Nakon najdugovječnijeg gradskog direktora Darka Buršića, na čelo trgovačkog društva Monte Giro dolazi Darko Bijelić. Ovaj Puljanin, koji je završio studij ekonomije, svoju direktorsku funkciju preuzima u utorak.
U kratkom razgovoru za portal Istra24 upitali smo ga koje su mu bile motivacije da se prijavi na natječaj i kako gleda na razvoj ovog komunalnog poduzeća.
Stiže iz realnog sektora
- Nakon 21 godine rada u realnom sektoru, u kojem sam dio proveo u IT industriji, dio u turizmu, a dio u vlastitoj firmi koja se bavila raznim poslovima, od ugostiteljstva do građevine, smatrao sam kako je došlo vrijeme da se mogu prihvatiti i ovako odgovornog posla, kazao nam je Bijelić napominjući da on nije političar, niti ga politika zanima i da samo želi što kvalitetnije odrađivati odgovoran posao koji je dobio.
Napomenuvši kako je rano izgubio roditelje, i često posjećuje njihovo posljednje počivalište, kazao je kako je tijekom godina na groblju vidio puno dobrih stvari, ali i imao svoje mišljenje o tome kako bi se neke stvari mogle poboljšati.
Pulsko groblje
- Moj primarni cilj je raditi na proširenju groblja. To je vječna tema broj jedan i cilj mi je građanima osigurati dovoljan broj mjesta za ukop, kako u Puli, tako i u Štinjanu.
Nadalje, volio bih, jer sam i sam bio svjedok krađi aranžmana i uništavanju, na groblje uvesti video-nadzor. Naravno, taj dio još moram provjeriti s pravnom službom. Jako mi je bitna stvar urediti kosturnicu u kojoj posljednje ostatke svojih najmilijih ima jako puno ljudi. To su mi ukratko glavne motivacije za rad, kazao nam je Bijelić.
Valorizacija Mornaričkog groblja
Objašnjava kako bi u svom mandatu volio dodatno valorizirati Mornaričko spomen groblje i dobro skrbiti za ostala jer mu je, kako veli, želja i ideja da sva groblja budu uredna i lijepa, posebno hortikulturalno. Kao jednu od ideja za realizaciju navodi i onu da Pula dobije svoju krematorij, koji bi mogao djelovati za područje cijele Istre.
- Za ovo se treba izvesti studija izvodljivosti, vidjeti kakav je interes naših ljudi za kremacijom. No, realna je činjenica da se groblja ne mogu širiti unedogled i da su svjetski trendovi upravo kremiranje pokojnika, navodi Bijelić, dodajući da se primjerice u Sloveniji čak 80 posto sahrana obavlja kremiranjem, u Zagrebu polovica, a kod nas na to otpada tek 1/8 pogreba.
Realizacija ove ideje, napominje, ovisi i o gradskim vlastima, pa i interesu okolnih općina, ali smatra kako bi se dio novca za ovaj projekt mogao povući i preko europskih fondova.
Groblje za kućne ljubimce
Na kraju, novom je direktoru ideja da se u Puli uredi i groblje za kućne ljubimce, poput onoga u Rijeci, napominjući da se tu već radi o civilizacijskom dosegu. To, objašnjava, ne treba biti velika površina, ali ljudima treba omogućiti da se na dostojanstven način oproste i od svojih ljubimaca.
- Ovo su glavne stvari na kojima ću raditi. Možda ih sve neću uspjeti izrealizirati, ali barem ću ih započeti, postaviti temelje za ove važne stvari o kojima ne razmišljamo možda za života, ali na kraju su jako bitne, zaključuje novi direktor Monte Gira.