Konverzija kuna u eure realno i dalje traje. Po butigama se rješavamo kovanica, ali i preostalih novačnica kuna, nazad dobivamo eure. To će biti moguće sve do 14. siječnja.
I dok trgovci muku muče s kunama i eurima, Puležani su ogorčeni jer su shvatili da su - prevareni. Nije došlo samo do konverzije već su cijene, potiho, zaokružene - i to najčešće naviše. U dućanima, restoranima, kafićima...Navodno su i usluge obrtnika poskupjele.
Skuplje u kafićima, dućanima...
- Čaj koji sam do nove godine plaćao 15 kuna, sada je tri eura! Kakva je to konverzija? Nije ni zaokruživanje, požalio nam se jedan Puležan.
Veli da uvijek pije isti čaj - od đumbira, i točno zna cijenu te da mu je žao što nema račun prije i poslije da bi svoje tvrdnje dokazao, no kako mu nije palo na pamet da će do ovoga doći. Barem ne u ovolikoj mjeri.
Drugi nam pak potvrđuje da je kava u njegovom omiljenom kafiću poskupila za 30 lipa. Samo su, veli, zaokružili cijenu na 1.50 eura pa sada - preračunamo li - košta 11,30 kuna, a ne više 11 kuna, kao do nove godine.
Nije razlika tako velika kao kod čaja, možda kako ne bi došlo do bune, jer kava se ipak češće pije.
Ovo nema veze sa zaokruživanjem cijena
- Jučer ujutro bio sam u dućanu i kruh koji je do tada koštao 7,50 kuna sada košta 10,10 kuna ili 1,33 eura. Mlijeko koje je koštalo 7,50 kuna sada košta 11 kuna. Iz kojeg je razloga došlo do tako velikog povećanja cijena? Ovo poskupljenje se nije dogodilo zbog zaokruživanja cijena prilikom uvođenja eura za neke lipe, ovo je poskupilo za skoro 50 posto, a uvjeravali su nas da zbog uvođenja eura neće doći do ikakvih promjena cijena, kazuje nam ogorčeno jedan sugovornik.
Poskupile su i - cigarete.
Kako doznajemo, usklađivanjem trošarina na duhanske prerađevine i duhanske proizvode zbog uvođenja eura od 1. siječnja 2023. većina cigareta u kutijama od 20 komada poskupjela je za 0,05 centa, a dio je i pojeftinio za otprilike isti iznos.
Poskupile i cigarete
Tako je nova cijena kutije Marlbora zaokružena na 4,7 eura ili 35,41 kunu, što je povećanje od 0,05 centa u odnosu na dosadašnju maloprodajnu cijenu. Cijena kutije cigareta Dunhill također je zaokružena na 4,40 eura, dok je dosad iznosila 4,38 eura, ili 33 kune.
Zaokruživanjem trošarina u eurima kutija Lucky strike orginal sada košta 4,30 eura, Pall Mall 3,90 i 4,00 eura, ovisno o vrsti, dok je Davidoff Gold po novom 4,70 eura.
Među cigaretama s višim cijenama zbog zaokruživanja je i Walter Wolf koji je s 4,25 eura poskupio na 4,3 eura, a kutija Yorka od 24 komada poskupjela je na 4,60 eura. Chesterfield će, umjesto dosadašnjih 3,98 eura, stajati točno četiri eura, ili 3,90 eura za vrste cigareta tog brenda koje su kupci dosad plaćali 3,85 eura.
U cijeloj Hrvatskoj potrošači se bune radi povećanja cijena u dućanima, ali i tržicama. Naša pulska ovih je dana poluprazna, a kakve nas cijene voća i povrća očekuju kada se ispišu u eurima, doznat ćemo uskoro.
Vlada će zaštiti standard građana?
Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je u utorak nakon sastanka s predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja kako dizanje cijena zbog prelaska na euro "neće proći" i Vlada će učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana, prenosi Hina.
- Ono što sam poručio trgovačkim lancima danas, a to poručujem svima onima koji će ovu situaciju prelaska na euro pokušati iskoristiti da zarade na teret naših građana, je da im to neće proći i da će Vlada učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana, rekao je Filipović.
U izjavi nakon sastanka, ministar je izvijestio kako se s predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja razgovaralo o kontinuiranom rastu cijena hrane i bezalkoholnih pića te konverziji kune u euro.
Naime, dodao je, inflacija je trenutno 13,5 posto te podsjetio je kako je u rujnu Vlada ograničila cijene devet osnovnih proizvoda kako bi se pomoglo građanima koji su u potrebi.
Državni inspektorat na terenu
Na novinarski upit ima li konkretnih podataka tko je podigao cijene i koliko, ministar je odgovorio kako je Državni inspektorat na terenu i oni će dati precizan izvještaj.
"Danas smo poslali poruke i vjerujem da će naići na plodno tlo. Vlada ima mehanizme da zaštiti građane", istaknuo je.
Na upit koji su to mehanizmi odgovorio je kako je "sve na stolu" - od crnih lista, do zamrzavanja cijena širokog spektra proizvoda.
"Baš sve", rekao je ministar, napominjući kako su s nekoliko udruga razgovarali oko objave crnih listi, a nije isključeno ni da Ministarstvo gospodarstva ide sa svojom crnom listom.
Predstavnici trgovaca nakon sastanka nisu davali izjave, no uoči sastanka su kazali kako u trgovinama nije došlo do povećanja cijena zbog neopravdanog zaokruživanja prilikom prelaska na euro, a da su cijene uoči uvođenja eura rasle - zbog drugih utjecaja.
Već ljetos kava u Istri zaokružena
Dugogodišnja predsjednica Udruge za zaštitu potrošača, kojima ovih dana ne prestaje zvoniti telefon, Ana Knežević u Studiju 4 HTV-a komentirala je kakve će posljedice uvođenje eura imati na potrošače.
U pripremama uvođenje eura analizirali su, navela je, Sloveniju, Italiju i Austriju. Bilo je poskupljenja i kod njih, a to su puno bolje tržišne ekonomije i puno uređeniji pravni sustavi", kazala je Knežević.
Slovenci su, primjerice, glatko prihvatili euro, a neki proizvodi kada su se preračunavali čak su i pojeftinili. Ipak, prve dvije godine korištenja eura Slovenci su imali najveću inflaciju u eurozoni, ali kako su neki proizvodi poskupjeli tako su i rasle plaće. Slovenski scenarij priželjkuju u Udruzi za zaštitu potrošača.
- Mi smo i računali da ako onu kavu od deset kuna preračunate u eure, da one sitne cente nećemo ni mi imati za platiti niti će imati u kafiću uvijek za platiti tako da će se to neminovno zaokruživati. Već ljetos kad je objavljen ovaj fiksni tečaj ljudi su nam počeli javljati da se u Istri u nekim kafićima zaokružuje na 1.5 ili 2 eura", zaključila je Knežević, dodajući da je teško očekivati da će u Hrvatskoj cijene padati.