Uskoro će i godinu dana od svečanog rezanja vrpce i otvaranja famozne nove županijske ustanove pod nazivom Centar za razvoj ribarstva i akvakulture koja je osnovana nakon prethodno propale Veletržnice ribe u Poreču.
Neki od glavnih ciljeva centra smještenog u Rovinju, barem to tako službeno piše, jest i logistička potpora ribarima, ali uspostava suradnje između institucija i ribara. No do danas se ne zna koliko je u centru zaposlenih, čime se konkretno bave, a još manje kako to i nakoji način podupiru i pružaju podršku ribarima.
Osim što je vrpca prerezana u svibnju prošle godine, treba podsjetiti da je još sredinom rujna 2022. godine župan Boris Miletić donio odluku o formiranju nove županijske ustanove koja će "raditi na doprinosu razvoja ribarstva". Vrijeme leti, pa je nekako proletjelo i tih godinu i pol dana, a centar za ribarstvo i dalje funkconira na papiru.
Sve se odužilo i kod izbora ravnatalja/ice nove ustanove, pa Županiji kao osnivaču nije preostalo drugo nego da unutar vlastitih redova privremeno postaviti nekog da vodi izmišljeni Centar. Bio je to prvo pravnik Dimitrije Švabić koji se u međuvremenu zaposlio kao pročelnik u Općini Fažana, a nakon njega funkciju vršiteljice dužnosti ravnateljice preuzela je Karmen Grubor, također iz redova zaposlenika Županije.
A onda su se u Županiji dosjetili da bi bilo dobro prošitiri paletu zanimanja kod objave javnog natječaja jer tako će, činilo se, lakše pronaći kandidate za čelno mjesto ustanove. U natječaj se potom dodaju još dva znanstvena područja, odnosno biotehnička i biomedicinska znanost u djelu koji se odnosi na imenovanje ravnatelja. Drugim riječima, izmjena je predviđala da se na mjesto ravnatelja mogu imenovati i agronom i veterinar s najmanje pet godina radnog iskustva u struci.
Napokon bingo. Na novom natječaju za prvu ravnateljicu ustanove odabrana je dr. vet.med. Anđela Premzl koja je prethodno radila kao viša veterinarska inspektorica u Rovinju. Funkciju ravnateljice službeno je odlukom župana preuzela sredinom travnja, iako je njen izbor županijska Skupština amenovala još sredinom ožujka.
Ilustracija
Pokušali smo od nove ravnateljice dobiti koju konkretniju informaciju na čemu trenutno radi i je li već oformila tim. Kontaktirali smo službeni broj naveden na stranicama Centra, no umjesto ravnateljice ili nekog od zaposlenika, javila nam se djelatnica jednog županijskog odjela, rekavši da Centar još nema svoj broj telefona, ali da se ravnateljici možemo obratiti mailom. To smo učinili, no odgovore zasad nismo dobili.
No teško da će i ribari dobiti bilo kakvu informaciju ako kojim slučajem kontaktiraju broj naveden na stranicama ustanove, jer neće im se javiti ravnateljica ili netko tko im može pomoći, već službenik/ica Istarske županije koji s ustanovom nema veze.
Centar naravno ima i svoju službenu web stranicu za što je isto utrošen nekakav novac, no na stranici nema nekih aktualnih informacija koje bi, recimo, zanimale ribare.
Kao što smo pisali u više navrata, Centar je osnovan nakon propasti Veletržnice ribe u Poreču koja nikad nije opravdala svrhu postojanja, osim uhljebljivanja "stručnjaka" za ribarstvo.
U novi je rovinjski Centar za ribarstvo samo za građevinske zahvate i uređenje utrošeno je 264 tisuća eura. Za očekivati je da će s vremenom krenuti i neka nova zapošljavanja u ovoj najmlađoj županijskoj ustanovi koja je, barem za sada, sama sebi svrha. Centru je nedavno iz županijskog proračuna isplaćeno i 300-tisnjak eura za intelektualne i bankarske usluge. Nije neki iznos, ali nek' im se nađe.
Neke od ključnih aktivnosti Centra za razvoj ribarstva i akvakulture (CERRA) su "suradnja znanstvenika, ribara i ribarske industrije, organiziranje znanstvenih, stručnih i drugih savjetovanja i skupova te gospodarskih manifestacija, razvoj inovacija u ribarstvu i akvakulturi". Ako ništa drugo, barem dobro zvuči.