Komunal

MOGUĆA I PRESELJENJA STANARA ZBOG LOŠE STATIKE

IDE SE U NAJSLOŽENIJI PROJEKT: Cjelovita rekonstrukcija zapuštene Kandlerove ulice koštat će bar 7 milijuna eura! Mijenja se sva infrastruktura, moguća arheološka nalazišta... tek onda popločavanje

"Nitko se dosad nije usudio. Krenut ćemo od 'Lipe' do katedrale jer je tu statički prilično dobra situacija, pa bi se tu izbjeglo preseljenje stanara za vrijeme radova", kaže resorna pročelnica Anja Ademi * Uz 'tradicionalnu' kritičnost, nestrpljivost Puljana spram dugotrajnijih infrastrukturnih zahvata kada pod udar, osim gradske vlasti, lako dođu konzervatori, pojedini trgovci i ugostitelji mogli bi u perspektivi - kolikogod Kandlerova ulica bila mrtva izvan turističke sezone (možda baš zbog njene zapuštenosti!) - tražiti naknadu štete zbog izgubljene dobiti. No, u ultra zahtjevnu investiciju se - kreće!


 
6 min
Zoran Angeleski

"Nitko se dosad nije usudio. Krenut ćemo od 'Lipe' do katedrale jer je tu statički prilično dobra situacija, pa bi se tu izbjeglo preseljenje stanara za vrijeme radova", kaže resorna pročelnica Anja Ademi * Uz 'tradicionalnu' kritičnost, nestrpljivost Puljana spram dugotrajnijih infrastrukturnih zahvata kada pod udar, osim gradske vlasti, lako dođu konzervatori, pojedini trgovci i ugostitelji mogli bi u perspektivi - kolikogod Kandlerova ulica bila mrtva izvan turističke sezone (možda baš zbog njene zapuštenosti!) - tražiti naknadu štete zbog izgubljene dobiti. No, u ultra zahtjevnu investiciju se - kreće!

Iako bi se dalo pričati i o dobrom dijelu cijelog starog grada s obližnjim usponima prema Kaštelu, najzapuštenijom se u povijesnoj jezgri Pule čini Kandlerova ulica koja sa svojih 450-ak metara od gradske knjižnice do Foruma povezuje zonu Arene s glavnim gradskim trgom.

Zbog nužne obnove vodne, plinske, električne, telefonske infrastrukture, popločavanje ove ulice koja nosi ime važnog povjesničara i arheologa 19. stoljeća Pietra Kandlera tek je završni čin u ovoj iznimno kompleksnoj, time i skupoj investiciji, za koju se u ovogodišnjem gradskom proračunu predvidjelo početnih 1.3 milijuna eura za radove u 2025. godini.  

Kad je riječ o važnosti nove infrastrukture, treba se pritom prisjetiti uvođenja fiskalizacije 2013. godine zbog suzbijanja sive ekonomije, kada je trgovcima i ugostiteljima u ovoj zoni velike probleme zadavala zastarjela telefonska infrastruktura odnosno nestabilna veza, nekvalitetan signal.

Predstojeću rekonstrukciju Kandlerove ulice jako složenim, izazovnim zahvatom čini ugrožena statika pojedinih objekata (starih i više stotina godina) te činjenica da je riječ o izrazito bogatoj arheološkoj zoni, u kojoj bi otkrivanje bogatih arheoloških nalazišta zahtijevalo izmjene projekta, što bi usporilo i poskupjelo radove.

U prošlosti smo svjedočili otkriću nalazišta tijekom svojedobne obnove Foruma ili pronađenog antičkog broda prije točno deset godina, prilikom radova na izgradnji kanalizacijskog kolektora kod glavne pošte u Flaciusovoj ulici.

Ova će rekonstrukcija svakako zahtijevati suradnju, fleksibilnost, koordiniranost i nadilaženje uskogrudnosti svih struka pa tako i konzervatorske, uz dakako nužnu i cjelovitu zaštitu kulturne baštine.

"Nitko se dosad nije usudio. Krenut ćemo od 'Lipe' do katedrale jer je tu statički prilično dobra situacija, pa bi se tu izbjeglo preseljenje stanara za vrijeme radova. Najgora je statika od katedrale do Foruma", kaže resorna pročelnica za komunalni sustav i upravljanje imovinom Anja Ademi, u ovih dvije nepune godine vlasti jedna od najbližih i najistaknutijih suradnica pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića.

- Nama je najsloženiji imovinsko-pravni aspekt. Imamo dva nalaza statičara. Možemo naići na probleme, neke će se možda morati  iseliti dok se radi. To je realan rizik, a drugi rizik je arheologija, veli pročelnica.

Vrijednost investicije sa sanacijom pojedinih zgrada zbog njihove narušene statike procjenjuje se na oko sedam milijuna eura.

- No, taj iznos treba uzeti s rezervom jer smo u pripremi objavljivanja javne nabave za projektnu dokumentaciju, nakon čega slijedi javna nabava za izvođenje radova. S ponudama izvođača bit će poznatija realnija cijena rekonstrukcije, nastavlja.

Namjera je, zaključuje pročelnica Ademi, cijeli projekt rekonstrukcije Kandlerove ulice financirati iz kredita.

Nalazimo na gradskim stranicama da je za javnu nabavu za projektnu dokumentaciju iz proračuna izdvojeno 104 tisuća eura.

Radovi počinju za dvije godine, trebali bi biti gotovi do 2027. 

Inače, ova ulica u pješačkoj zoni, u najužem središtu Pule, duga je 450 metara, no rekonstrukcija će obuhvati 600 metara jer su posrijedi i pojedine bočne linijske infrastrukture, poput električne i odvodnje oborinskih voda.

Rekonstrukcija će se provoditi fazno, dionicu po dionicu, uz usporavanje radova tijekom turističke sezone.

Okvirno, nakon odabira izvođača u realizaciju posla krenulo bi se 2025., za nepune dvije godine, dok bi novoobnovljena Kandlerova ulica trebala zasjati 2027. godine.

Ugrožena statika pojedinih zgrada podrazumijeva radove na učvršćivanju njihovih temelja, zbog čega bi bilo nužno privremeno preseljenje njenih stanara, što je pak prilično osjetljiv posao.

Uz 'tradicionalnu' kritičnost, nestrpljivost Puljana spram dugotrajnijih infrastrukturnih zahvata (pod udar, osim gradske vlasti, lako dođu konzervatori), pojedini trgovci i ugostitelji bi u perspektivi - kolikogod Kandlerova ulica izvan turističke sezone (možda baš zbog zapuštenosti!) bila društveno ali i ekonomski mrtva - mogli tražiti naknadu štete zbog izgubljene dobiti.

Na koncu bi uslijedilo popločavanje koje bi (bude li profesionalno izvedeno kao i nedavno uređenje Bulevara) moglo ušutkati one romantičare koji zastupaju stav da i sadašnje rasklimane ploče u Kandlerovoj imaju svog šarma. 

Proračun Pule: projekcija troška u 2025. godini za rekonstrukciju Kandlerove iznosi 1,3 milijuna eura

Rekonstrukciju Kandlerove ulice pokušala  je i prošla IDS-ova gradska vlast. Raspisana je bila tijekom 2019. i javna nabava za projektnu dokumentaciju, na koju su se javile dvije pulske tvrtke - Coin Inženjering (Barbare Peruško, sada glavne projektantice i predstavnice investitora Danka Končara u marini Polesana na nekadašnjem vojnom području pulske luke) te tvrtka Primum ing. No ta je nabava početkom 2020. poništena te se od cijelog posla odustalo zbog izbijanja pandemije koronavirusa.

 

Kandlerova

Sada se procjenjuje da bi projektna dokumentacija trebala dovršiti  do kraja ove, maksimalno dio sredine iduće godine. To je prvi i važan korak jer njime izabrana građevinska firma, uz  angažman više struka (arhitekata, električara, stručnjaka za plin, po potrebi  stolari...) izrađuje glavni projekt i idejno rješenje s ciljem dobivanja građevinske dozvole, a na koncu i troškovnik, nakon čega Grad raspisuje nabavu za izvođenje radova.

Tada, ovisno o tržišnim okolnostima, izvođači u ponudama iskazuju koliko im je ponuđeno malo ili nije, o čemu pak ovisi moguća financijska reorganizacija i eventualno povećanje budžeta cijele investicije.

Odustaje se od oslikavanja Ulice Sergijevaca

Kada se malo zaroni u dokumente gradske uprave, naiđe se i na planirani posao pomalo čudnog naziva "Oslikavanje ulice Sergijevaca", za čiju se javnu nabavu planiralo izdvojiti 26 i pol tisuća eura. Nije riječ o uređenju fasada već tla, davno asfaltiranog pješačkog pločnika.   

- Odustat ćemo od toga jer je mikro asfalt jako skup, kaže pročelnica Ademi.

Niti je tehnički baš poželjno rješenje, dodaju pojedini stručnjaci.

Isti iznos, 26 i pol tisuća eura, nakon što je 1. ožujka gradonačelnik Zoričić imenovao  Radnu skupinu za postupak izrade 'Plana upravljanja povijesnom jezgrom Pule', namijenjen je za izradu tog plana koji će realizirati tvrtka koja se izabere preko javne nabave. 

Na čelu imenovane Radne skupine je pročelnica Ademi, a članovi su Iva Ivančić (zamjenik Luka Buić), Karmela Maren (zamjenica Barbara Belić Raunić), Igor Bukarica (zamjenik Zlatko Džananović) i pročelnica za kulturu Emina Popović Sterpin, kojoj će pak zamjenica biti pročelnica za financije Vesna Sajić.

O čemu je riječ? U gradonačelnikovom aktu kao ciljevi su, među ostalim, navedeni: pretvaranje povijesne jezgre u privlačan prostor za građane, očuvanje kulturnih i povijesnih vrijednosti i baštine, unaprijeđenije kvalitete uvjeta života lokalnog stanovništva, revitaliziranje društvenog i gospodarskog aspekta, planiranje i provođenje razvoja održivog turizma, obnova i povećanje funkcionalnosti infrastrukture i građevina, planiranje razvoja prometnog sustava...

Na pitanje zašto se za izradu ovog plana angažira vanjska tvrtka s obzirom da grad ima kadrovske resurse u odjelima za prostorno uređenje/kulturu/komunalni sustav, pročelnica Ademi odgovara da nije stvar samo u upravnim odjelima.

- Definitivno treba uključiti Društvo arhitekata, konzervatore, poduzetnike, kulturnjake... jer upravljanje povijesnom jezgrom obuhvaća brojna stručna područja. Mislim da izdvajanje 26,5 tisuća eura za javnu nabavu nije puno jer je ovdje riječ o manjoj strategiji. Nama je u interesu da iz tog dokumenta dobijemo akcijski plan koji bi potom provodile gradske službe. Angažirat ćemo brojne fokus grupe i radionice, kaže ona, dodajući da je izrada ovog Plana upravljanja povijesnom jezgrom Pule u skladu sa Strategijom razvoja urbanog područja Grada Pule od 2021. do 2027. godine, Planom razvoja grada Pule od 2020. do 2030. godine i s Provedbenim programom Grada Pule za razdoblje od 2021. do 2025. godine.

Davno asfaltirana, danas sva pokrpana 'Prvomajska' do daljnjeg na čekanju


Foto arhiv: Manuel Angelini/Istra24

Nastavite čitati

Pula
 

SAD SU DOKUMENTI ORIGINALNI I FOTOGRAFIJE VEĆE: Otvoren novi stalni postav Spomen-sobe skladatelja Antonija Smareglie

Iza obnove postava, čiji su autori muzikologinja Nuša Hauser i dizajner Matko Plovanić, stoje Sveučilišne knjižnice Sveučilišta Jurja Dobrile i udruga Smaregliana, uz potporuGrada Pule, Istarske županije i Regije Veneto * Pročelnica Upravnog odjela za kulturu Grada Pule Emina Popović Sterpin spomenula je da Strategija razvoja Grada Pule uključuje i otvorenje budućeg muzeja Antonia Smareglie

Pula
 

PULJANIMA KONAČNO 'VOJNI' DIO LUKE Evo kako će izgledati zona inovacija Valelunga

Zoričić: "To je budućnost Pule. Neću reći da je ovo nakon Uljanika novi Uljanik, ali zasigurno je je nakon brodogradilišta nova zona industrije na danas zapuštenom i napuštenom prostoru, koji je još u vlasništvu države, koja će nam ga dati u primjenu, a potom vjerujem i u vlasništvo". Projekt iznosi 6 milijuna eura, a malo više do 5 milijuna osigurava EU

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.