IT & Tech

nikad viđene slike plinskog diva

Svemirski teleskop James Webb otkriva 'nevjerojatne' poglede na Jupiter

- Nikada nismo vidjeli ovakav Jupiter. Sve je to prilično nevjerojatno. Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskrena, rekla je voditeljica projekta planetarna astronomkinja Imke de Pater sa Sveučilišta u Kaliforniji


 
2 min
HINA
EPA/NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team

- Nikada nismo vidjeli ovakav Jupiter. Sve je to prilično nevjerojatno. Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskrena, rekla je voditeljica projekta planetarna astronomkinja Imke de Pater sa Sveučilišta u Kaliforniji

Svemirski teleskop James Webb (JWST) snimio je u srpnju fotografije najvećeg planeta Sunčevog sustava Jupitera na kojima se vide divovske oluje, aurore, mjeseci i prstenovi u detaljima koje su astronomi opisali kao "nevjerojatne", prenosi BBC.

Infracrvene fotografije su umjetno obojene kako bi se karakteristike istaknule. To je zato što je infracrveno svjetlo nevidljivo ljudskom oku.

- Nikada nismo vidjeli ovakav Jupiter. Sve je to prilično nevjerojatno. Nismo očekivali da će biti ovako dobro, da budem iskrena, rekla je voditeljica projekta planetarna astronomkinja Imke de Pater sa Sveučilišta u Kaliforniji, prenosi BBC.

NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team; image processing by Ricardo Hueso (UPV/EHU) and Judy Schmidt

JWST, teleskop vrijedan 10 milijardi dolara, međunarodni je projekt koji vodi američka svemirska agencija NASA sa svojim partnerima iz Europske svemirske agencije i Kanadske svemirske agencije.

NASA je objavila da se u samostalnom prikazu Jupitera, stvorenom kombinacijom nekoliko slika iz teleskopa, polarna svjetlost proteže do velikih visina i iznad sjevernog i južnog pola Jupitera. Aurore su svjetlosne pojave na nebu uzrokovane Suncem.

U međuvremenu, Velika crvena pjega, poznata oluja toliko velika da bi mogla progutati Zemlju, izgledala je bijela. To je bilo zato što je reflektirala puno sunčeve svjetlosti.

NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team; image processing by Ricardo Hueso (UPV/EHU) and Judy Schmidt.

JWST je lansiran u prosincu 2021. i trenutno se nalazi oko 1,6 milijuna km od Zemlje. Može otkriti svjetlost koja je počela putovati prema Zemlji prije 13 milijardi godina, kratko vrijeme nakon Velikog praska.

Smatran nasljednikom poznatog teleskopa Hubble, očekuje se da će JWST biti ključan uređaj za promatranje svemira barem sljedećih 20 godina.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.