"U gornjem videu možete uživo pogledati divovsku štipavku/plemenitu perisku (Pinna nobilis), jedini preživjeli primjerak mladih jedinki koje smo uspješno ulovili uz pomoć skupljača ličinki u okviru projekata Life Pinna i TRECap", objavio je slovenski Nacionalni institutu za biologiju na svojoj internetskoj stranici, ponudivši rijetku mogućnost praćenja periske uživo kroz oko podvodne kamere.
Periska se nalazi na dubini od 3 metra, kod plaže Fornače, ispred Morske biološke postaje Piran na sjeverozapadu istarskog poluotoka.
"Zbog masovnog uginuća uzrokovanog patogenima, ova nekada česta vrsta postala je izuzetno rijetka čak i u našem moru. Divovska plemenita periska sada je strogo zaštićena. Kako bismo mladu školjku što bolje zaštitili, okružili smo je zaštitnom mrežom koja je štiti od predatora i mehaničkih oštećenja. Redovito je pratimo, bilježimo njezin rast i čistimo mrežu kako bismo spriječili njezino začepljenje", navode iz Instituta.
Život ovog rijetkog stanovnika mora možete uživo gledati na stranici NIB-a - Morske biološke postaje Piran OVDJE.

Printscreen Nib.si
Iznimno ugrožena vrsta
Tijekom jeseni 2016. godine na obali Španjolske zabilježene su pojave masovnog pomora plemenitih periski. Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, prva potvrda o pojavi zaraze u hrvatskom dijelu Jadranskog mora zaprimljena je u svibnju 2019. godine. Od tada, zaraza se vrlo brzo proširila i zahvatila cijeli hrvatski dio Jadrana u kojem bilježimo masovna ugibanja plemenite periske uzrokovana bolešću. Do pomora, prema nekim izvorima, ovih je školjki bilo između 5 i 10 po četvornom metru.
Točna patogeneza uginuća plemenite periske nije utvrđena. Mogući uzročnik masovnog pomora periski je Haplosporidium pinnae, parazit iz skupine truskovaca (Sporozoa) koji parazitira u tkivu periske, no nije potvrđeno radi li se jedinom uzroku smrtnosti. Životni ciklus parazita slabo je poznat, no smatra se kako je prijenos s periske na perisku moguć te da mu pogoduju više temperature mora, naročito u ljetnim mjesecima. U 2020. godini pojava masovnog pomora periske zahvatila je sve zemlje Mediterana sa smrtnošću populacija i do 100 %. Za sada nije utvrđena niti jedna učinkovita metoda kojom bi se mogao spriječiti pomor i širenje zaraze.
Očuvanost i budućnost ovog mediteranskog endemskog školjkaša, kako u Jadranu, tako i u cijelom Mediteranu je nesigurna. Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) je u listopadu 2019. godine plemenitu perisku svrstala u kategoriju „kritično ugroženih vrsta“ (CR).
U lipnju 2023. broj plemenitih periski u hrvatskom dijelu Jadrana iznosio je 27. U studenom 2023. kod Poreča je pronađeno 78 malih školjaka.

Odrasla periska, pulski Aquarium

Mlada periska "Morana" 2022. je proslavila 1. rođendan u pulskom Aquariumu (foto Aquarium)
Sve informacije o živim jedinkama plemenite periske, lokacijama na kojima ste ih opazili, te fotografije mogu se dojaviti putem ove poveznice na mrežnim stranicama Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije ili mail adrese vrste@mzozt.hr