Komunal

"ZARADILA" I KAZNENU PRIJAVU

ENA SINČIĆ SAMA JE SRUŠILA SVOJU KUĆU 'Dok bespravno izgrađeni objekti, vikendice i kuće koje vlasnici iznajmljuju i ostvaruju profit stoje netaknuti diljem Istre, moj skromni dom, koji sam izgradila za svoju djecu osuđen je na rušenje'

Koliko je još plaža uzurpirano od velikih korporacija, investitora ili hotela i nikom ništa. Prioriteti u ovoj državi jednostavno nisu posloženi. Nitko nije uzeo u obzir da sam sada doslovno na cesti s dvoje male djece. To kao čovjek, jednostavno ne mogu shvatiti, kaže nam na kraju Ena dodajući da joj je sada najteže reći djeci da kuće više nema


 
8 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Koliko je još plaža uzurpirano od velikih korporacija, investitora ili hotela i nikom ništa. Prioriteti u ovoj državi jednostavno nisu posloženi. Nitko nije uzeo u obzir da sam sada doslovno na cesti s dvoje male djece. To kao čovjek, jednostavno ne mogu shvatiti, kaže nam na kraju Ena dodajući da joj je sada najteže reći djeci da kuće više nema

Ena Sinčić iz Umaga priznaje da tijekom radova nije u potpunosti slijedila stroge zakonske odredbe, no to je bila jedina prilika da kao samohrana majka osigura skroman, ali siguran dom za dvoje malodobne djece. 

Nekretninu je naslijedila od djeda, zajedno s pripadajućim zemljištem, a s obzirom na visoke cijene najamnina, bila je prisiljena podići kredit i obnoviti objekt, koji je godinama propadao.

Nije nikad osporavala da je u prekršaju, a jedino što je tražila da joj se izađe u susret i odgodi nalog o rušenju kojeg je nedavno dobila. No država, priča nam, nije imala sluha i Ena Sinčić jučer je sama do temelja bila primorana srušiti kućicu od 50 kvadrata.

Iako je 20-tak kvadrata uspjela ranije legalizirati, jedino što je tražila da joj se omogući odgoda o rušenju kako bi pronašla privremeni smještaj. Nije uspjela i sada je na ulici.

Cijeli život pakira u auto

- Državni građevinski inspektor donio je rješenje o uklanjanju kuće u kojoj živim sa svojom djecom, tvrdeći da je građevina bespravno izgrađena. Međutim, riječ je o legaliziranom objektu koji sam osobno legalizirala, a zatim na svoju ruku rekonstruirala jer se nalazio u lošem stanju i nije zadovoljavao osnovne uvjete za život. Zbog sigurnosnih razloga, uz preporuke građevinskih stručnjaka, obnovila sam i pojačala određene zidove te izvršila nužne popravke. Iako smo se na odluku o rušenju žalili putem odvjetnika, nažalost, žalba nije odgodila izvršenje, priča Ena.

Nastavili su tražiti odgodu zbog financijske situacije i činjenice da je samohrana majka te da nema drugo stambeno rješenje. 

- Rušenje jedinog stambenog objekta koji imamo i u kojem živimo, ozbiljno bi narušilo naše pravo na dom i na dostojanstven život. Svi naši zahtjevi su odbijeni, unatoč tome što smo se pozivali na pravo na dom i zaštitu malodobne djece, priča nam Ena koja je jučer u suzama promatrala kako njen nekadašnji dom postaje ruševina.

Nema alternativu i zasad s djecom spava kod roditelja.

- Oni su rastavljeni i nemaju uvjete za mene i djecu. Jednu sam noć spavala s mamom i djecom u maminom krevetu, a kod tate smo bili u sobičku među kutijama. Obratili sam se Gradu Umagu ako mogu pomoći i privremeno nam ponuditi nekakav zamjenski smještaj dok se ne snađemo, kaže Ena koja svaki mjesec plaća i 300-tinjak eura koliko joj iznosi rata kredita koji je podigla za sređivanje kuće koju je na koncu bila primorana ukloniti. 

"Imam pravo na dom"

Kaže da ne zna kako bi si sada mogla priuštiti podstanarstvo budući da najam stana košta i do 600 eura mjesečno.

- Nije mi jasno kako su se svi oglušili na to da ja ostajem praktički na cesti sa djecom bez imalo empatije i razumijevanja. Spremna sam otići i na više sudove ako je potrebno jer smatram da po ustavu (konvenciji za ljudska prava) imam pravo na dom ako se ne varam, čak i "bespravno izgrađen", a oni bez da me saslušaju donose takve kobne odluke. U interesu mi je bilo dokazati da ja tu živim i da to nije moja vikendica nego dom u koji ulažem od kad sam ga legalizirala, priča nam Ena dodajući da bi nadležni trebali procijeniti da li je odluka o rušenju "nužna u demokratskom društvu" i da li postoji manje drastično rješenje koje bi omogućilo ispunjenje ciljeva vlasti, primjerice novčane kazne ili izmjene koje bi legalizirale trenutni status objekta.

Prepričava da je 7. listopada zaprimila rješenje inspektorata kojim se nalaže da od 1. listopada izvršenje preuzima treća strana, budući da nije sama poduzela korake za uklanjanje objekta.

- Sutradan, 8. listopada, zahvaljujući slučajnosti, moj prijatelj je primijetio inspektore ispred moje kuće dok sam bila na poslu. Obavijestio me i odmah sam došla, a oni su mi osobno rekli da namjeravaju započeti s radovima početkom idućeg tjedna. Da nije bilo tog slučajnog susreta, mogla sam se zateći pred prizorom u kojem bageri ruše moj dom, a sve moje stvari pretvaraju se u prašinu. 

Očajna i iscrpljena, vjerovala je da postoji razumijevanje, empatija i ljudskost, te se obraćala na brojne adrese kako bi dobila vremena da se snađe po pitanju stanovanja i sredstava sa kojima bi mogla postupiti kako je naloženo. 

- Zamolila sam da preispitaju ovu odluku i uzmu u obzir činjenicu da ovdje nije riječ o luksuznom objektu, već o jedinom stambenom rješenju za mene i moju djecu. Dok brojni bespravno izgrađeni objekti, vikendice i kuće koje vlasnici iznajmljuju i ostvaruju profit stoje netaknuti diljem Istre, moj skromni dom, koji sam izgradila za svoju djecu i mene osuđen je na rušenje, kaže Ena.

"Nisam imala priliku objasniti situaciju oko adrese"

Dodaje da su joj osporavali jer se na adresu prijavila nakon što je dobila nalog za rušenje.  

- To nije bilo tako i to sam spremna dokazati i na sudu. Sve se odužilo jer nisam mogla dobiti suglasnost za djecu svog bivšeg supruga s kojim već neko vrijeme nisam u kontaktu. Nisam se mogla prijaviti na ovoj adresi bez da prijavim i djecu. Suprug ima zabranu prilaska, ne plaća alimentaciju. U kuću smo uselili u veljači ove godine, kaže.

Prisjeća se da su na parcele pored njezine znali dolaziti komunalni redari ali da ona nikad nije dobila nekakav nalog ili prijavu, štoviše, dobila je i priključak za struju, a plaćala je i komunalnu naknadu.

- Znala sam da nisam sto posto u pravu, ali ni sto posto u krivu, ali nikad nisam očekivala da će doći do najgoreg. Nažalost, odgodu je sud odbio iako smo se nekoliko puta žalili. Na kraju su se pozvali na to da sam svoje prebivalište prijavila nakon što sam dobila rješenje o rušenju što također nisam dobila priliku obrazložiti. Pokušala sam dobiti priliku da dokažem da je to moj dom i ako ništa drugo da se snađem. Ništa nisu uzeli u obzir...

Ogorčena je što svakodnevno u  medijima izlaze priče kako se ruši stranim državljanima.

 - Evo, ruši se i nama domaćima koji ovdje živimo i građani smo ovog grada i nemamo drugi dom. Baš od svih, samohranu majku s dvoje djece i jedinoj "nekretnini". Koliko je još plaža uzurpirano od velikih korporacija, investitora ili hotela i nikom ništa! Najžalosnije od svega što me nitko nije pitao kako ću ja dalje i imam li gdje biti. Koliko god da sam bila u nekom prekršaju, smatram da me se jako loše tretiralo u tom nekom ljudskom smislu. Prioriteti u ovoj državi jednostavno nisu posloženi. Nitko nije uzeo u obzir da sam sada doslovno na cesti s dvoje male djece. To kao čovjek, jednostavno ne mogu shvatiti, kaže nam  Ena, dodajući da joj je sada najteže reći djeci da kuće više nema.

 Oko cijelog ovog slučaja zatražili smo i pojašnjenje Državnog inspektorata.

"Komunicirano sa strankom te zna sve činjenice vezano uz bespravnu gradnju"

"Temeljem utvrđenih činjenica bespravnom investitoru (Ena Sinčić op.a.) s prijavljenim prebivalištem na adresi različitoj od adrese katastarske čestice k.č.br. 3094/2 k.o. na kojoj je izgrađena bespravna građevina je izdala rješenje od 14. svibnja 2024. godine kojim je bespravnom investitoru naređeno da u roku od 15 dana ukloni bespravno sagrađenu prizemnu građevinu na k.č.br. 3094/2 k.o. Umag, a koja je sagrađena na zemljištu izvan građevinskog područja, unutar zaštićenog obalnog pojasa. 

Stranka je rješenje zaprimila 20. svibnja 2024. godine na adresi različitoj od adrese katastarske čestice k.č.br. 3094/2 k.o. Umag, te je isti trebao postupiti po rješenju, odnosno ukloniti građevinu do 5. lipnja kada je rješenje postalo izvršno (prebivalište na adresi zaprimanja rješenja prema podacima MUP-a je prijavljeno od 2018. do 29. 05.2024.), odgovaraju u DIRH-u.

Ističu da je nakon, zaprimanja rješenja o uklanjanju investitor promijenio adresu prebivališta na način da se 29. svibnja  prijavio na adresu bespravnog objekta koji se nalazi na k.č.br. 3094/2 k.o. Umag, a o čemu nije obavijestio Državni inspektorat.

- Na rješenje o uklanjanju od 14. svibnja godine stranka je pokrenula tužbu pred Upravnim sudom u Rijeci, a koja tužba ne odgađa izvršenje rješenja o uklanjanju, a Državni inspektorat se na predmetnu očitovao 12. srpnja. Jednako tako 12. srpnja Općinskom državnom odvjetništvu u Pazinu podnesena je kaznena prijava protiv stranke (bespravnog investitora), zbog osnovane sumnje na počinjeno kazneno djelo iz članka 212. Kaznenog zakona, a koju je nadležno državno odvjetništvo odbacilo ali uz obrazloženje da je protiv stranke već podignuta optužnica za rečeno kazneno djelo po prijavi komunalnog redarstva Grada Umaga.

- Obzirom da bespravni investitor nije dragovoljno postupio po rješenju o uklanjanju , građevinska inspekcija donijela je rješenje o izvršenju od 12. rujna kojim se utvrđuje da će se rješenje o uklanjanju od 14. svibnja provesti putem treće osobe s početkom uklanjanja 1. listopada. Stranka je putem odvjetnika 8. listopada podnijela zahtjev za odgodom izvršenja rješenja o uklanjanju, a koji zahtjev je rješenjem od 10. listopada odbijen. Napominjemo, kako je u više navrata komunicirano sa strankom te zna sve činjenice vezano uz bespravnu gradnju, odgovaraju u Državnom inspektoratu.

Zaključno, dodaju, stranka je pristupila uklanjanju građevine o svom trošku za što joj je ostavljen primjeren rok te je pregledom na terenu 17. listopada utvrđeno kako sama uklanja građevinu i da je gotovo pola građevine srušeno.


Nastavite čitati

Istra
 

Istarska županija dodijelila 200 tisuća eura potpora za sportsku infrastrukturu istarskih gradova i općina

Danas predstavljamo dakle, još jednu novinu u sklopu koje dodjeljujemo 200 tisuća eura, a usmjerena je prema svim našim jedinicama lokalne samouprave kako bi obnovili sportsku infrastrukturu – kazao je župan Miletić i poručio svima da redovito prate Javne pozive i natječaje Istarske županije s obzirom na brojna područja od kulture, turizma, sporta i drugih, za koje se tijekom cijele godine dodjeljuju potpore

Istra
 

RAZGOVOR Igor Škatar, kandidat IDS-a za načelnika Fažane: "Neću napadati Koraća, džentlmenski ću voditi kampanju"

O uhićenju načelnika Koraća: "Njemu je bilo najneugodnije, kao i njegovoj obitelji, ali i građanima općine. Nitko ne želi takve scene. To je i na njemu ostavilo traga. Ne želim prejudicirati krivnju * Brijuni trebaju pripasti Fažani, a ne biti pod Pulom * Postoji općina koja je meni draga: to je općina Bale. Imam izuzetno visoko mišljenje o njihovom načelniku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.