Gradska knjižnica Pula traži djelatnike. Iskustvo nije važno, a za jedno radno mjesto dovoljna vam je i srednja škola
Oba su posla na neodređeno i puno radno vrijeme, a radi se dvokratno
Sudjelovali smo svi skupa, svatko na svoj način. Ovo je samo još jedan u nizu projekata koji potvrđuju da, kada se udružimo i kada stanemo jednu uz druge, možemo činiti čuda. Ovo je moje malo čudo, izjavila je predsjednica udruge "Institut Pula" Varja Bastiančić * Trenutno imamo dovoljno novca za dvije plaće zaposlenicima * Uz topli krevet, topli obrok i mogućnost održavanja osobne higijene, korisnicima bit će ponuđeno i pranje i sušenje rublja
Sudjelovali smo svi skupa, svatko na svoj način. Ovo je samo još jedan u nizu projekata koji potvrđuju da, kada se udružimo i kada stanemo jednu uz druge, možemo činiti čuda. Ovo je moje malo čudo, izjavila je predsjednica udruge "Institut Pula" Varja Bastiančić * Trenutno imamo dovoljno novca za dvije plaće zaposlenicima * Uz topli krevet, topli obrok i mogućnost održavanja osobne higijene, korisnicima bit će ponuđeno i pranje i sušenje rublja
U Puli je danas svečano otvoreno prenoćište za beskućnike „Rachem“. Uz idejnu začetnicu projekta, Varju Bastiančić, goste su u prostoru prenoćišta u Tršćanskoj 26 dočekali i gradonačelnik Filip Zoričić te pročelnica Upravnog odbora za društvene djelatnosti i mlade, Ivana Sokolov.
Osnivač „Rachema“, udruga „Institut Pula“, koja već vodi dva dnevna boravka za beskućnike u Puli i Poreču, kao specifičnost ovog projekta navodi to što će u njega moći ući svatko kome je noćni smještaj potreban. Korisnici će se primati izravno „s ceste“, bez ikakve procedure i pitanja, uz jedninu obvezu poštivanja kućnog reda, djelatnika i ostalih korisnika.
Od same ideje do realizacije projekta prošle su četiri godine, a većina vrmena je protekla u pripremanju projekta i traženju načina za njegovo ostvarenje. Od trenutka kada je Grad Pula ustupio prostor u Tršćanskoj ulici, samo opremanje i radovi trajali tek dva mjeseca. U ovom procesu sudjelovali su djelatnici udruge „Institut Pula", volonteri, građani s donacijama te Grad Pula financijskom pomoći u iznosu od 300.000 kuna i ustupanjem prostora na korištenje.
- Sudjelovali smo svi skupa, svatko na svoj način. Ovo je samo još jedan u nizu projekata koji potvrđuju da, kada se udružimo i kada stanemo jednu uz druge, možemo činiti čuda. Ovo je moje malo čudo, rekla je Bastiančić i dodala kako „rachem“ znači maternica i milost te kako duboko i svim srcem vjeruje da će ovo mjesto biti maternica za nove živote.
Gradonačelnik Pule nije krio kako ovaj događaj smatra jednim od najemotivnijih u dvadeset mjeseci otkako se nalazi na čelu Grada.
- Ovdje imamo ljude koji zaista pomažu onima kojima je to najpotrebnije. Ponekad jednostavno treba pružiti ruku. To je najlakše, iako je ponekad najteže, rekao je gradonačelnik i dodao kako se Grad za građane bez krova nad glavom brinuo i brinut će se i ubuduće.
Trenutno ne postoji plan o eventualnom ustupanju dodatnih prostora, rekao je naknadno Zoričić, jer se ovakve vrste problema rješavaju kada se ukaže potreba i kada netko izravno zatraži pomoć.
Pročelnica Ivana Sokolov je naglasila kako je najveća vrijednost prenoćišta upravo to što će korisnici moći doći do toplog kreveta zaobilazeći birokratske prepreke, čak i ukoliko nemaju prebivalište i osobnu iskaznicu. Najavila je i kako je ovo tek prvi korak ka realizaciji projekta „Housing first“ koji je u državama EU već vrlo popularan, a omogućava da se beskućnicima prvo osigura krov nad glavom, a zatim pruži sva dodatna pomoć.
Dvije djelatnice Prihvatilišta za beskućnike su, prema riječima pročelnice Sokolov, već prošle edukaciju za ovaj program i prve su školovane mentorice u Republici Hrvatskoj.
Prostor prenoćišta osigurao je ukupno 22 kreveta iako, više je puta naglašeno, nitko neće biti vraćen s vrata „Rachema“. Korisnici će u prostor moći ući do 22h, a napustiti ga moraju do 7h ujutro. Uz topli krevet, topli obrok i mogućnost održavanja osobne higijene, bit će im ponuđeno i pranje i sušenje rublja.
Jedina financijska sredstva kojima prenoćište trenutno raspolaže, navela je Varja Bastiančić, dolaze iz iznosa kojeg je uplatio Grad Pula, a koji je dijelom već potrošen na opremanje prostora. Od preostalog novca moguće još osigurati tek isplatu plaća za dvoje zaposlenika pa je pozvala sve zainteresirane da, ukoliko su u mogućnosti, u ovoj fazi pomognu novčanim uplatama. Dodatna sredstva omogućavaju više djelatnika, a to omogućava dulje radno vrijeme i, iako je volonterska pomoć uvijek dobrodošla, zbog rada s osjetljivom kategorijom ljudi, trijaža volontera je kompleksnija nego kod nekih drugih projekata, objasnila je voditeljica prenoćišta.
Točan broj beskućnika koje mogu očekivati za sada nemaju jer zvanični podaci ne postoje, ali slika će se svakako iskristalizirati već za mjesec dana. Ono što već sada znaju jest da će već prve noći pod krovom „Rachema“ spavati četiri žene.
Veliki korak je napravljen i noćašnju hladnu noć neki će po prvi put nakon dugo vremena provesti ispod deke, umjesto na kamenu. Oprat će rublje. Pojest maneštru. U životu bez krova nad glavom, dobit će ono najvažnije.
Pula je danas najbolji grad na svijetu – vedro je uzviknula gospođa Bastiančić na pitanje je li Pula danas bolja nego jučer.
Bolji će biti tek onog dana kada prostor u Tršćanskoj više ne bude bio potreban za ovu svrhu.
Oba su posla na neodređeno i puno radno vrijeme, a radi se dvokratno
U sklopu projekta izrade Plana urbane sigurnosti predviđeno je održavanje tri stručna skupa, rasprave unutar dvije fokus grupe, intervjui s eminentnim stručnjacima i sudjelovanje građana Pule putem online upitnika
Djelatnik azila Tihomiru: "Oni su živjeli u lošim uvjetima, zato su i ovdje. Ali oni ovdje uopće ne pate. Mi ih sve volimo, pazimo, oni se istrče na ovoj livadi, dobiju hranu, na toplom su. No, bilo bi im ipak bolje u nečijem domu" * Voditelj azila Bojan Zidarić uzvraća na kritike Dušice Radojčić da su životinje u azilu izložene virusima i da dosta životinja ugiba * U azilu je sada 15-ak pasa i par mačaka, većina pasa je iznimno draga, a dva su opasna zbog pretrpljenog nasilja koje su trpjeli od prethodnog vlasnika. Njih čeka resocijalizacija
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.