Crna kronika

prekogranična suradnja zdravstvenih institucija

KAKO REAGIRATI U SLUČAJU MASOVNIH NEREĆA Na 'MAX AID' konferenciji sudjelovali djelatnici pulske bolnice i umaški vatrogasci

Masovna nesreća jest svaki iznenadni događaj s velikim brojem ozlijeđenih ili naglo oboljelih osoba, čiji se broj u trenutku određenog oblika nesreće ne može kontrolirati raspoloživim kapacitetima. U prekograničnom području Obalno-kraške regije i Istarske županije prometne nesreće ali / i požari predstavljaju veliki rizik u domeni masovnih nesreća


 
4 min
Istra24

Masovna nesreća jest svaki iznenadni događaj s velikim brojem ozlijeđenih ili naglo oboljelih osoba, čiji se broj u trenutku određenog oblika nesreće ne može kontrolirati raspoloživim kapacitetima. U prekograničnom području Obalno-kraške regije i Istarske županije prometne nesreće ali / i požari predstavljaju veliki rizik u domeni masovnih nesreća

U srijedu je održana je završna konferencija u sklopu prekograničnog projekta „Postupanje u masovnoj nesreći na prekograničnom području“ akronima „MAX AID“, sufinanciranog iz Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014.- 2020. Projektne aktivnosti bile su usmjerene na osnivanju trajne suradnje institucija, konkretno onih zdravstvenih, u postupanju prilikom nastupa masovne nesreće na prekograničnom području Obalno-kraške regije i Istarske županije.

Uz Opću bolnicu Izola (SB Izola) u ulozi vodećeg partnera, u sklopu projekta sudjelovali su Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije (NZHMIŽ), Opća bolnica Pula (OB Pula), Zdravstveni domovi Izola, Kopra i Pirana, Regijski centar za obavještavanje Kopar, Vatrogasna brigada Kopar i Javna vatrogasna postrojba Umag.

Zdravstveni dom Ilirska Bistrica i Klinički bolnički centar Rijeka, također su bili uključeni u različitim domenama aktivnosti i to kao pridruženi partneri s ciljem prenošenja stečenog iskustva u obliku nekog budućeg sličnog projekta na prekograničnom području i Primorsko-goranske regije.

Protokol za postupanje partnerske mreže u slučaju masovne nesreće na prekograničnom području

Masovna nesreća jest svaki iznenadni događaj s velikim brojem ozlijeđenih ili naglo oboljelih osoba, čiji se broj u trenutku određenog oblika nesreće ne može kontrolirati raspoloživim kapacitetima. U prekograničnom području Obalno-kraške regije i Istarske županije prometne nesreće ali / i požari predstavljaju veliki rizik u domeni masovnih nesreća.

S ciljem uspostavljanja trajne prekogranične suradnje zdravstvenih institucija u slučaju moguće masovne nesreće, projektne institucije realizirale su „Protokol za postupanje partnerske mreže u slučaju masovne nesreće na prekograničnom području“, koji je bio testiran u praksi, u sklopu organizirane simulacijske vježbe masovne nesreće 22.4.2023.godine u Osnovnoj školi Buje u Bujama. Scenariji simulacijske vježbe obuhvaćao je intervenciju Hitne medicinske službe ZD Kopar, ZD Izola i jedan tim iz NZHMIŽ-a koji su prevezli sedam "testnih" pacijenata na liječenje u Opću bolnicu Izola prema navedenom protokolu.

U sklopu simulacijske vježbe korištena je i oprema dobavljena sufinanciranim sredstvima iz projekta MAX AID:

  • ultrazvučni aparat za orijentacijsku ultrazvučnu pretragu pacijenta (OB Izola),
  • dva kontejnera za provođenje zdravstvenog pregleda pacijenata, također potencijalno
  • zaraženih u slučaju pandemije kao jednog od oblika masovne nesreće (OB Izola),
  • pecijalno vozilo s prikolicom, opremljeno za potrebe masovne nesreće (NZHMIŽ).

Nakon simulacijske vježbe izvršena je analiza koja je doprinijela cjelovitoj ocijeni u provedbi simulacijske vježbe ali i samog protokola koji je ažuriran a potom će biti i službeno potpisan do kraja lipnja 2023. godine, od svih uključenih projektnih institucija. Predmetnim će se protokolom uspostaviti trajnost prekogranične suradnje koja će djelovati i nakon završetka projekta.

Osposobljavanje u području djelovanja u slučaju masovnih nesreća

U cilju objedinjavanja i podizanja razine stručnosti zaposlenika, ugovoreni su međunarodno certificirani tečajevi i osposobljavanja iz područja liječenja kritično oboljelih ali i teško ozlijeđenih pacijenata. U tom su smislu bili obuhvaćeni tečajevi s dodatnim postupcima oživljavanja kod odraslih i djece; postupci pri rizično ozlijeđenom osobom u pred bolničkom i bolničkom liječenju te hitnog ultrazvučnog pregleda.

Posebno treba istaknuti trodnevni Tečaj o mjerama zdravstvene zaštite u slučaju velikih nesreća (engleska kratica „MRMI Course“) na kojem je sudjelovalo 67 zdravstvenih djelatnika iz Slovenije i Hrvatske. Uspješno položenim ispitom polaznici su stekli temeljna teorijska znanja o spašavanju unesrećenih u masovnim nesrećama te sustavno i praktično iskustvo u simulacijskim vježbama.

Zbog brojnog sudjelovanja zdravstvenih djelatnika partnerske ustanove NZHMIŽ, radionica "Tehničko spašavanje" u Postojni (Slovenija) također je dijelom održana na hrvatskom i slovenskom jeziku.“

U sklopu projekta MAX AID sve tri partnerske institucije omogućile su barem jedno osposobljavanje za 185 zaposlenika; neki zdravstveni djelatnici prisustvovali su na tri različite vrste certificiranih tečaja. Novi dijagnostički ultrazvučni aparat korišten je i za potrebe internog osposobljavanja pod nazivom „Ultrazvučno vođene uspostave perifernog vaskularnog pristupa“, koji je bio namijenjen diplomiranim medicinskim sestrama OB Izola.

O završnoj konferenciji 21.06.2023.

Na završnoj konferenciji projekta MAX AID, zamjenik ravnatelja Opće bolnice Izola gosp. Dušan Deisinger, dr. med. i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, Gordana Antić, dr. med., u svom uvodnom govoru obratili se svim prisutnima pozdravnim govorom, nakon čega su uslijedile prezentacije članova pojedinih radnih skupina oko ostvarenih rezultata u okviru projekta.

Aktivnosti projekta MAX AID sufinancirane su sredstvima Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014.-2020. Ukupni, maksimalni prihvatljivi proračun MAX AID projekta iznosi 441.337,05 EUR, od čega je 85% sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj, 15% predstavljaju vlastita sredstva partnerskih institucija.(Pripremilo: Projektno partnerstvo MAX AID)


fotografije: Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije / Istituto formativo per la medicina d'urgenza della Regione Istriana

Nastavite čitati

Zaprimljeno 11 kandidatura, osam ima dovoljno potpisa

DIP je zaprimio kandidature Zorana Milanovića, Dragana Primorca, Mostova Mira Bulja, nezavisnih Marije Selak Raspudić, Nike Tokića Kartela, Slobodana Midžića i Tomislava Jonjića. Zaprimio je i kandidature Dražena Keleminca (Autohtona Hrvatska stranka prava), Ivane Kekin (Možemo), Branke Lozo (Dom i nacionalno okupljanje) i Karoline Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost) koja je u sinoć posljednja stigla u DIP

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.