Komunal

nikako dočekati priključenje brojila

PULJANIN POSTAVLJA SOLARNE PANELE Privatna firma mu riješila sve u deset dana, a otad na HEP čeka više od šest mjeseci

Do prije nekoliko mjeseci imali smo otprilike pet zahtjeva tjedno, dok sada imamo i do deset zahtjeva dnevno. Prema našim procjenama investicija od 30 do 35 tisuća kuna trebala bi se isplatiti u roku od cca pet godina. Naravno, treba uzeti u obzir rast cijena energije, rekao je ovlašteni instalater solarnih elektrana Ivo Šegota


 
5 min
Ivan Dobran

Do prije nekoliko mjeseci imali smo otprilike pet zahtjeva tjedno, dok sada imamo i do deset zahtjeva dnevno. Prema našim procjenama investicija od 30 do 35 tisuća kuna trebala bi se isplatiti u roku od cca pet godina. Naravno, treba uzeti u obzir rast cijena energije, rekao je ovlašteni instalater solarnih elektrana Ivo Šegota

S porastom cijena električne energije potražnja za ugradnjom solarnih panela skočila je za više od 300 posto. Dok se u kontinentalnoj Hrvatskoj to dogodilo postupno tijekom ljeta, u Istri i ostatku primorja broj zahtjeva naglo je skočio s krajem turističke sezone.

Donosimo iskustvo Puljanina koji se odlučio na instalaciju solarnih panela, ali ostao razočaran sporošću HEP-a, čije djelatnike čeka već više od šest mjeseci. Zbog bojazni da se ne zamjeri HEP-u i dodatno produži čekanje naš je sugovornik tražio da ostane neimenovan.

Davor Višnjić/Pixsell

- Pred nama je vrijeme u kojem će električna energija biti jako skupa. Supruga i ja imamo neku ušteđevinu za koju se bojimo da ju inflacija ne pojede pa smo odlučili investirati u solarnu elektranu za opskrbu obiteljske kuće. Namjera nam je postaviti sustav koji će proizvoditi oko 5000 Kw/h godišnje, a snage 3600 Kw. To je dovoljno za rasvjetu, hladnjak, perilicu i ostale kućanske potrebe, ali bez grijanja, kazao je naš sugovornik koji je u elektranu uložio nešto manje od 45 tisuća kuna.

Privatna firma riješila sve u deset dana, a na HEP čeka više od šest mjeseci

Računa da bi investiciju isplatio u najviše deset godina, no zbog inflacije i povećanja cijene to bi moglo biti bitno kraće. Nakon malo istraživanja izabrao je tvrtku koja je svoj dio posla odradila u desetak dana. Čekanje na HEP, međutim, produžilo se na više od šest mjeseci.

- Najgore u cijeloj priči je to što se nemaš kome obratiti. Kad je zahtjev predan rečeno mi je da je zakonski rok 15 dana, ali je moguće da ću čekati četiri do pet tjedana. Nakon pet tjedana nitko se nije javljao. Poslao sam nekoliko e-mailova sa zahtjevom za uvid o statusu predmeta no odgovor je uvijek isti: vaš zahtjev je proslijeđen nadležnima.

"Tražio sam telefon nekoga za razgovor, ali opet sam dobio isti odgovor. Poslao sam još jedan e-mail s napomenom da cijene galopiraju pa je od početka radova cijena porasla za 48 posto. Poslao sam ukupno pet e-maila bez ikakve reakcije", nastavlja naš sugovornik.

Pet puta je, dodaje, odlazio i na šalter tražeći osobu za razgovor, ali dobio je samo savjet da pošalje požurnicu kojih je također poslao nekoliko. Više je puta razgovarao i s korisničkom službom HEP-a, ali sve bez rezultata.

"Izgleda da je sustav tako osmišljen da nemaš pristup nikome, nitko ne stoji iza toga. Jako loše sam sve to doživio. Ne znam da li je to nesposobnost, korupcija ili što već", zaključuje naš sugovornik.

Direktor HEP ODS Elektroistre Zvonko Liović ovako objašnjava razloge kašnjenja. 

- Prije svega tu je povećanje zahtjeva za instalacijom solarnih elektrana za više od 500 posto na što ni jedna industrija nije  spremna. Energetska tranzicija je već u tijeku, a rast cijena dodatno otežava stvari. Interes za instalacijom solarnih elektrana zbilja je ogroman. Potom, tu su vrlo česti nepotpuni zahtjevi pa kad naša ekipa dođe na teren ustanovi da nešto nedostaje, npr. da ormarić nije pripremljen. Iako to piše u ugovoru stranke to mogu previdjeti. A često se događa da i certificirane tvrtke previde određene uvjete što onda rezultira kašnjenjem, rekao je Liović

Unatoč čekanju, nije zažalio što je krenuo u ovaj proces jer vjeruje da će uštede na struji, jednom kada paneli budu u funkciji, biti značajne.

"Prvo sam se detaljno informirao o tvrtkama koje pružaju ovu uslugu i izabrao jednu. Oni su mi pomogli da izaberem što mi je potrebno s obzirom na veličinu kuće i naše potrebe. Vrlo efikasno i brzo su odradili svu potrebnu dokumentaciju. Preuzeli su projektnu dokumentaciju - vlasnički list, uporabnu dozvolu, godišnju potrošnju struje, i proslijedili HEP-u. Ugradili su panele, postavili cijelu aparaturu, proveli struju od invertera do osigurača. Cijeli je postupak trajao desetak dana", rekao je.

Broj zahtjeva za instalacijom solarnih elektrana porastao za 600 posto u odnosu na lani

Ovlašteni instalater solarnih sustava Ivo Šegota objasnio nam je da dugotrajno čekanje HEP-ovih djelatnika treba pripisati manjku radne snage i povećanju broja zahtjeva za ugradnjom solarnih elektrana.

- Do prije nekoliko mjeseci imali smo otprilike pet zahtjeva tjedno, dok sada imamo i do deset zahtjeva - dnevno! Prema našim procjenama investicija od 30 do 35 tisuća kuna trebala bi se isplatiti u roku od cca pet godina. Naravno treba uzeti u obzir rast cijena energije. Država je cijene zamrznula, no ne znamo koliko će to trajati.

Svakako je dobro to što je od  1. listopada ukinut PDV na instalaciju solarnih elektrana za kućanstva, tako da je cijeli trošak sada 20-ak posto jeftiniji,  s napomenom da to vrijedi ako se uzme cjelokupna ponuda od opreme do završne instalacije.

Bilo bi dobro također da se obračun radi na godišnjoj bazi jer je to puno jednostavnije. Naime, problem je što ne smijete imati viška energije zbog rizika da od potrošača postanete proizvođač, a što za sobom nosi cijeli niz drugih pravila, objašnjava Šegota.

Kindel media/Pexels

Izvori u HEP-u potvrdili su nam da je pored već tradicionalne sporosti sustava koja je posljedica manjka radnika, ali i neefikasne organizacije, najveći problem porast broja zahtjeva.

U prvih šest mjeseci ove godine HEP je izdao čak 600 posto više rješenja nego u istom razdoblju prošle godine.

Ova prepreka razočarala je brojne građane koji su se namjeravali prijaviti na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je otvoren 28. rujna. Oni, naime, suglasnost HEP-a neće dobiti na vrijeme da se prijave na natječaj.

Ivo Šegota moguće rješenje ovog problema vidi u spuštanju ovlasti za postavljanje solarnih elektrana s HEP-a na ovlaštene instalatere.


Nastavite čitati

Pula
 

Jutarnji list o Punterama: Noćne straže u bastionu antifašizma

Puntere: Obuka za samoobranu je zatvorenog tipa. Andrea Matošević: Zaboravimo romantičnu sliku Pule, zaboravimo romantičnu sliku Istre. Krešimir Krolo: Inicijativa Puntere Pula ne doprinosi smanjivanju tenzija, nego unosi nemir i nepovjerenje kako prema imigrantskim radnicima tako i prema institucijama. Filip Zoričić: Ne prihvaćam sijanje mržnje na drugoga i različitoga poistovjećujući jedan nasilni incident s cijelom etničkom skupinom, ljudima druge boje kože, onima koji dolaze raditi u Pulu

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.