I treći je krug natječaja za dodjelu parcela u sklopu urbanih vrtova u Lošinjskoj ulici u Puli završio. Svi prijavljeni kandidati ispunili su uvjete pa je tako ovaj novoformirani gradski zeleni kutak dobio 24 nova stanara.
Podsjetimo, urbani vrtovi sa zajedničkim društvenim vrtom druga su ovakva gradska zona, nakon sličnog projekta na u naselju Gregovica, koji uspješno traje godinama.
Ovaj projekt građanima omogućuje da po vrlo pristupačnim cijenama i uz određena ograničenja, koriste parcele u poljoprivredne svrhe za svoju korist, ali i sudjeluju u zajedničkim radionicama, druženjima i edukativnim programima.

Lokacija novih urbanih vrtova
Urbani vrtovi omogućavaju uzgoj vlastite hrane, poput povrća i jagodičastog voća, začinskog bilja i cvijeća za vlastite potrebe, a na gradsko okruženje povoljno utječu povećanjem bioraznolikosti i smanjivanjem ekološkog otiska. Iako nije obveza, na njima se preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj. Ujedno, važan je i njihov socijalni aspekt jer stvaraju ugodnu atmosferu u gradskim središtima i time doprinose većem sadržaju i kvaliteti života u gradu.
No, potraga za korisnicima vrtova u Lošinjskoj ipak je malo potrajala. Nakon prvog kruga natječaja, održanog početkom ljeta, od ukupno ponuđenih 88 parcela, interes za obrađivanje izrazilo je samo 38 korisnika, dok je preostalih 50 vrtova ponuđeno ponovno na jesenskom natječaju.
Tada su pak, pravo na obrađivanje stekla nova 24 korisnika, jednako kao i na natječaju koji je uslijed nakon toga, a završen je ovih dana, čime su dodijeljene skoro sve dostupne parcele i za očekivati je da je akcija traženja korisnika sada i službeno završena.
Urbani vrtovi u Lošinjskoj zauzimaju nešto ispod 15 tisuća četvornih metara na području Mjesnog odbora Vidikovac, uz Lošinjsku ulicu, te između Rizzijeve i Ulice Marsovog polja.
Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, a pristupne staze, komposteri, spremišta alata, klupe i sjenice nalazit će se na zajedničkim površinama.
Osnovno vrijeme trajanja ugovora o korištenju je dvije godine, uz mogućnost produljenja, a godišnja naknada iznosi 33 eura, u što je uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele.