vrsta u obalnim vodama umjerenih regija sjeveroistočnog Atlantskog oceana, uključujući Sjeverno more i Sredozemno more.
Pripada grupi režnjaka koji na svojim lovkama imaju žarne stanice kojima hvataju plijen, brane se od grabežljivaca, a također uzrokuju i opekline na našoj koži.
Ova je meduza opasnija od ostalih vrsta jer pri kontaktu lovki s ljudskom kožom nastaju, nimalo bezazlene ozljede, slične opeklinama.
Ukoliko dođe do dodira opečeno mjesto treba ohladiti i namazati aloa verom ili sličnim gelom koji spriječava opekline, a mjesto se ne smije trljati kako ne bi došlo do ožiljaka.