Pobjednice 24. dječjeg festivala "Veseli glasi – Voci allegre" Vita Viljanac i Bella Barbarić
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
109 ilegalnih graditelja uložilo je žalbu na rješenje Grada Vodnjana koje su im ispisali komunalni redari za uklanjanje mobilnih kućica i kamp-kućica, a Istarska županija je te žalbe - usvojila. U čemu je problem?
109 ilegalnih graditelja uložilo je žalbu na rješenje Grada Vodnjana koje su im ispisali komunalni redari za uklanjanje mobilnih kućica i kamp-kućica, a Istarska županija je te žalbe - usvojila. U čemu je problem?
Samo nekoliko kilometara od Malog Mandriola na Vodnjanštini, prije točno dvadeset godina rušili su se bespravno sagrađeni objekti. Bila je to velika akcija Državnog inspektorata, baš kao nedavno u Umagu. Tada se naveliko s državnog vrha obećavalo kako je to znak da kreću žestoke akcije protiv ilegalne gradnje i čistka ovog područja na kojem su tisuće i tisuće bespravnih vikendica, piše u nedjeljnom broju Jutarnjeg lista novinarka Barbara Ban.
Porazno je da su prizori naselja u kojem su reporteri Nedjeljnog bili prije 20 godina i danas isti - zaraženi bespravnom gradnjom. Onih kuća koje su bageri srušili prije dva desetljeća nema, ali su niknule neke nove i veće. Teško je reći koliko ih ima. Možda dvadesetak. No, one su samo dio goleme cjeline sačinjene od desetaka ilegalnih naselja sa stotinama kuća na deset kilometara obale brijunskog priobalja.
Neke od njih su legalizirane, a neke ne. Nema posve legaliziranog naselja na ovom području koje od obale seže u unutrašnjost nekoliko kilometara. Zato nitko ne zna točan broj ilegalnih vikendica na obali između Peroja i Vodnjana. Samo u Malom Mandriolu ih je prije godinu dana bilo oko 350, što kuća, mobilnih kućica, baraka, kamp-kućica, a u posljednjih godinu dana uklonjeno ih je stotinjak. U ilegalnom naselju kod Peroja, gdje su reporteri Jutarnjeg bili prije 20 godina, samo je jedna kuća legalizirana. No, događaju se i neke druge promjene. Gradi se raskošnije, postavljaju se skuplje kućice. Dok sve više nestaju kampice, koje su nekad bile simbol svih šumaraka na brijunskom priobalju, raste broj novih mobilnih kućica, skuplja varijanta nekadašnjih kamp-kućica, naglašava novinarka Barbara Ban u članku "Raj za bespravnu gradnju".
Dakle, ne samo da nije riješen problem ilegalne gradnje, nego je, sudeći prema stanju na terenu, potaknut legalizacijom 2011. godine koja je unijela još više nereda u prostor. I ne samo to. Dvostruka pravila, rupe u zakonu i slično doveli su do toga da bespravni graditelji smatraju da imaju pravo ponašati se na taj način. Jer, ništa nije dorečeno. I sami su nam to priznali kada smo ih pitali. Dok jedna instanca pokušava riješiti problem, druga je potkopava.
Dobar primjer je nedavni slučaj iz Malog Mandriola gdje je sagrađeno ili postavljeno 350 ilegalnih objekata, od kojih niti jedan nije legaliziran. U akciji komunalnog redarstva Grada Vodnjana i građevinske inspekcije u godinu dana uklonjen je 81 objekt. Neki su uklonjeni prema nalogu građevinske inspekcije, a neki prema nalogu komunalnog redarstva jer je Grad Vodnjan donio lani uredbu prema kojoj se na poljoprivrednim parcelama više ne smiju držati mobilne ni kamp-kućice. Baš kako bi sami bez građevinske inspekcije pokušali riješiti problem ilegalne gradnje ili na početku je sasjekli u korijenu. Jer, građevinskih inspektora u Istri nema dovoljno da bi mogli obići sve terene od Umaga preko Vodnjana do Labina, pa su Vodnjan i Umag lani pokrenuli svoje akcije gdje nije bilo "čvrste" gradnje. Grad Vodnjan-Dignano je u tih godinu dana izdao 188 rješenja o uklanjanju, u što je uključeno ovih 100 iz Malog Mandriola, ali to više ne radi.
Naime, 109 ilegalnih graditelja uložilo je žalbu na rješenje Grada Vodnjana koje su im ispisali komunalni redari za uklanjanje mobilnih kućica i kamp-kućica, a Istarska županija je te žalbe - usvojila.
U čemu je problem?
U drugostupanjskim rješenjima je naglašeno da su zahvati u prostoru bespravni, odnosno nezakoniti, ali da za njihovo uklanjanje nisu nadležni komunalni redari, nego građevinska inspekcija, a temeljem pozitivnih propisa i upravno-sudske prakse koja je navedena u drugostupanjskim rješenjima. To znači, i važno je naglasiti, da žalbe bespravnih graditelja s područja grada Vodnjana nisu uvažene zato što su osnovane, nego su rješenja o uklanjanju koje su izdali komunalni redari morala biti poništena zbog nenadležnosti komunalnih radara za postupanje jer se radi o slučajevima u kojima je za uklanjanje objekata nadležna građevinska inspekcija - objašnjavaju nam u Istarskoj županiji.
Dodaju da komunalni redari prema Zakonu o građevinskoj inspekciji, nažalost, imaju vrlo male ovlasti, a problem bespravne gradnje na području grada Vodnjana, s obzirom na stanje na terenu, u nadležnosti je građevinske inspekcije te su, za navedeno područje grada Vodnjana u dosta velikom broju, za bespravne gradnje već izdana rješenja građevinske inspekcije o uklanjanju.
- To znači da bez promjene zakonske regulative komunalni redari u velikoj većini slučajeva neće biti nadležni za uklanjanje "mobilnih kućica''. Istarska je županija o navedenome u više navrata obavijestila resorno Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te se nadamo što skorijoj izmjeni podzakonskih akata u smjeru povećavanja ovlasti komunalnih redara s ciljem propisnog i efikasnog uređivanja prostora. Također, s navedenom problematikom je istarski župan Boris Miletić upoznao i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića prilikom njegova posljednjeg posjeta Istarskoj županiji koncem ožujka - poručili su iz Županije.
Vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio kaže da Grad Vodnjan, unatoč tome, nastavlja s češljanjem bespravne gradnje na svom području te za takve slučajeve trenutačno ne izdaje rješenja o uklanjanju, nego šalje zapisnike o očevidu na nadležno postupanje građevinskoj inspekciji.
- Na rješenja Županije uložili smo tužbu Upravnom sudu u Rijeci. Nismo suglasni sa stavom Istarske županije u cijelosti, iako smo svjesni pravnih praznina, koje neće utjecati na naše postupanje. Bez obzira na to tko donosi rješenje o uklanjanju, bitan je cilj: uklanjanje bespravnih objekata i sprečavanje divlje gradnje. Sve institucije su zakazale u zaštiti prirode i time dopustile urbicid. Donošenjem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama zapravo je počela megadevastacija prostora, što se vidi i u usporedbi digitalnih ortofoto karata iz 2011. i današnjeg stanja. Državni inspektorat - građevinska inspekcija i šumarska inspekcija doslovno ne rade svoj posao. Istina je da nedostaje ljudskih resursa, ali da se djelovalo od samog početka, ne bi došlo do ovoga. Otkad je Grad Vodnjan početkom 2023. krenuo u sustavni obračun s bespravnom gradnjom, koliko-toliko je pokrenuo i druge instance te problem bespravne gradnje vratio u fokus javnosti. To je jasno i bespravnim graditeljima, s obzirom na to da je primjetan trend smanjenja gradnje i postavljanja novih objekata izvan granica građevinskog područja - ističe Pastrovicchio.
Žiri je ocjenjivao intonaciju, interpretaciju, odnosno vokalnu izvedbu i scenski nastup, a odluku je bilo vrlo teško donijeti
Osumnjičeni je po dovršetku kriminalističkog istraživanja, uz kaznenu prijavu, predan u pritvorsku jedinicu policije
Glavni cilj ovog projekta je brižno čuvati kulinarsku tradiciju naših dragih baka, a kako to radi nona Annamaria Benčić iz Šišana pogledajte u videu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.