Komunal

SUŠA na poluotoku VEĆ GODINU I DVA MJESECA

MJERE URODILE PLODOM U tri dana potrošnja vode u Istri manja za 13 posto!

Građani ne trebaju strahovati da ćemo ostati bez vode, ali naravno da se nešto uvijek dodatno može dogoditi. Za sve izvore smo napravili hidrološku analizu i točno znamo kolika će u njima biti količina vode i da naredna dva mjeseca ne padne ni kap kiše. Oni nikad ne padnu na nulu. U Butonigi imamo količinu koja nam daje sigurnost, a jedino što se može dogoditi jest povišena temperatura vode preko 25 stupnjeva celzijevih. No i za to smo dobili rješenje resornog ministarstva da takvu vodu možemo koristiti


 
4 min
Danijela Bašić-Palković
Foto Pixsell Akumulacija Butoniga

Građani ne trebaju strahovati da ćemo ostati bez vode, ali naravno da se nešto uvijek dodatno može dogoditi. Za sve izvore smo napravili hidrološku analizu i točno znamo kolika će u njima biti količina vode i da naredna dva mjeseca ne padne ni kap kiše. Oni nikad ne padnu na nulu. U Butonigi imamo količinu koja nam daje sigurnost, a jedino što se može dogoditi jest povišena temperatura vode preko 25 stupnjeva celzijevih. No i za to smo dobili rješenje resornog ministarstva da takvu vodu možemo koristiti

U samo tri dana koliko su na snazi najnovije mjere Istarske županije o restrikciji vode, potrošnja vode u Istri smanjena je za 13 posto!

Potvrdio nam je to direktor Istarskog vodovoda Buzet Mladen Nežić, dodajući da se zasad još uvijek ne razmišlja o uvođenju dodatnih mjera kojima bi se potrošnja vode ograničila.

No stanje u akumulaciji Butoniga je zabrinjavajuće zbog velike suše koja je pogodila cijelu Istru. Padalina nema na vidiku, a to umjetno jezero ključno je za vodoopskrbu Istre osobito sada u špici turističke sezone kada je potrošnja vode i do četiri puta veća.

Treba dodati da je u predjelima zapadne Istre potrošnja zbog turizma veća i do sedam puta.

Nežić pak tvrdi da prema projekcijama koje imaju nakon uvedenih mjera, ne bi trebalo doći do poremećaja u distribuciji vode.

Mladen Nežić Foto Pixsell

- Činjenica je da padalina i dalje nema na vidiku. No kako stvari stoje, i s ovim prvim stupnjem redukcije, sve matematičke projekcije govore da neće biti poremećaja. Kada smo uveli mjere, računali smo na uštedu između 10 i 15 posto, a do danas je potrošnja manja za 13 posto, što je jako dobar rezultat. Kada simuliramo situaciju i ovakvo trenutačno stanje bez oborina, smatramo da ćemo sezonu završiti bez uvođenja dodatnih restrikcija, kaže Nežić.

Tvrdi da je još prerano govoriti o mogućem uvođenju novih mjera.

- Zasad nema najava o drugom valu mjera, o tome ne razmišljamo, kaže.

Komentirajući trenutne količine u akumulaciji, kaže da je u Butonigi u ovom trenutku 1,1 metar više vode (cca 1,7 milijuna kubika) nego što je to bilo sušne 2012. godine.

- Godišnji prilivi jako variraju jer to naravno ovisi i o hidrološkim prilikama. Bilo je godina kada je iz akumulacije ispuštano oko 38 milijuna kubika vode, no to su bile izuzetno kišne godine. Od početka siječnja, na Butonigi je palo svega 200-tinjak litara kiše po metru kvadratnom, dok je u Puli to bilo oko 106 litara što je izuzetno malo. Cijela prošla godina je bila jako sušna. Tako je lani palo oko 800-tinjak litara kiše u odnosu na 1.020 litara koliki je inače prosjek, i od toga je veći dio pao u prvih šest mjeseci. Dakle, sušno razdoblje u Istri traje je već više od godinu i dva mjeseca. To sušno razdoblje se po dugoročnim prognozama nastavlja i dalje, kaže Nežić. 

Foto Pixsell

Na pitanje kolike su zalihe u akumulaciji i koliko ono još može izdržati bez oborina, Nežić ponavlja da sve simulacije govore  da novih restrikcija neće biti.

- Butoniga ima dovoljnih količina vode. Od siječnja ove godine kontinuirano koristimo vodu iz izvora Bulaž koju usmjeravamo u akumulaciju. Do sada smo iz Bulaža u akumulaciju "upumpali" oko 1,1 milijun kubika vode, a na postrojenje više od 800.000 kubika i na taj smo način štedjeli vodu u akumulaciji. Upravo je to ta količina koja je veća od one iz 2012. godine. I dalje koristimo vodu iz izvora Bulaž, a voda se iz tog izvora koristi, osim za prihranjivanje sustava Butonige, i za izvore Sveti Ivan i Gradole, napominje direktor Istarskog vodovoda i dodaje:

- Građani ne trebaju strahovati da ćemo ostati bez vode, ali naravno da se nešto uvijek dodatno može dogoditi. Za sve izvore smo napravili hidrološku analizu i točno znamo kolika će u njima biti količina vode i da naredna dva mjeseca ne padne ni kap kiše. Oni nikad ne padnu na nulu. U Butonigi imamo količinu koja nam daje sigurnost, a jedino što se može dogoditi jest povišena temperatura vode preko 25 stupnjeva Celzijevih. No i za to smo dobili rješenje resornog ministarstva da takvu vodu možemo koristiti.

Također, radimo i pojačani monitoring u akumulaciji s obzirom na visoke temperature zraka i sve niži vodostaj, kaže Nežić.

Pitali smo i Istarsku županiju planiraju li se eventualno nove restrikcije i što konkretno s obzirom na činjenicu da kiša neće tako brzo pasti. Odgovor Županije ćemo objaviti čim ga dobijemo.

Foto Pixsell

Dodajmo i to da se voda iz sustava Butoniga distribuira prema potrošačima na područje Pazina, Poreča, Rovinja te prema potrošačima na distribucijskom području Vodovoda Pula.

Akumulacija je u sustav vodoopskrbe uključena 1988. godine izgradnjom privremene crpne stanice Butoniga od kada se voda iz akumulacije u ljetnim mjesecima počela koristiti za dohranjivanje izvora Gradole podzemnim putem, tj. upuštanjem voda iz akumulacije Butoniga u ponor Čiže koji se nalazi u slivu izvora Gradole.

Dovršetkom izgradnje magistralnog cjevovoda do Pule 1990. godine, te izgradnjom privremenog uređaja za kondicioniranje vode u Bermu kapaciteta 150 l/s, voda iz akumulacije počela se koristiti i u vodoopskrbi distributivnog područja Vodovoda Pule.


Nastavite čitati

Istra
 

S vama smo više od 1.000 dana, hvala što nas pratite

Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.