Komunal

PROCES KOJI ĆE TRAJATI JOŠ DUGO

POČEO OBRAČUN S DIVLJIM DEPONIJIMA: Grad Vodnjan uveo video nadzor, a ilegalnim odlagateljima zaprijetio kaznama - do 26.000 eura!

Područje Likvidota s godinama je izraslo u možda najveće ilegalno odlagalište otpada na Vodnjanštini i Grad je proljetos najavio da je napravljen plan za hvatanje u koštac s ovim problemom. Velike količine smeća, točnije 350 tona, uklonjene su još u lipnju, a do sada se ta količina popela na 400 tona, što se odnosi tek na jedan dio zahvaćenog područja * Obišli smo iznova poljsku stazu koja je donedavno od hrpa smeća bila skoro neprohodna


 
4 min
Maja Jokanović
Foto: Maja Jokanović

Područje Likvidota s godinama je izraslo u možda najveće ilegalno odlagalište otpada na Vodnjanštini i Grad je proljetos najavio da je napravljen plan za hvatanje u koštac s ovim problemom. Velike količine smeća, točnije 350 tona, uklonjene su još u lipnju, a do sada se ta količina popela na 400 tona, što se odnosi tek na jedan dio zahvaćenog područja * Obišli smo iznova poljsku stazu koja je donedavno od hrpa smeća bila skoro neprohodna

Grad Vodnjan ovog je mjeseca započeo s novom fazom kontrole i sankcioniranja ilegalnog odlaganja otpada u zelenim zonama oko grada. Na Likvidotu, 'epicentru' bespravnog odlaganja krupnog smeća i ostataka građevinskog materijala, odnedavno je postavljena nadzorna kamera, a za buduće su prekršitelje predviđene visoke novčane kazne. Privatne će se osobe, u slučaju utvrđivanja prekršaja, od sada tako kažnjavati novčanim iznosima od 1.327 do 13.272 eura, dok su za pravne osobe predviđene kazne u rasponu od 2.654 pa do čak 26.544 eura.

Već godinama uobičajena slika pored puteljaka Likvidota

'Epicentar' ilegalnih odlagališta otpada Vodnjanštine

Podsjetimo, zona Likvidot, smještena južno od Vodnjana i prekrivena mahom poljoprivrednim i neobrađenim zemljištima, uslijed dugotrajnog je nemara izrasla u možda najveći ilegalni deponij Vodnjanštine, o čemu smo pisali na Istra24. Pojedini su pristupni puteljci smješteni uz Vodnjansku cestu još ove zime bili gotovo neprohodni od visokih hrpa krupnog otpada.

Nakon što je situacija dosegla nesagledive proporcije, vodnjanska je gradska vlast proljetos najavila da se s problemom uskoro počinje hvatati u koštac i to na svim poljima. S ciljem pronalaženja potencijalnih prekršitelja zabrane odlaganja smeća, najavljeno je tada, bit će postavljen video nadzor putem solara i 4G interneta, a potvrđen je i plan za skorašnje uklanjanje nagomilanog otpada i izradu osam ploča sa upozorenjima.

I zaista, velike količine smeća, točnije 350 tona, uklonjene su prema riječima predstavnika Grada već u lipnju. Tekstil, drvo, plastika, drvni otpad, auto-gume i slični materijali odvezeni su u Metis, dok je građevinski otpad prebačen u kamenolom Tivoli – Vidrijan, predviđen za odlaganje ovakve vrste materijala.

Čišćenje Likvidota i transport otpada povjereno je tada vodnjanskoj tvrtki Marana Transporti, koja je na javnom natječaju u ožujku predala najpovoljniju ponudu od 109 tisuća eura s PDV-om, što je bilo znatno niže od procijenjene vrijednosti radova, koja je iznosila oko 104 tisuće bez PDV-a.

Zaostalo smeće (Foto: Maja Jokanović)

Jedna kamera, manje starog i nešto novog smeća

Dva mjeseca nakon početka 'hvatanja u koštac', stanje na jednoj od poljskih staza uz državnu cestu D75, koja je u prethodnom razdoblju bila najviše opterećena naslagama otpada, bitno je drukčije nego zimus. Na iskrčenom dijelu uz puteljak postavljen je obećani sustav video nadzora na solarni pogon, ali s tek jednom kamerom okrenutom u smjeru ulaza na puteljak s glavne ceste.

Ispod kamere je istaknuta ploča s jasnim upozorenjem o zapriječenoj kazni no, u području dublje uz stazu, iza kamere i izvan njezinog vidokruga, još uvijek se nalazi znatna količina smeća. Sada je ona bitno manja u odnosu na nepregledna brda otpada kakva su se na tom mjestu nalazila donedavno, ali nije zanemariva. Također, iako se većim dijelom radi o zaostacima višegodišnjeg nanošenja građevinskog otpada kojeg tek treba odnijeti, vidljive su, nažalost, i manje količine novoistovarenog smeća.

(M. Jokanović)

Od Grada Vodnjana zatražili smo stoga informacije o načinu na koji će se pratiti područje koje nije pokriveno kamerom, ali i podatak o tome je li do sada naplaćena i jedna od novih kazni.

„Predmetni puteljak na Likvidotu predstavlja tzv. 'slijepu ulicu', stoga je za evidentiranje eventualnog bespravnog odlaganja otpada dovoljna jedna nadzorna kamera koja bilježi ulaz i izlaz s predmetnog područja. Ukoliko se pregledom snimki utvrdi da je u područje ušlo vozilo s otpadom, a izašlo bez istog sadržaja, tada komunalno redarstvo obavlja očevid u svrhu utvrđenja činjeničnog stanja na terenu, odgovorili su nam iz komunalne palače, uz napomenu da je sustav video nadzora u punu funkciju stavljen tek 11. kolovoza i da od tada „nije utvrđen niti jedan prekršaj nezakonitog odlaganja otpada“.

Djelomično očišćene staze (Foto: Maja Jokanović)

Smeće opteretilo gradsku blagajnu

Zatražili smo i informaciju o očekivanom čišćenju cjelokupnog područja Likvidota no, čini se da je proces vraćanja ove zone u prihvatljivo 'zeleno' stanje za Vodnjan preveliko financijsko opterećenje pa će dodatna sredstva, kao i za prvu fazu projekta, morati potražiti izvan gradske blagajne.

Do danas je, potvrdili su nam, naime, iz Grada, uklonjeno oko 400 tona otpada, što se odnosi tek na jedan dio zahvaćenog područja.

„Preostali dio otpada uklonit će se po raspisivanju slijedećeg natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kako teret financiranja uklanjanja divljeg deponija ne bi bio isključivo na gradskom proračunu“, priopćili su nam iz Grada.

Čini se da je uklanjanje smeća tek pokazalo o kojim se razmjerima problema radi. No, stvar se pokrenula i to je važno, iako je sasvim izvjesno da će, osim uređivanja i praćenja dosadašnjih ilegalnih deponija, biti važno sprječavati nastanak novih. Nakon dosadašnjih slika, poprilično je izvjesno da će barem netko pokušati zaobići ovaj, baš kao i stari sustav.

Dosadašnje čišćenje otpada s lokacije Likvidot obavljeno je u sklopu projekta kojeg je Grad Vodnjan kandidirao je na natječaj Fonda za zaštitu okoliša u 2022. godini.Ovaj projekt vrijedan milijun kuna, Fond je prihvatio u iznosu od 40 posto, stoji u izvješću Grada.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.