Otkako su vrata nekadašnje glavne Istrine Robne kuće u Puli trajno zatvorena 2017. godine, njeni novi vlasnici CCS Group, a potom i Istria Real Estate, najavljivali su nekoliko mogućih verzija prenamjene zgrade, ali i nekoliko rokova završetka njene rekonstrukcije. Šest godina kasnije, nakon višestrukih promjena planova i probijanja svih najavljenih rokova, voditelj projekta Predrag Đorđević datume i rokove više i ne spominje; o tijeku renoviranja tek neodređeno govori kao o kompleksnom projektu podijeljenom u tri faze, od kojih je započela tek – jedna.
A 'kompleksni' projekt nedavno je pokazao i prve naznake potencijalne opasnosti. U samo tjedan dana, naime, u zgradi je triput izbio požar, a sva tri puta je, kao što smo pisali na Istra24, gorio otpadni materijal koji, sada znamo, već šest godina nije u potpunosti uklonjen iz zgrade.
Zgrada ostaje 'trgovačkog karaktera'
Đorđević prošlog tjedna nije bio dostupan za telefonski razgovor s nama i pristao nam je tek pisanim putem odgovoriti na nekoliko pitanja vezanih za nedavne požare, sigurnost, ali i budućnost zgrade.
„Upoznati ste s činjenicom da je već započela prva faza, a rušenje i demontaža nekonstruktivnih dijelova je završena. Druga i treća faza, koje podrazumijevaju iskop i dogradnju garažnog dijela te
obnovu pročelja i unutrašnje radove rekonstrukcije, su u fazi dobivanja dozvole. Svjesni smo interesa javnosti za što skorijim završetkom projekta, za koji i mi želimo da bude gotov u što kraćem roku“, najviše je što smo od Đorđevića uspjeli dobiti kada su rokovi završetka u pitanju, uz obećanje da će javnost o nastavku radova biti obaviještena odmah po dobitku dozvole.
No, iako se nalazimo u razdoblju kada je i prema najpesimističnijim najavama zgrada već trebala biti obnovljena, Đorđević ne smatra da projekt obnove kasni. Od arhitektonskih rješenja do imovinsko pravnih postupaka, kaže, projekt je prosto vrlo kompleksan pa “ne možemo govoriti o nekom 'kočenju', već radovi nisu mogući zbog dozvola koje nažalost još nisu izdane“.
Potvrdio je tek da će, prema posljednjoj verziji i preporuci Grada, zgrada zadržati trgovačku namjenu te da će prostor nekadašnje Puljankine samoposluge biti prenamijenjen u podzemnu garažu.
Predrag Đorđević, iako nekadašnji direktor tvrtke CCS Consulting koja je kupila dio nekretnina Istre i Puljanke u stečaju, među kojima i zgrade glavne i robne kuće 'Standa' u Šijani, naglasio nam je da on u ovom slučaju nije investitor već isključivo voditelj projekta za investitora IRE (ISTRIA REAL ESTATE S.Á.R.L.) iz Luxemburga.
Uklanjanje pregradnih zidova 2022. godine
Apel medijima da naprave pritisak
„Tijekom rušenja i demontaže nekonstruktivnih dijelova, sačuvana je manja količina kamene vune (izolacija koja se može ponovo upotrijebiti) te je ista uredno i po propisima složena u najdonjoj etaži objekta. Nažalost, već je nebrojeno puno puta provaljeno u objekt te su dijelom i zapalili navedenu kamenu vunu“, odgovorio nam je Đorđević na upit o vrsti materijala koji se zapalio te odgovor zaključio prilično neočekivanim pozivom da se upravo mediji pozabave rješavanjem enigme požara u zgradi robne kuće.
„ S obzirom da je isto medijski popraćeno, nadamo se da će ovoga puta biti napravljen dovoljno veliki pritisak da se isto više ne ponovi i da se kazni počinitelj. Ovoga puta apeliramo i na vas medije da se pozabavite tim pitanjem", još je jedna preporuka za medije, glasi Đorđevićev poziv.
Osim zapaljivog materijala, drugi hazardi poput nesigurnih električnih instalacija u zgradi ne postoje jer su takve instalacije u potpunosti uklonjene, dodao je, no i njegov odgovor na pitanje postoji li ugroza za grad sadržava jednu zanimljivu opasku. Naime, čini se da voditelj projekta naš upit o sigurnosti i preuzimanju odgovornosti za nedavne požare ne smatra nužno rezultatom zabrinutosti za građane Pule, već više posrednom brigom izazvanom - vijestima iz drugih gradova.
„ Zbog nedavnog požara koji se dogodio u Osijeku, vjerujemo da stavljate poseban naglasak na sigurnost građana, no nema razloga za brigu obzirom da se sve radi po pravilima struke. Ovdje bih skrenuo pozornost na to da se nitko ne propitkuje za štetu koja se nanosi privatnom vlasniku, čije se prijave devastacije više niti ne zaprimaju u policijskoj upravi, a kamoli da netko postupa po navedenom“, odgovorio nam je Đorđević. Ipak, podsjećamo da smo upite o eventualnoj šteti uputili i načelnicima Javne vatrogasne postrojbe i PU istarske još prošle sedmice, o čemu smo već pisali. Način na koji je do požara došlo, rečeno nam je tada iz Ureda načelnika PU istarske, još uvijek nije poznat, no izvjesno je da je gorio materijal za čije je uklanjanje odgovoran investitor.
„ Svakako da je vlasnik odgovoran za sigurnost svojeg objekta te je, sukladno tome, odmah u ponedjeljak, nakon spomenutog događaja, naložio i započeo s odvozom i zbrinjavanjem tog materijala te time trpi određenu financijsku štetu. Ujedno je predložio da se dodatno ogradi objekt kako bi se maksimalno spriječili ovakvi ili slični događaji“, rekao je Đorđević, iskoristivši i ovu priliku za dodatne preporuke medijima.
„ U dobroj namjeri, apeliramo na medije da se pozabave ovim pitanjem kako bi se što manje opstruirala realizacija projekta važnog za sve građane grada Pule i šire“, glasi preporuka.
Predrag Đorđević i pulski gradonačelnik Filip Zoričić 2022.
„Normalna procedura“
S obzirom na to da je jedna od posljednjih informacija o tijeku rekonstrukcije zgrade glasila kako je projekt zaustavljen upravo u HEP-u i MUP-u zbog protupožarnih mjera, od voditelja projekta smo zatražili više informacija o ovom 'zastoju'.
„To je dio normalne procedure, pa je tako u jednom trenutku bilo otvoreno pitanje suglasnosti HEP-a i MUP-a (protupožarstvo)“, rekao nam je i dodao da je „ investitor naknadno uplatio naknadu za EOTRP, te je s time riješeno sve što je potrebno za optimalno tehničko priključenje (HEP). Radi se o kompleksnom projektu i ujedno taj dio protupožarne zaštite spada u taj dio. Objekt je građen i imao je sve potrebne dozvole prije 40-tak godina. Novim zakonima su se mijenjali i uvjet pa tako i uvjeti o zaštiti od požara. To je predstavljalo “izazov” za projektante i možemo reći da smo odradili zaista odličan posao, a u suradnji s kolegama iz MUP-a dobili smo sve potrebne suglasnosti.“
U ovom trenutku, u zgradi robne kuće više nema ničega što bi moglo dovesti do požara, utvrdio je voditelj projekta, ponudivši da se i osobno u to uvjerimo. Investitor je s Gradom bio u kontaktu po svim važnim pitanjima, dodao je za kraj, i potvrdio da gradonačelnika povremeno informira o tijeku projekta.
Potvrdu ove informacije, kao ni odgovore na druga pitanja vezana za požare u zgradi robne kuće, nažalost, od pulskog gradonačelnika nismo uspjeli dobiti ni sedam dana nakon slanja upita.
Podsjetimo, velike količine otpadnog materijala uklonjenog iz robne kuće, Đorđević je posljednjih godina, umjesto propisnog zbrinjavanja, gomilao u vanjskom prostoru nekadašnjeg Istrinog skladišta u Šijani. Hrpe otpada koje predstavljaju zdravstvenu ugrozu i o kojima je obaviještena i Inspekcija zaštite okoliša, iz prostora skladišta nisu propisno zbrinute ni mjesecima nakon što je Grad Pula naredio njihovo uklanjanje u veljači ove godine, ostavivši Đorđeviću na raspolaganju 60 dana za čišćenje skladišta.