Komunal

Holcim zainteresiran za gorivo iz otpada

Novi direktor - stari problemi. Bez gradnje sortirnica, Kaštijun će se vječno boriti s neprikladnim otpadom i smradom

Vruć krumpir u rukama nove Uprave svakako će biti i najavljeno otkazivanje ugovora istarskim komunalnim tvrtkama, problem biootpada, nikad okončano restrukturiranje društva, početak realizacije projekta gradnje postrojenja za zbrinjavanje metalne frakcije za što je dignut kredit od 1,6 milijuna eura, i ono najvažnije, rješavanje ogromnih količina goriva iz otpada i zbrinjavanje nečiste željezne frakcije


 
6 min
Danijela Bašić-Palković ⒸFOTO: Manuel Angelini

Vruć krumpir u rukama nove Uprave svakako će biti i najavljeno otkazivanje ugovora istarskim komunalnim tvrtkama, problem biootpada, nikad okončano restrukturiranje društva, početak realizacije projekta gradnje postrojenja za zbrinjavanje metalne frakcije za što je dignut kredit od 1,6 milijuna eura, i ono najvažnije, rješavanje ogromnih količina goriva iz otpada i zbrinjavanje nečiste željezne frakcije

U prvim danima 2025. godine Kaštijun dobiva novog direktora Aleksandra Budisavljevića koji će naslijediti niz neriješenih problema unutar Županijskog centra za gospodarenje otpadom. Vruć krumpir u rukama nove Uprave svakako će biti i najavljeno otkazivanje ugovora istarskim komunalnim tvrtkama, nikad okončano restrukturiranje društva, početak realizacije projekta gradnje postrojenja za zbrinjavanje metalne frakcije za što je dignut kredit od 1,6 milijuna eura, i ono najvažnije, rješavanje ogromnih količina goriva iz otpada i zbrinjavanje nečiste željezne i neželjezne frakcije.

U rujnu ove godine Grad Pula dao je istarskim komunalnim tvrtkama rok od šest mjeseci u kojem će se komunalcima predstaviti modeli primanja otpada na ŽCGO Kaštijun, a što će će zahtijevati kvalitetnije odvajanje biootpada. U suprotnom, sva komunalna društva, koja to ne čine na pravilan način, imat će dodatne financijske obveze. U ožujku 2025. godine taj rok ističe, ali još nije poznato što je konkretno s komunalcima dogovoreno.

Postrojenje "stalno pod pritiskom"

Najveći izazov nove Uprave biti će i daljnji pritisak na gradove i općine da u svojim sredinama uspostave sustav odvajanja otpada kako na Kaštijun i dalje ne bi pristizao neprikladan otpad (biootpad) što je i ove godine bila učestala praksa.

Kada podvučemo crtu, protekla 2024. godina za Kaštijun je bila sve samo ne laka. Većih kvarova, izuzev održavanja na MBO postrojenju nije bilo, ali poznato je da to postrojenje koje čini jezgru istarske tvornice otpada treba hitan remont.

Na to je na odlasku upozorio i bivši predsjednik Nadzornog odbora Kaštijuna Marino Drandić rekavši da velika postrojenja poput Kaštijuna trebaju imati kompletan pregled sustava i zamjenu opreme svakih pet godina. No kako je naveo Drandić, Kaštijun nema financijskih sredstava da mijenja bilo kakvu opremu, niti da opremu redovito održava. Ona se, naime, održava kao nužna potreba, da sustav funkcionira.

Direktor na odlasku Dražen Stilinović ranije je pak naveo da će preventivno održavanje u 2024. godini godini kao i u sljedećih par godina biti pojačano kako bi se što više osigurao nesmetan rad postrojenja s obzirom da jer MBO postrojenje u kontinuiranom radu od srpnja 2018. godine.

Sav trošak za preventivno kao i vanredno održavanje (kvarovi) osigurava se iz prihoda društva Kaštijun d.o.o, naveo je pak Stilinović. No s obzirom da neprikladan otpad i dalje dolazi na ŽCGO Kaštijun, postrojenje je stalno "pod pritiskom".

Ogromne količine neprikladnog otpada koji dolazi s miješanim komunalnim otpadom (iz pretovarnih stanica kao i vozilima komunalnih društva koji dovoze otpad u ŽCGO Kaštijun) utječu na cijelo postrojenje, ali i na kvalitetu frakcija koje nastaju obradom miješanog komunalnog otpada u MBO postrojenju. Zbog toga se javljaju i neugodni mirisi na koji se godinama žale građani okolnih naselja.

Višemilijunske javne nabave

Od samog početka, jedan od krucijalnih problema rada Kaštijuna svakako je zbrinjavanje goriva iz otpada (GIO) koje se gomila u centru. Tu je ponajprije i odgovornost države koja se nije pobrinula da centrima  koje je sama stvorila, osigura tržište za zbrinjavanje te vrste otpada. K tome, umjesto da Kaštijun zarađuje od goriva iz otpada koji sam proizvede, zbrinjvanje se skupo plaća krajnjem oporabitelju.

Sve to prate višemilijunske javne nabave koje dodatno opterećuju financijsku stabilnost društva. Spomenimo samo zadnji natječaj za preuzimanje goriva iz otpada (GIO) vrijedan čak 2,4 milijuna eura bez PDV-a koji je u konačnici poništen jer nije bilo valjanih ponuda.  

Treba podsjetiti kako se država na sjednici Vlade u Puli još 2018. godine obvezala izraditi smjernice koje bi ponudile kakvo takvo rješenje za plasman goriva iz otpada koji nastaje u županijskom centru Kaštijun. Dakle, Vlada je u Puli donijela odluku kojom je tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša bilo dužno izraditi Studiju koja će analizirati, ocijeniti i predložiti mjere za uspostavu sustava energetske oporabe otpada u Hrvatskoj. Ta je studija trebala riješiti problem zbrinjava goriva iz otpada koji nastaje u županijskim centrima Kaštijun i Marišćina i ponuditi neka konkretna rješenja. Vrijeme je prošlo, pojeo vuk magare, a Kaštijun i dalje putem javnih natječaja plaća tvrtke za preuzimanje goriva iz otpada. Cijene zbrinjavanja su u međuvremenu drastično porasle.

Do danas u Istri nije zaživjela izgradnja sortirnica kojima bi se riješio problem neprikladnog otpada koji dolazi u centar. Svojevremeno se spominjala i gradnja energane u kojoj bi se gorivo iz otpada s Kaštijuna pretvaralo u energiju. Uz Kaštijun, Hrvatska ima još tri Centra za gospodarenje otpadom. To su Marišćina, Bikarac te u probnom radu Biljane Donje, a imat će ih ukupno 11. Upravo se u CGO-u Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji planira gradnja prve hrvatske energane za pretvaranje otpada i mulja u energiju. Kaštijun je zasad izostao iz slične priče.

K tome, Istarska županija još uvijek nije donijela Plan gospodarenja otpadom kao jedan od ključnih dokumenta koji diktira daljnju politiku i smjernice gospodarenja otpadom na području Istre.

Projekt Kaštijun od samog je početka bio usko vezan uz tvornicu Holcim u Koromačnu koja je bila uključena u planove oko preuzimanja goriva iz otpada. Za to je snažno lobirao tadašnji župan Ivan Jakovčić koji je sada već davne 2007. godine skupa s tadašnjim pulskim gradonačelnikom Borisom Miletićem i s direktorima Holcimove tvrtke kćeri Ecorec d.o.o. potpisao pismo namjere o instaliranju pilot-postrojenja za zbrinjavanje komunalnog otpada kao alternativnog goriva u cementnoj industriji. Ni to nikad nije zaživjelo.

Dražen Stilinović, direktor Kaštijuna na odlasku, kaže da Holcim tijekom 2025. godine planira dovršiti investiciju na svom postrojenju koja će omogućiti prihvaćanje goriva iz otpada (GIO) koji nastaje obradom miješanog komunalnog otpada u MBO postrojenjima u centrima za gospodarenje otpadom.

Postrojenje za zbrinjavanje metalne frakcije na čekanju

- Prema dobivenim informacijama, Holcim je zainteresiran za takav GIO te preuzimanje u rasutom obliku. Kaštijun priprema postupak javne nabave gdje je planirano preuzimanje GIO u količini koja se trenutno nalazi na lokaciji ŽCGO Kaštijun u baliranom obliku. Tijekom 2025. godine proveo bi se postupak javne nabave za preuzimanje GIO u baliranom kao i u rasutom obliku u količini od 5.000 tona do 15.000 tona. Trenutno nemamo informaciju o tržišnoj cijeni preuzimanja GIO u rasutom obliku. Cijena će biti poznata po provedenom postupku javne nabave, odgovorio je Stilinović.

Što se tiče planiranog postrojenja za zbrinjavanjem metalne frakcije na Kaštijunu, Stilinović potvrđuje da je u tijeku dovršetak dokumentacije za ishođenje građevinske dozvole za izgradnju (glavni projekti, elaborati, kontrole glavnih projekata i dr.).

-  Do kraja ove ili početkom 2025. godine planira se pokretanje postupka ishođenja građevinske dozvole od nadležnog Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Tijekom 2025. godine planira se sklapanje ugovora o sufinanciranju gradnje postrojenja s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kaže Stilinović.

Što se tiče osvrta na rad Centra u 2024. godini naveo je da je veliki pomak to što je javnost dobila nove informacije koliko neprikladan otpad utječe na rad samog centra te koliko zbog neprikladnog otpada može doći do velikihoštećenja opreme.

- Da ne spominjem koliko neprikladan biootpad utječe na stvaranje neugodnih mirisa na lokaciji. Nažalost, u 2024. godini je stigla slična količina i sastav miješanog komunalnog otpada kao što već godinama dolazi na ŽCGO Kaštijun. Nadam se da će se to promijeniti. Bez promjene i bez nekih ključnih odluka vezano za količinu i sastav, odnosno udio biootpada u miješanom komunalnom otpadu, ŽCGO Kaštijun ne može normalno raditi. Županijski centar je dio sustava gospodarenja otpadom u Istarskoj županiji, ali u Istarskoj županiji treba izgraditi i sortirnice kao i postrojenja vezana za prikupljanje/obradu biootpada, zaključio je Stilinović. Zasad nije želio komentirati smjenu na funkciji direktora.

Njegov nasljednik koji će službeno biti imenovan na Skupštini društva 7. siječnja zasad se o planovima oko Kaštijuna nije oglasio. Aleksandar Budisavljević odgovorio nam je da će to učiniti nakon 7. siječnja.


Nastavite čitati

Istra
 

U Poreču besplatan ulaz za utakmice President's Cupa

Ulaz u Žatiku za sve preostale utakmice President´s Cupa, natjecanja na SP-u za plasman od 25. do 32. mjesta, koje se u cijelosti igra u Poreču, počevši već od srijede, 22. siječnja, za sjevernu (montažnu) tribinu biti besplatan. Svi koji žele doći u Žatiku mogu besplatne ulaznice preuzeti na blagajni dvorane Žatika svakog igračkog dana od 12.00 do 18.30 sati

Istra
 

Izložba Elvisa Bertona 'Vrt' u izložbenom prostoru hotela Palace Bellevue u Opatiji

Ambijentalna instalacija Vrt nije izuzetak, a sastoji se od skulptura Metalne šume i Kamenog cvijeća koje je već predstavio javnosti, no sada prvi put u njihovoj kombinaciji i interakciji. „Kako me izložbeni prostor s prirodnim stijenama kao zidovima podsjetio na prapovijesnu pećinu, izbor skulptura Metalne šume, pojednostavljenih i stiliziranih do krajnjih granica bio je logičan s obzirom da su inspirirane art brutom i infantilizmom i zapravo su crtež u prostoru, a temelje se na dječjem crtežu stabala tako da mogu podsjećati i na pećinske slikarije"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.