Baštardini i Pravi

Prijedlog poreza na kućne ljubimce nije prihvaćen

Ako u Puli ne očistite za svojim ljubimcem bit ćete kažnjeni sa sto eura, a za napuštanje životinja kazna će iznositi 500 eura

Nakon Javnog savjetovanja Grad Pula nije prihvatio prijedloge poput sankcioniranja posjednika za lavež pasa, uvođenja poreza posjednicima pasa,  obvezatne kastracije i obaveznog čipiranja mačaka, prijedloge za propisivanje načina rada skloništa za životinje, uvođenja potpune zabrane vezivanja pasa, definiranja i popisa opasnih životinja


 
7 min
Dean Mladenović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Nakon Javnog savjetovanja Grad Pula nije prihvatio prijedloge poput sankcioniranja posjednika za lavež pasa, uvođenja poreza posjednicima pasa,  obvezatne kastracije i obaveznog čipiranja mačaka, prijedloge za propisivanje načina rada skloništa za životinje, uvođenja potpune zabrane vezivanja pasa, definiranja i popisa opasnih životinja

Na posljednjem Gradskom vijeću donesena je Odluka o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te divljim životinjama, kojoj je prethodilo internetsko savjetovanje s javnošću od 17. srpnja do 16. kolovoza.

Naime, općim uvjetima držanja kućnih ljubimaca propisuju se dužnosti posjednika kućnih ljubimaca kao i zabrane postupanja, te se nadalje propisuju uvjeti držanja kućnih ljubimaca u stambenim zgradama i obiteljskim kućama, ishrana kućnih ljubimaca, posjed pasa i mačaka, držanje pasa, kretanje kućnih ljubimaca i uvjeti izvođenja na javne površine, postupanje s opasnim psima, način kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca i postupanje sa slobodnoživućim mačkama.

Većina prijedloga nije prihvaćena

Na internetskom savjetovanju od građana Pule zaprimljena su 83 prijedloga, od kojih je 22 prihvaćeno, 19 djelomično prihvaćeno, a 42 nije prihvaćeno.

Iz Grada su poručili kako nisu prihvaćeni prijedlozi koji nisu u nadležnosti Grada, te nisu predmet odluke ili su teško provedivi u praksi kao što je propisivanje kućnog reda za posjednike pasa u višestambenim zgradama, sankcioniranje posjednika za lavež pasa, uvođenje poreza posjednicima pasa, uvođenje obvezatne sterilizacije/kastracije, uvođenje obaveznog čipiranja mačaka, prijedlozi za propisivanje načina rada skloništa za životinje, uvođenje potpune zabrane vezivanja pasa, definiranje i popis opasnih životinja...

Tako je na primjer sudionica savjetovanja Nataša Turković ustvrdila kako postavljanje hranilišta za životinje odobrava Gradonačelnik na prijedlog upravnog tijela nadležnog za zaštitu životinja, uz prethodno mišljenje upravnog tijela nadležnog za komunalne poslove i mjesnog odbora na području gdje se hranilište želi postaviti.

Turković smatra da nije uloga Gradonačelnika da odobrava postavljanje hranilišta i da bi davanje prijedloga i donošenje konačne odluke trebalo biti omogućeno direktno i na participativni način udrugama za zaštitu životinja, mjesnim odborima i građanima koji skrbe o životinjama.

Grad Pula je prihvatio njen prijedlog, te su naveli kako će Odjel nadležan za poslove prostornog planiranja u suradnji s Odjelom nadležnim za zaštitu životinja, udrugama, pravnim osobama i zainteresiranim pojedincima izraditi plan postavljanja kućica „Hranilišta za mačke“.

Josip Mejak je predložio da Grad odradi prateće poslove označavanja šetališta i istrčavališta pasa (ne samo zabrane nego i dozvole), te da se postave u svakom parku ili na zelenoj površini minimalno jednu posudu za pseće otpatke a koji će biti uredno označeni, a ne da se trpaju kojekakvim smećem i da se barem jedanput mjesečno prekontrolira ponašanje vlasnika pasa. Mejak je još predložio da se tiskaju promidžbeni materijal o ponašanju i prostorima za izvođenje pasa, jer takvo nešto ne postoji i ljudi nisu upoznati s tim.

Iz Grada su njegovu odluku djelomično prihvatili, te poručili da se ne radi o predmetu Odluke, no svakako prihvaćaju prijedloge za postupanje, te će Grad raditi na kontinuiranoj edukaciji građana i senzibiliziranju javnosti vezano za ponašanje posjednika kućnih ljubimaca i zaštitu životinja.

Porez na držanje kućnih ljubimaca

Jedan od sudionika internetske rasprave Omer Brkičević je tako predložio uvođenje poreza na životinje. Kaže da nema ništa protiv životinja, ali se protivi ponašanju vlasnika ljubimaca.

- Gdje god kreneš pseći izmet, na ulici, u parkovima, u šumicama, ma svugdje. Gdje god stanete nagazit ćete na pseći izmet. Nitko za sobom ne pokupi pseći izmet. Što se tiče mačaka, naprosto te dovode do ludila, seru po dvorištu, vrtu, ma svugdje. Kote se kao lude. Prije svega mislim da je nužno imati evidenciju o životinjama. Sa psima je to možda i u redu. Smatram da je jedino rješenje, pod hitno uvesti porez za držanje kućnih ljubimaca i to ne simboličan nego pozamašan, pa tko voli nek izvoli. O smradu prostora u kojem borave kućni ljubimci to nije potrebno niti spominjati. Čim uđete u stambenu zgradu u kojoj ima kućnih ljubimaca odmah na ulazu ćete osjetiti neugodne mirise. Ne znam da li je to moguće zakonski da grad Pula bude prvi grad u RH koji je uveo porez na držanje kućnih ljubimaca, bilo da se radi o držanju u stanovima ili u kućama. E time bi se znatno popravila slika grada Pule po čistoći, obrazložio je svoj prijedlog Omer Brkičević.

Iz Grada su na to odgovorili kako Jedinice lokalne samouprave nisu ovlaštene za uvođenje, odnosno određivanje poreza. 

Prijedlog Mire Banković o načinu kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca od Grada nije prihvaćen, s obrazloženjem da Zakon o zaštiti životinja propisuje ako vlasnici kućnih ljubimaca ne zbrinjavaju mladunčad kućnih ljubimaca, veterinarski inspektor po utvrđivanju napuštanja mladunčadi vlastitog kućnog ljubimca, vlasniku može odrediti mjeru trajne sterilizacije kućnog ljubimca, a na trošak vlasnika.

Propisivanje obavezne kastracije dr.vet.med. Svjetlane Prodanović, obrazložila je činjenicom kako je to već učinilo puno gradova i Jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj.

- Na žalost, nesavjesni građani ne zbrinjavaju legla svojih kuja i mačaka, već ih odbacuju po šumama, grmlju, kontejnerima za smeće, utapaju ih u kantama vode i bunarima. O tome mogu posvjedočiti iz prve ruke. Umiru u teškim mukama, a ako budu pronađeni samo rijetki prežive i opet padaju na teret volontera i lokalne samouprave, upozorila je na savjetovanju Prodanović, čiji prijedlog Grad nije prihvatio s obrazloženjem:

- Iako Zakon o zaštiti životinja omogućuje da Jedinice lokalne samouprave mogu propisati trajnu sterilizaciju kao obvezan način kontrole razmnožavanja, ovu ovlast treba tumačiti u vezi s preostalim stavcima istog članka Zakona iz kojih nedvojbeno proizlazi da se odredba odnosi na napuštene ili izgubljene životinje, a ne na kućne ljubimce, čija je kontrola razmnožavanja Zakonom stavljena u obvezu njihovim vlasnicima, a kontrola izvršenja tih obveza u nadležnosti veterinarske inspekcije, obrazložili su neprihvaćanje prijedloga iz Grada.

Kažnjavanje će provoditi komunalni redari

Dio koji se tiče novčanih kazni je zasigurno većini Puležana najzanimljiviji, pa će tako komunalni redari imati ovlasti provoditi ovu Odluku, te sankcionirati svako ponašanje protivno Odluci, te osim novčane kazne moći izreći i usmeno upozorenje.

Po ovoj Odluci tako ćete za izvođenje vašeg psa na javne površine bez povodca i nadzora, te ako pas nije označen mikročipom biti kažnjeni iznosom od 80 eura. Nadalje, ako pri izvođenju kućnog ljubimca na javnu površinu ne nosite pribor za čišćenje i ne očistite javnu površinu koju je vaš kućni ljubimac onečistio, bit ćete kažnjeni iznosom od 100 eura. Odlukom se nadalje kaznom od 400 eura kažnjava ako se huška životinje na druge životinje ili čovjeka ili ih se obučava agresivnosti.

Napuštanje životinja kažnjavat će se iznosom od 500 eura, kao i davanje kućnih ljubimcima maloljetnim osobama, te osobama koje su od ranije poznate po neodgovornom ponašanju prema životinjama.

Bacanje petardi ili drugih pirotehničkih sredstava na životinje bit će kažnjeno sa 600 eura, a privezivanje životinje uz prijevozno sredstvo u pokretu iznosom od 400 eura.

Držanje pasa trajno vezanima, držanje u prostorima poput kaveza ili bokseva, te u dijelu dvorišta bez omogućavanja slobodnog kretanja izvan tog prostora kažnjavat će se sa 400 eura, a s istim iznosom će se kažnjavati ako držite kao kućne ljubimce opasne i potencijalno opasne životinjske vrste bez odobrenja nadležnog tijela. Nadalje će se trajno i samostalno držanje kućnih ljubimaca na adresi različitoj od prebivališta ili boravišta posjednika, osim u slučaju kada se radi o radnim psima koji čuvaju neki objekt ili imovinu, a ne osigurava im svakodnevni nadzor, svježu hranu i vodu te redovite šetnje izvan prostora kojeg čuvaju, kažnjavati u iznosu od 400 eura.

Foto: Dean Mladenović

Novčanom kaznom od 500 eura bit će kažnjena osoba koja koristi divlje i domaće životinje u komercijalne svrhe, a najveća kazna od 800 eura slijedi ako se životinja usmrti, te joj se nanosi bol, patnja i ozljede, ili bivaju namjerno izložene strahu i bolestima.


Nastavite čitati

Pula
 

Istarsko narodno kazalište: 26. folklorne večeri "KUD Uljanik" i gosti

Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.