Baštardini i Pravi

MOGUĆE JE DA IH IMA DUPLO VIŠE

Broj poznatih vrsta pauka 'dogmizao' do pedeset tisuća

Prvi znanstveni opis pauka datira iz 1757. godine. Iako je trebalo 265 godina da bi se došlo do brojke od 50.000 vrsta, stopa otkrića stalno raste pa bi ih se u idućih sto godina moglo otkriti još toliko


 
1 min
HINA
Ilustracija/Pixabay

Prvi znanstveni opis pauka datira iz 1757. godine. Iako je trebalo 265 godina da bi se došlo do brojke od 50.000 vrsta, stopa otkrića stalno raste pa bi ih se u idućih sto godina moglo otkriti još toliko

Po novim saznanjima na svijetu živi 50.000 vrsta pauka, no moguće je da ih ima još 50.000, ali još nisu otkriveni, objavili su znanstvenici.

Svjetski katalog pauka (WSC), koji se nalazi u Prirodoslovnom muzeju glavnoga švicarskog grada Berna, registrirao je prošli tjedan pedesettisućitu vrstu pauka, imena Guriurius minuano. 

Nova vrsta pripada porodici pauka skakača Salticidae, a svoj plijen love na grmlju i drveću južnog Brazila, Urugvaja i u okolici Buenos Airesa.

Prvi su opisali arahnologinja Kimberly S. Marta i njezini kolege iz Brazila, a ime je dobio po sada izumrlom narodu Minuane koji je nekoć živio na tom području.

Prvi znanstveni opis pauka datira iz 1757. godine. Iako je trebalo 265 godina da bi se došlo do brojke od 50.000 vrsta, stopa otkrića stalno raste pa bi ih se u idućih sto godina moglo otkriti još toliko. 

"Po našim procjenama postoji još otprilike 50.000 vrsta pauka koje dosad nismo otkrili“, kazali su izdavači Kataloga.

Katalog pauka dostupan je svima na web stranicama muzeja u Bernu.

"Pauci su najvažniji grabežljivci na kopnenim staništima Zemlje pa njihovu važnost za okoliš ne bi trebali zanemarivati“, tvrde iz muzeja.

"Pauci konzumiraju od 400 do 800 milijuna tona insekata godišnje, što ih čini najvažnijim regulatorima populacije insekata. Sukladno tome, od velike su važnosti za ljude.“


Nastavite čitati

Svijet
 

Australija uvodi zabranu društvenih mreža za djecu

"Želim da se djeca i mladi maknu od svojih uređaja. Želim ih vidjeti na nogometnom igralištu, bazenu ili teniskom terenu. Želim da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima jer znamo koliku štetu društvene mreže mogu napraviti", kazao premijer Anthony Albanese nacionalnoj televiziji

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.