Biznis

DUGOVI I UPITNA SUDBINA RADNIKA "REKTOR LNG"

NAJBOGATIJI HRVAT, RUSI I RAT Stečaj prijeti firmi koja u ex Uljanikovoj hali u Vodnjanu radi spremnike za LNG

"Počeli smo proizvoditi spremnike za LNG, ali prodaja nije išla prvenstveno zbog rata u Ukrajini. Nije se to dogodilo samo nama, nego i svim onima koji su imali potencijalne kupce u Rusiji. To je tako", kaže prokurist vodnjanske firme Rektor LNG Puležan, nekadašnji Uljanikov menadžer Marino Linardon, koji ovih dana najavljuje spasonosne razgovore s potencijalnim investitorom iz Hrvatske * Tko je Mihajlo Perenčević, jedan od najtajanstvenijih hrvatskih bogataša kojeg je britanska vlada stavila na listu sankcija


 
5 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini
Rektor LNG, Vodnjan

"Počeli smo proizvoditi spremnike za LNG, ali prodaja nije išla prvenstveno zbog rata u Ukrajini. Nije se to dogodilo samo nama, nego i svim onima koji su imali potencijalne kupce u Rusiji. To je tako", kaže prokurist vodnjanske firme Rektor LNG Puležan, nekadašnji Uljanikov menadžer Marino Linardon, koji ovih dana najavljuje spasonosne razgovore s potencijalnim investitorom iz Hrvatske * Tko je Mihajlo Perenčević, jedan od najtajanstvenijih hrvatskih bogataša kojeg je britanska vlada stavila na listu sankcija

Već gola vijest ima poslovnu i egzistencijalnu težinu, a kad se smjesti u kontekst ne tako davne prošlosti, ne manjka joj zanimljivosti.

Prošlog mjeseca Fina je podnijela Trgovačkom sudu u Pazinu prijedlog za otvaranje stečajnoga postupka za dužnika Rektor LNG sa sjedištem u Vodnjanu. Kako piše, na dan 25. srpnja 2024. dužnik ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 dana, u ukupnom iznosu od 1.275.926,34 eura.

Dok Financijska agencija navodi da dužnik ima 15 zaposlenih, njen nam prokurist nešto niže kaže da je u tvrtki zaposleno između 30 i 40 radnika. Broj radnika, i isto toliko ugroženih sudbina, ostaje do daljnjeg nejasan, tim više jer pojedini podaci na internetu navode da je prošle godine firma Rektor LNG imala bitno veći broj radnika.

Račun firme je blokiran.

Za razumijevanje ovog slučaja vrijedi se vratiti tri i pol godine unazad.

Kada je početkom 2021. godine, godinu dana uoči početka ruske invazije na Ukrajinu (što je bitan detalj u ovoj priči) Uljanikova tvornica Proizvodnja opreme u Vodnjanu kupljena ruskim kapitalom za nepunih 70 milijuna kuna, u veliku tamošnju halu, na ukupno 78.000 četvornih metara poslovnog prostora uselila se, do danas, tvrtka Rektor LNG, koja se zatim, uz sigurno nemala dodatna ulaganja,  primarno bavila izradom LNG kriogenih spremnika za transport ukapljenih plinova.

Na svojim stranicama rektor.hr, ova se tvrtka reklamira i ovim dojmljivim videom, iz kojeg su vidljiva i dosadašnja ulaganja u tehnologiju:

Kupoprodajom početkom 2021. u povijest je otišla Uljanik Proizvodnja opreme koja je 1981. godine, četiri desetljeća prije upokojenja, osnovana s ciljem izgradnje kontejnera, da bi vremenom postala specijalizirana za izradu čeličnih konstrukcija koje su se ugrađivale u sve tipove brodova.

Ta se kupoprodaja tada vezala uz ime Mihajla Perenčevića, jednog od najtajanstvenijih hrvatskih bogataša, čiji je sin Nikola Perenčević zatim postao predsjednik Nadzornog odbora tvrtke Rektor LNG.

Početkom srpnja 2022. godine, pet mjeseci nakon ruske invazije u Ukrajini, britanska Vlada na popis je sankcija, zamrzavajući im financijska sredstava,  uz 11 Rusa i jednog Kazahstanca, stavila i Mihajla Perenčevića, predsjednika ruske tvrtke za izgradnju plinovoda Velesstroy koja, prema britanskim vlastima, “posluje u sektorima od strateškog značaja za Vladu Rusije”

Perenčević senior milijune je zaradio na naftnom biznisu u Rusiji, a zatim je poslove proširio preko Londona do Los Angelesa, gdje je živio posljednjih godina, barem do 2015. kada je portretiran u jednom domaćem dnevnom listu, a isticalo se i da mu u L.A.-u supruga vodi najekskluzivnije restorane.

Uloga Mihajla Perenčevića naglašavana je u svojedobnom ruskom preuzimanju većinskog paketa dionica lošinjske "Jadranke". Ovaj tajkun tvrdio je da nema njegova novca u kupnji Jadranke, ali da, kako je priznao, ima utjecaja.

Uostalom, da nije tako, ne bi njegov sin Nikola, uz navedenu čelnu poziciju u nadzornom odboru ove vodnjanske firme, danas bio i predsjednik uprave lošinjske tvrtke 'Jadranka turizam d.o.o.', pod kojom djeluje šest hotela, 11 restorana, tri kampa, vile i apartmani.

Nije nam uspjelo doći do njega, kao ni do direktora vodnjanskog Rektor LNG-a Josipa Peranića (iz Selca), koji nam nije odgovorio ni na e-mail upit.

Prokurist Puležan Linardon: "Napravili smo taj projekt prema zadatku ruskih kupaca" 

No uspjelo nam je razgovarati s prokuristom i nekad suosnivačem tvrtke Rektor LNG Puležanom Marinom Linardonom, nekadašnjim Uljanikovim menadžerom. On sad ima i svoju tvrtku Linardon Tech, a telefonski smo ga 'uhvatili' u Francuskoj.

- Direktor firme Josip Peranić ovih će dana, izvan Pule, pregovarati s potencijalnim investitorima iz Hrvatske, koji bi trebali podmiriti određenu tražbinu, pa da se taj prijedlog o stečajnom postupku povuče, kaže Linardon, potvrđujući nam da su glavni financijeri firme predsjednik Nadzornog odbora Nikola Perenčević odnosno njegov otac Mihajlo i ruski kupci.

- Mi smo napravili taj projekt prema projektnom zadatku ruskih kupaca. No, nažalost, došao je rat u Ukrajini. Počeli smo proizvoditi spremnike za LNG, ali prodaja nije išla prvenstveno zbog tog rata. Nije se to dogodilo samo nama, nego i svim onima koji su imali potencijalne kupce u Rusiji. To je tako. Ne mogu kriviti naše političare, mogu kriviti samo Ruse što su otišli u takvu glupost i stradavanje ljudi. U ratu najviše strada onaj koji je njime izravno zahvaćen, a nakon toga posljedično stradavaju i drugi, na neki drugi način, nastavlja Linardon.

I dalje se iščitava - Uljanik

Na pitanje o sudbini radnika veli: "Koliko ja znam, radnici su zbrinuti. Sad se u tvornici ne rade spremnici za LNG, već se rade tankovi za prijevoz sirove nafte i to za, čini mi se, češkog kupca".

Rat neće tako brzo stati, pa se nameće pitanje što će ova tvornica proizvoditi.

- Tvornica ima drugog posla, neovisno od LNG-a. U ovom je trenutku 'status quo' što se tiče već proizvedenih spremnika za LNG. Čeka se da se isporuče oni koji su proizvedeni, ali taj je nesretni rat prepreka. No, nastavit će se proizvodnja tankova za prijevoz sirove nafte. Tih tankova ima toliko da se može zaposliti, ne 30, nego duplo više ljudi, kaže on.

- Apsolutno neće biti ugrožena radna mjesta, veli, no na naše pitanje što ako mogući investitor odustane od ulaganja i podmirivanja duga, Linardon odgovara: "To ne znam, to vam ne mogu reći jer ne znam. Ja  čvrsto vjerujem  da će se to uspjeti riješiti".

Tko je tko u vodnjanskoj firmi Rektor LNG

Rektor LNG se koncem 2020. pojavio na drugoj dražbi kao jedini kupac Uljanikove tvornice Proizvodnja opreme, uz početnu cijenu od 69,6 milijuna kuna, koliko je iznosila polovica procijenjene vrijednosti svih pokretnina i nekretnina Uljanikove tvornice.

Zanimljivo je da je iz Ruske federacije stigla druga, preostala uplata od 55,7 milijuna kuna, i to 10. veljače 2021., uz tolerirano probijanje roka od dva dana. Nešto ranije došlo je i do promjena u vlasničkoj i upravljačkoj strukturi tvrtke Rektor LNG, pa se kao suosnivač, uz Josipa Peranića, upisuje nizozemski Z01 Investments B.V., dok Mariuno Linardon ostaje u firmi kao prokurist, a Peranić kao direktor.

Uz Nikolu Perenčevića, u Nadzornom odboru Rektora LNG još su imenovani Denis Glavačević iz Rijeke te Marko Lukičić, koji je bio član uprave "Jadranke" od 2016. do 2020. godine. 


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.