POREČ Veliki odaziv na tradicionalnu humanitarnu Adventsku utrku
U muškoj konkurenciji najbrži su bili Neven Baranašić, Deni Krnjus i Elvis Đukić, dok su među ženama najbrže bile Laura Bosnjak, Jasminka Marinčić Štifanić i Valentina Stančić
Prodano, ali nije kupljeno. Počelo s gradnjom, ali se s njome i stalo. Tako se, u kratkim crtama, može opisati zasad neuspjeli pokušaj Općine Višnjan da u svoju poslovnu zonu Višnjan-Milanezi dovede i upogoni ukrajinsko ruski kapital sa sjedištem u Švicarskoj, tvrtku Frilite, koja, zajedno s kontroverznim načelnikom Angelom Mattichem, već tri godine najavljuje gradnju tvornice za proizvodnju keramičkog punila
Prodano, ali nije kupljeno. Počelo s gradnjom, ali se s njome i stalo. Tako se, u kratkim crtama, može opisati zasad neuspjeli pokušaj Općine Višnjan da u svoju poslovnu zonu Višnjan-Milanezi dovede i upogoni ukrajinsko ruski kapital sa sjedištem u Švicarskoj, tvrtku Frilite, koja, zajedno s kontroverznim načelnikom Angelom Mattichem, već tri godine najavljuje gradnju tvornice za proizvodnju keramičkog punila
Prodano, ali nije kupljeno. Počelo s gradnjom, ali se s njome i stalo.
Tako se, u kratkim crtama, može opisati zasad neuspjeli pokušaj Općine Višnjan da u svoju poslovnu zonu Višnjan-Milanezi dovede i upogoni ukrajinsko ruski kapital sa sjedištem u Švicarskoj, tvrtku Frilite, koja, zajedno s kontroverznim načelnikom Angelom Mattichem, već tri godine najavljuje gradnju tvornice za proizvodnju keramičkog punila.
Postoji više od jednog dubioznog momenta oko cijelog procesa ulaska firme Frilite na višnjanski teritorij.
Za početak, to društvo uopće (još) nije kupilo zemljište na kojoj je počelo graditi tvornicu. Parcela od pet tisuća kvadrata u vlasništvu je općinske tvrtke Vira.
Odluka o prodaji je, međutim, donesena još u veljači 2021. godine. A zemljište se „prodalo“ za tadašnjih 1,2 milijuna kuna, 32 eura po četvornom metru. Većina u višnjanskom Općinskom vijeću, sastavljena od načelnikove liste, nekoliko mjeseci ranije dala je suglasnot za izgradnju tvornice spomenutoj tvrtki. Uz protivljenje oporbenog IDS-a.
Prema medijskim napisima iz 2020. godine, kada je čitava namjena o gradnji izašla u javnost, investicija je najavljena u vrijednosti od sedam milijuna eura. Višemilijunski, dakle, posao, a firma nema novca (niti) za kupnju pet tisuća kvadrata?
Zašto zemljište nije kupljeno, pitali smo Konstantina Eremina, direktora firme Frilite, ali odgovor do zaključenja ovog teksta nismo dobili.
Pitali smo ga i zašto je gradnja stala, no i to je pitanje ostalo neodgovoreno. Iako je, naime, pred nekoliko mjeseci počela gradnja objekta, gradilište već više od dva mjeseca zjapi prazno.
Tu dolazimo do druge veoma diskutabilne stavke. Istra24 je, podsjetimo, lani u listopadu već kontaktirala direktora Eremina. Zatražili smo, između ostalog, grafičku simulaciju projekta, a s obzirom na to da javnost nije upoznata s time kako bi tvornica trebala izgledati. Odgovor nam je pristigao 17. listopada. U njemu je Eremin pojasnio da tvrtka još uvijek čeka glavni projekt (građevinsku dozvolu) te predvidio da će biti gotov do kraja listopada.
To je posebno zanimljivo. Naime, prema javnim podacima Geoportala vidljivo je da je zahtjev za građevinsku dozvolu Općina Višnjan (koja, usput, uz Općinu Tar-Vabrigu i Općinu Medulin jedina od istarskih općina ima svoj odjel za izdavanje građevinskih dozvola) zaprimila dan nakon što je Istra24 primila odgovor direktora tvrtke Frilite, a tjedan dana nakon što je Istra24 poslala upit. Dakle, 18. listopada.
Još je zanimljivije što je datum urednog zahtjeva datiran na 20. listopada, a da je predmet riješen već 7. studenog! Za samo 18 dana! Građevinska dozvola je pak postala pravomoćna 1. prosinca.
Neupućeni bi ovu ažurnost Općine možebitno i pohvalili. No, oni upoznatiji sa stanjem unutar te općinske uprave i marifetlucima Angela Matticha brzo bi se sjetili da se predmeti u Općini Višnjan rješavaju mjesecima, neki i godinama, a tu govorimo i o banalnim stvarima poput, recimo, odgovaranje na pitanja građana/ki, kao i novinara/ki. Iako je to zakonska obaveza, izuzetno im je teško objaviti i registre ugovora, kako bi javnost mogla vidjeti s kojim su se tvrtkama ugovarali poslovi.
Kako je Eremin znao da će tako brzo dobiti građevinsku dozvolu i to prije nego što je zahtjev uopće bio zaprimljen? Pod pretpostavkom da nema kristalnu kuglu, direktor tvrtke Frilite mogao je datum doznati jedino ako mu je to osigurao i rekao netko iz Općine, vrlo vjerojatno Angelo Mattich, koji otpočetka otvoreno navija za ovu investiciju.
A taj netko, vjerojatno sam Mattich, ima vlastitu listu prioriteta. Istra24 je već pisala da je češki investitor B.K.Villas od Općine kupio 11 tisuća kvadrata za šest milijuna kuna, ali da je Općina, iako se ugovorom obvezala, nije ispoštovala rokove za, recimo, izgradnju komunalne infrastrukture, a građevinske dozvole koje su zatražili prije godinu dana još uvijek nisu dobili.
A zatražili su je prije tvrtke Frilite. Tu valja imati na umu da ukrajinsko-ruski kapital ne gradi nikakve kuće ili vile, nego – tvornicu! A za tvornicu je, očigledno, lakše i brže izdati građevinsku dozvolu nego za kuću.
Predstavnik B.K. Villasa, Višnjanac Zoran Dekleva, rekao je tada za Istru24: „Načelnik Mattich već se punih šest mjeseci ne želi ni na koji način javiti. Ne odgovara na dopise i mailove kako bi se sklopio aneks ugovora i dogovorili novi rokovi za izvršenje preuzetih obaveza bez obzira šta je punomoćnik odnosno odvjetnik B.K. Villasa u više navrata pokušao stupiti u kontakt sa načelnikom kroz slanje dopisa i mailova na koje od lipnja ove godine nije još dobio nikakav odgovor“.
Od ostalih zanimljivosti izdvajamo da je su iz Švicarske portalu Poslovni.hr 2020. najavili da će gradnja početi već krajem te godine, a 2021. bi u pogon trebala „biti puštena prva od ukupno četiri očekivane proizvodne linije koje bi trebale u potpunosti zaživjeti do 2025.“ Evo nas, međutim, u srpnju 2023. a od tvornice tek temelji i nekoliko zidova u roh bau fazi.
Hrvatska 'filijala' firme Frilite osnovana je 2020. godine, kada je projekt stigao na Općinsko vijeće, a do lanjske nije imala niti jednog zaposlenog. Prošle godine ih zapošljava, prema podacima Poslovne.hr, četvero te ostvaruje prihod od 1,4 milijuna eura, s 103 tisuća eura dobiti.
U muškoj konkurenciji najbrži su bili Neven Baranašić, Deni Krnjus i Elvis Đukić, dok su među ženama najbrže bile Laura Bosnjak, Jasminka Marinčić Štifanić i Valentina Stančić
Kamion će biti pozornica zabavnoj i interaktivnoj predstavi “Popis Djeda Mraza” s vilenjacima, patuljcima, dobroćudnim divom te Djedom Mrazom. Predstave su besplatne i namijenjene djeci vrtićke dobi * Pulu će posjetiti u ponedjeljak, 16. prosinca od 18:30 sati na parkiralištu Karolina
Ovaj opsežan projekt obuhvatio je digitalizaciju gotovo 17.000 stranica ispunjenih člancima istaknutih novinara, publicista i znanstvenika. Tekstovi su posvećeni povijesti, kulturi i svakodnevnom životu Istre te su pisani pristupačnim stilom, namijenjenim najširem krugu čitatelja * Voditelj ovog projekta bio je Željko Cetina, prof., a koordinator dr. sc. Milan Radošević. Digitalizacija “Jurine i Franine” predstavlja dosad najzahtjevniji poduhvat u sklopu projekta Istarskog povijesnog društva “Digitalizacija historiografske literature
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.