Danas počinje 18. Dubrovnik Forum
Dvodnevni skup okupit će više od 400 sudionika, uključujući ministre vanjskih poslova i visoke dužnosnike iz brojnih zemalja
Periska se nalazi na dubini od 6,4 metra i visoka je oko 30 centimetara. Budući da živi u zoni sidrenja, bit će, po protokolu Projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu, zaštićena posebnim kavezom * Uz plemenitu perisku kraj Valuna pronađena još dva školjkaša iz obitelji periski. I ovo se proljeće postavljaju kolektori za prihvat ličinki plemenite periske
Periska se nalazi na dubini od 6,4 metra i visoka je oko 30 centimetara. Budući da živi u zoni sidrenja, bit će, po protokolu Projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu, zaštićena posebnim kavezom * Uz plemenitu perisku kraj Valuna pronađena još dva školjkaša iz obitelji periski. I ovo se proljeće postavljaju kolektori za prihvat ličinki plemenite periske
Kraj Valuna na otoku Cresu pronađena je živa jedinka plemenite periske!
Periska se nalazi na dubini od 6,4 metra i visoka je oko 30 centimetara. Budući da živi u zoni sidrenja, bit će, po protokolu Projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu, zaštićena posebnim kavezom.
Periska je dobila ime DIZ po svojim pronalazačima – Dragutinu Šimatoviću i Zoranu Delibašiću, tehničkim roniocima istraživačkog tima Hrvatskoga veterinarskog instituta koji su podmorje pretraživali podvodnim skuterima. Uz njih u tom su istraživačkom timu dr. sc. Željko Mihaljević, doc. dr. sc. Miroslav Benić i tehnička suradnica Angela Bradarić. Oni već dvije godine sudjeluju u Projektu očuvanja plemenite periske u Jadranu koji koordinira Ministarstvo zaštite okoliša i održivog razvoja, a sufinancira Fond za energetsku učinkovitost.
Prošle su godine u akvatoriju Valuna dvije žive jedinke plemenite periske pronašli supružnici Denise Aldi Vodarić i Ivan Vodarić iz ronilačkog centra Diving Cres iz Kovačina.
Taj bračni par zaslužan je i za novo vrijedno otkriće. U akvatoriju Valuna na dubini od 24 metra u maloj špilji čiji je otvor širok oko jednog metra, a unutrašnjost duboka četiri, pet metara, u mulju su se pritajile dvije žive jedinke periske. Odmah su kontaktirani stručnjaci izv. prof. dr. sc. Tatjana Bakran-Petricioli s Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, biolozi iz Aquariuma Pula i Javne ustanove More i krš koji su se složili da pronađene jedinke pripadaju vrsti Atrina fragilis. Taj školjkaš iz obitelji Pinnidae nastanjuje i sjeverna mora, ne samo Mediteran, a nalazi se uglavnom na dubini od 25 do 50 metara ukopan u mulj. I ovaj nalaz će biti evidentiran, kao i nalazi ostalih školjkaša iz obitelji Pinnidae, kako bi se unaprijedila saznanja vezana uz očuvanje periski nakon njihova masovnog pomora u Sredozemlju.
Otkrića živih jedinki plemenite periske te prikupljene ličinki o kojima se brinu stručnjaci u Aquariumu Pula, svima uključenima u Projekt očuvanja plemenite periske u Jadranu daju vjetar u leđa.
Kao i prošle godine, i ovoga se proljeća postavljaju kolektori za prihvat ličinki plemenite periske koja se razmnožava tijekom ljetnih mjeseci. U kasnu jesen, kad se temperatura mora spusti, kolektori se vade iz mora i pregledavaju, a pronađene ličinke plemenite periske se vrlo pažljivo i brzo moraju transportirati u Aquarium Pula gdje dalje rastu u sigurnim i kontroliranim uvjetima.
Istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta prošli je tjedan postavio kolektore na pet lokacija - dvije u Malom Lošinju i tri na Cresu.
Na Projektu očuvanja plemenite periske u Jadranu, uz potporu institucija čije su djelatnosti usko vezane za more, odlično surađuju stručnjaci i ronioci zahvaljujući čemu je opstanak plemenite periske, endema Mediterana i najvećeg prirodnog filtera mora, na dobrom putu.
Istraživačkom timu na terenu pomaže i MUP-ov ronilački centar u vojarni Kovčanje u Malom Lošinju. Osim što istraživačima pružaju podršku u smještaju, punjenju boca i skladištenju opreme, ronioci MUP-a sudjeluju i u pretraživanju podmorja te dojavljivanju nalaza živih jedinki periske.
Dvodnevni skup okupit će više od 400 sudionika, uključujući ministre vanjskih poslova i visoke dužnosnike iz brojnih zemalja
U vojnu evidenciju se upisuje državljanin RH kada navrši 18 godina, a na vojnu obuku ga se upućuje u kalendarskoj godini kada navršava 19 godina. Iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19, a do 30. godine. Nakon što novak dobije poziv za služenje vojnog roka, upućuje se na zdravstveni pregled na kojem se utvrđuje je li sposoban ili ne za vojnu službu, a u slučaju neodazivanja izdaje se nalog policiji za njegovo dovođenje, za što se predviđa i kazna od 250 do 1320 eura
Na okruglom stolu sudjelovali su, među ostalim, saborska zastupnica stranke Možemo! i predsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode Dušica Radojčić, Irena Burba iz Zelene Istre / Plave fronte / Get to Life), Matea Šverko iz Inicijative Dajla i Jurica Gašpar, glavni urednik portala Morski.hr
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.