IT & Tech

prednosti i nedostaci umjetne inteligencije

Hajdi Ćenan: Na društvenim mrežama netko odlučuje što ćemo vidjeti, ne mi. O tome odlučuju algoritmi umjetne inteligencije

"Umjetna inteligencija nije uvijek med i mlijeko, nije savršena pa, kao što može poboljšati život, može ga učiniti i lošijim", kazala je Ćenan te za primjer uzela društvene mreže koje, s jedne strane mogu biti super jer smo u kontaktu s brojim ljudima, no s druge nas strane mogu polarizirati i izolirati


 
3 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

"Umjetna inteligencija nije uvijek med i mlijeko, nije savršena pa, kao što može poboljšati život, može ga učiniti i lošijim", kazala je Ćenan te za primjer uzela društvene mreže koje, s jedne strane mogu biti super jer smo u kontaktu s brojim ljudima, no s druge nas strane mogu polarizirati i izolirati

- Umjetna inteligencija prisutna je već u svim industrijama. To nije neka daleka tehnologija. Ona je tu, među nama i svima koristi, kazala je na konferenciji Let's Grow! Hajdi Ćenan, suosnivačica i CEO airt technologies u predavanju „Umjetna inteligencija i predrasude“.

Predavanjem je skrenula pozornost na činjenicu da će upravo ova tehnologija u nekoliko narednih desetljeća pomoći poboljšati svijet u mnogim segmentima pa tako i u uklanjanju pristranosti, predrasuda i diskriminacije.

Tehnologija koja koristi

- Umjetna inteligencija može pomoći da budemo efikasniji, učinkovitiji, može poboljšati svijet, kazala je Ćenan te kao svijetli primjer uzela otkrivanje malignih bolesti i činjenicu da umjetna inteligencija može detektirati rak i do pet godina prije njegova nastanka, a upravo je to tehnologija koja je skratila otkrivanje novih lijekova.

- No, umjetna inteligencija nije uvijek med i mlijeko, nije savršena pa, kao što može poboljšati život, može ga učiniti i lošijim, kazala je te za primjer uzela društvene mreže koje, s jedne strane mogu biti super jer smo u kontaktu s brojnim ljudima, no s druge nas strane mogu polarizirati i izolirati.

- Na društvenim mrežama netko odlučuje što ćemo vidjeti, ne mi. O tome odlučuju algoritmi umjetne inteligencije, upozorila je Ćenan pojašnjavajući da umjetna inteligencija uči temeljena na našem ponašanju pa možemo čak doći u situaciju da nam se prikazuje samo ono što volimo, što algoritam misli da bi lajkali i to nas dovodi u situaciju da nismo u mogućnosti sagledati drugu stranu i mislimo da su svi kao mi, da isto razmišljaju.

Umjetna inteligencija je pristrana

- Algoritmi prate naše ponašanje, pokušavaju oponašati ljudske odluke, ali problem nastaje kada im početne informacije, s kojima ih "punimo" sadrže predrasude jer onda i oni mogu odlučivati po istim šprancama, kazala je te kao primjer uzela poznatu kompaniju Amazon koja je pokušala pomoću algoritama pronaći najbolje kandidate za posao. No, pokazalo se da je algoritam očito odlučivao na temelju pristranosti jer je uvijek odabirao muške kandidate. To se dogodilo, pojasnila je, zato što su ulazni podaci na kojima je algoritam odlučivao bili loši, odnosno pristrani.

- Umjetna inteligencija nije nepristrana. Mi smo ti koji je punimo podacima. Zato je sve algoritme potrebno puno, puno testirati, i to od najrazličitijih timova ljudi, kako bi ovakve situacije izbjegli i kako bi nam nove tehnologije zaista bile od pomoći, zaključila je Ćenan.

Konferenciju „Let's Grow!“ organiziralo je Udruženje ICT Istria, neprofitna udruga softverskih i informatičkih stručnjaka i tvrtki, a glavna tema konferencije je obrazovanje i zapošljavanje mladih u ICT sektoru u Istri.


Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.