U drugom dijelu današnjeg suđenja bivšim čelnicima Uljanika na Županijskom sudu u Rijeci čitale su se razne isprave i poslovni dokumenti. No, među ostalim, navodili su se i dioničari 13-okrivljene Uljanik Plovidbe od 2009. godine naovamo, no bez navođenja njihovog udjela u kapitalu.
Sutkinja je tako kao dioničare te brodarske tvrtke pročitala imena gotovo svih okrivljenika: Marinka Brgića, Dragutina Pavletića i suoptuženike Darka Šorca, Giannija Rossandu, Antona Brajkovića, Silvana Kranjca, Veljka Grpca , ali i Karla Radolovića, koji će se u nastavku ovog suđenja pojaviti kao, kako je najavila obrana, ključni svjedok.
Tom je prilikom reagirao Pavletić, kazavši sutkinji da broj dionica ne znači i vlasništvo jer pojedini suvlasnici imaju mali broj dionica. On sam, pak, ima, kao i Darko Šorc, pozamašan broj - 32.000 dionica.
- Važno je da Uljanikove tvrtke nisu nikako vlasnički vezane za Uljanik Plovidbu, istaknuo je Pavletić.
Nije međutim rekao, a trebalo bi zbog konteksta podsjetiti, da je tvrtku Uljanik Plovidbu osnovalo brodogradilište Uljanik još u Jugoslaviji 1986. godine, da bi je vodstvo brodogradilišta tijekom 90-ih odvojilo od Uljanika i u četiri faze privatiziralo, uz izdašne dividende.
Naime, u početku je Uljanik Plovidba bila u potpunom vlasništvu Grupe Uljanik, a nakon četiri faze privatizacije vlasničku strukturu činilo je 5000 malih dioničara. Nakon pada brodogradilišta, Uljanik Plovidba je brže bolje, izbjegavajući negativan publicitet, promijenila naziv u 'Alpha Adriatic'.
Dragutin Pavletić je od 1993. godine bio predsjednik Uprave Uljanik Plovidbe, a danas u novoimenovanoj firmi kao menadžer za strateški razvoj prima mjesečnu plaću od 9.000 eura.
Sutkinja Damira Delost
Sutkinja Damira Delost jutros je zbog bržeg i učinkovitijeg suđenja (čiji spis broji 15.000 stranica) donijela odluku o razdvajanju postupka na dva paralelna suđenja, pa će točke optužnice koje se tiču subvencijske prevare Uljanik Plovidbe spram 3. maja kao i zloporaba pozajmice biti vođene kao poseban postupak, a prva ročišta zakazana su za su 15. i 16 veljače.
Tu se, dakle, sudi Dragutinu Pavletiću, bivšem direktoru 3. maja Zdravku Plišku i tvrtki Alpha Adriatic, a za štetu od skoro 47 milijuna kuna.
Što se tiče prvog, većeg i složenijeg postupka, u ostatku ovog tjedna nastavit će se formalističko čitanje isprava i dokumenata. Postupak se u glavnini tiče spornog ugovaranja gradnje četiri broda po značajno nižim cijenama, zbog čega se okrivljenike tereti za gospodarski kriminal težak oko 100 milijuna eura.
Riječki odvjetnik Nikola Fanuko u ovom je postupku opunomoćenik Uljanik Brodogradilišta.
Kako nam je on rekao u sudskom hodniku, njihov imovinski zahtjev - u skladu s prve dvije točke koje se tiču ugovaranja gradnje 4 broda - iznosi ukupno 125,7 milijuna dolara, koje će, budu li osuđeni, morati vraćati Marinko Brgić, Veljko Grbac, Gianni Rossannda, Anton Brajković, Silvan Kranjc, Elvis Pahljina, kao i Dragutin Pavletić i Darko Šorc.
Kad smo kod šteta, nešto ranije, branitelj 13-okrivljene tvrtke Alpha Adriatic (ex Uljanik Plovidbe), riječki odvjetnik Zoran Vukić u sudnici je obrazložio zahtjev za razdvajanjem postupka riječima da se "svakim odugovlačenjem postupka nanosi Alphi Adriatic nenadoknadiva šteta".