Uprava Uljanik Brodogradnje 1856 donijela je u ponedjeljak odluku o mogućnosti prekida rada radnika zbog nelikvidnosti društva.
Odluku potpisuje direktor Samir Hadžić, a u njoj se navodi da je donesena zbog nepovoljne poslovne situacije, nelikvidnosti i neisplaćenih plaća za svibanj, a „u cilju očuvanja radnih mjesta“.
Naknada od 700 eura bruto
Njome se, uz prethodnu suglasnost rukovoditelja, te sklapanja aneksa ugovora o radu, radniku omogućava da u razdoblju od 1. do 31. srpnja prestane raditi. Tijekom srpnja, dakle, radnik ne mora dolaziti na posao, ali ima pravo na naknadu plaće u bruto iznosu od 700 eura.
Odluka je donesena u dogovoru sa sindikalnim povjerenicima, odnosno predstavnicima Nezavisnog sindikata Hrvatske.
Istra24 je proteklih nekoliko dana razgovarala s nekolicinom zaposlenika Uljanika. Nedavno su tek dobili plaće za travanj. Ona za svibanj još uvijek nije na vidiku. Govore da im je rečeno da bi i ta uskoro trebala sjeti na račune. No, nikome više ne vjeruju.
Brod napustilo njih 50-ak
Naglašavaju da njihovi kolege napuštaju firmu.
Tu nam je informaciju potvrdio i sindikalist Boris Cerovac. On veli da je Uljanik od travnja do danas napustilo 50-ak radnika.
O ranije spomenutoj odluci kaže: „U ovom je trenutku jasno da se određeni poslovi ne mogu raditi upravo zbog nelikvidnosti i onda se pokušava na taj način pronaći rješenje za radnike. Omogućava im se da konzumiraju bilo kakvu drugu mogućnost rada, ako je imaju, dok su na čekanju od doma“.
Naglašava da to ne obuhvaća radnike koji su neophodni, poput onih koji obavljaju zaštitarske poslove i poslove održavanja. O svemu, ističe, odlučuju rukovoditelji.
Zašto nema štrajka?
Neki od radnika s kojima smo razgovarali su, međutim, uputili kritike i Cerovca. Pitaju se zašto još uvijek nije pokrenuo štrajk.
- Ja sam isto ogorčen na te ljude koji uopće ne komuniciraju. Prvi put od vas čujem da to netko spominje. I ja bih volio da kada prolazim Uljanikom da mi u lice kažu što mi imaju za reći. Sve što radim, radim u dogovoru s članovima sindikata. Ako članovi kažu da idemo u štrajk, onda idemo u štrajk! Ali niti jedna jedina osoba me u zadnjih tri mjeseca nije pitala da idemo štrajk. Odluku donose oni, a ne Boris Cerovac, poručuje i otkriva da je unazad mjesec dana već bio pokrenuo se pripremne radnje koje prethode štrajku.
No, onda kaže i: „Sjetite se, kada smo prije bili u štrajku, koliko su nas i mediji i javnost pljuvali da samo štrajkamo i trošimo novac poreznih obveznika“.
Uljanik još uvijek radi
Upitan o isplati plaća za svibanj, a nakon što je nedavno račun Uljanika odblokiran kako bi s debelim zakašnjenjem bile isplaćene plaće za travanj, Cerovac otkriva da iz Uprave kažu da razgovaraju s Ministarstvom financijama i da su iz Zagreba dobili „neka obećanja“ o tome da bi plaća mogla biti isplaćena ovaj tjedan, ali da se obećanja često izjalove, pa da vjerojatno ne žele radnicima prenositi nešto što se možda neće obistiniti.
Jedan od radnika za Istru24 potvrđuje da Uljanik nije stao s radom. Radi se, veli, na ribarici i u halama.
- Svi se nadamo da će biti bolje. Ja osobno se nadam da će biti bolje i da će Uljanik stati na svoje noge. Ako dođe do kupnje, opstat ćemo. U protivnom nas više nema, zaključuje.