Crna kronika

AKO, KAD... I KAKO VRATITI?

SUĐENJE EX ČELNICIMA ULJANIKA Nikola Fanuko: "Budu li osuđeni, morat će vratiti 125 milijuna dolara Uljanik Brodogradnji!"

"Važno je da Uljanikove tvrtke nisu nikako vlasnički vezane za Uljanik Plovidbu", istaknuo je Pavletić, no trebalo bi zbog konteksta podsjetiti da je tvrtku Uljanik Plovidba osnovalo brodogradilište Uljanik još u Jugoslaviji 1986. godine, da bi je vodstvo brodogradilišta tijekom 90-ih odvojilo od Uljanika i u četiri faze privatiziralo, uz izdašne dividende. U početku je Uljanik Plovidba bila u potpunom vlasništvu Grupe Uljanik, a onda su uslijedile četiri faze privatizacije


 
3 min
Zoran Angeleski
Drugookrivljeni Dragutin Pavletić kazao da Uljanikove tvrtke nemaju nikakve vlasničke veze s Uljanik Plovidbom

"Važno je da Uljanikove tvrtke nisu nikako vlasnički vezane za Uljanik Plovidbu", istaknuo je Pavletić, no trebalo bi zbog konteksta podsjetiti da je tvrtku Uljanik Plovidba osnovalo brodogradilište Uljanik još u Jugoslaviji 1986. godine, da bi je vodstvo brodogradilišta tijekom 90-ih odvojilo od Uljanika i u četiri faze privatiziralo, uz izdašne dividende. U početku je Uljanik Plovidba bila u potpunom vlasništvu Grupe Uljanik, a onda su uslijedile četiri faze privatizacije

U drugom dijelu današnjeg suđenja bivšim čelnicima Uljanika na Županijskom sudu u Rijeci čitale su se razne isprave i poslovni dokumenti. No, među ostalim, navodili su se i dioničari 13-okrivljene Uljanik Plovidbe od 2009. godine naovamo, no bez navođenja njihovog udjela u kapitalu.

Sutkinja je tako kao dioničare te brodarske tvrtke pročitala imena gotovo svih okrivljenika: Marinka Brgića, Dragutina Pavletića i suoptuženike Darka Šorca, Giannija Rossandu, Antona Brajkovića, Silvana Kranjca, Veljka Grpca , ali i Karla Radolovića, koji će se u nastavku ovog suđenja pojaviti kao, kako je najavila obrana, ključni svjedok.

Tom je prilikom reagirao Pavletić, kazavši sutkinji da broj dionica ne znači i vlasništvo jer pojedini suvlasnici imaju mali broj dionica. On sam, pak, ima, kao i Darko Šorc, pozamašan broj - 32.000 dionica.

- Važno je da Uljanikove tvrtke nisu nikako vlasnički vezane za Uljanik Plovidbu, istaknuo je Pavletić.

Nije međutim rekao, a trebalo bi zbog konteksta podsjetiti, da je tvrtku Uljanik Plovidbu  osnovalo brodogradilište Uljanik još u Jugoslaviji 1986. godine, da bi je vodstvo brodogradilišta tijekom 90-ih odvojilo od Uljanika i u četiri faze privatiziralo, uz izdašne dividende.

Naime, u početku je Uljanik Plovidba bila u potpunom vlasništvu Grupe Uljanik, a nakon četiri faze privatizacije vlasničku strukturu činilo je 5000 malih dioničara. Nakon pada brodogradilišta, Uljanik Plovidba je brže bolje, izbjegavajući negativan publicitet, promijenila naziv u 'Alpha Adriatic'. 

Dragutin Pavletić je od 1993. godine bio predsjednik Uprave Uljanik Plovidbe, a danas u novoimenovanoj firmi kao menadžer za strateški razvoj prima mjesečnu plaću od 9.000 eura.

Sutkinja Damira Delost

Sutkinja Damira Delost jutros je zbog bržeg i učinkovitijeg suđenja (čiji spis broji 15.000 stranica)  donijela odluku o razdvajanju postupka na dva paralelna suđenja, pa će točke optužnice koje se tiču subvencijske prevare Uljanik Plovidbe spram 3. maja kao i zloporaba pozajmice biti vođene kao poseban postupak, a prva ročišta zakazana su za su 15. i 16 veljače.

Tu se, dakle, sudi Dragutinu Pavletiću, bivšem direktoru 3. maja Zdravku Plišku i tvrtki Alpha Adriatic, a za štetu od skoro 47 milijuna kuna.

Što se tiče prvog, većeg i složenijeg  postupka, u ostatku ovog tjedna nastavit će se formalističko čitanje isprava i dokumenata. Postupak se u glavnini tiče spornog ugovaranja gradnje četiri broda po značajno nižim cijenama, zbog čega se okrivljenike tereti za gospodarski kriminal težak oko 100 milijuna eura.

Riječki odvjetnik Nikola Fanuko u ovom je postupku opunomoćenik Uljanik Brodogradilišta.

Kako nam je on rekao u sudskom hodniku, njihov imovinski zahtjev - u skladu s prve dvije točke koje se tiču ugovaranja gradnje 4 broda - iznosi ukupno 125,7 milijuna dolara, koje će, budu li osuđeni, morati vraćati Marinko Brgić, Veljko Grbac, Gianni Rossannda, Anton Brajković,  Silvan Kranjc, Elvis Pahljina, kao i Dragutin Pavletić i Darko Šorc.

Kad smo kod šteta, nešto ranije, branitelj 13-okrivljene tvrtke Alpha Adriatic (ex Uljanik Plovidbe), riječki odvjetnik Zoran Vukić u sudnici je obrazložio zahtjev za razdvajanjem postupka riječima da se "svakim odugovlačenjem postupka nanosi Alphi Adriatic  nenadoknadiva šteta".


Nastavite čitati

Penava: DP-ove resore vodit će Ivan Šipić, Josip Dabro i Ante Šušnjar

Penava je kao prvi resor u kojima će članovi DP-a obnašati dužnost u Vladi istaknuo Ministarstvo demografije i useljeništva na čijem će čelu biti Ivan Šipić, a čiji su glavni ciljevi stvaranje povoljnog okruženja za mlade obitelji, zaustavljanje depopulacije ruralnih područja, stvaranje povoljnijih uvjeta za povratak iseljeništva u Hrvatsku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.