Komunal

JOŠ IH JE 50, POVIJESNU BAŠTINU TREBA OČUVATI

SMRT JE SKUPA Stare grobnice na pulskom groblju dostižu cijenu i do 25 tisuća eura!

Dosad je najskuplja grobnica s početnih 7.000 eura dostigla cijenu od 25.200 eura. Iako naoko bez nekih posebnih ornamenata, njena vrijednost leži u činjenici da nije imala nikakvih oznaka niti natpisa te je njena zaštita i obnova bila jednostavnija i jeftinija. Mnogi su od nje, doduše, i odustali jer se nalazi tik do dječjeg groblja što mnogima nije odgovaralo * Početna cijena definira se ovisno o stupnju zaštite, kojih ima četiri, a ovise o povijesnom značaju, važnosti osoba koje u njima počivaju, izgledu same grobnice i nizu drugih elemenata


 
3 min
Sandra Zrinić Terlević ⒸFOTO: Manuel Angelini

Dosad je najskuplja grobnica s početnih 7.000 eura dostigla cijenu od 25.200 eura. Iako naoko bez nekih posebnih ornamenata, njena vrijednost leži u činjenici da nije imala nikakvih oznaka niti natpisa te je njena zaštita i obnova bila jednostavnija i jeftinija. Mnogi su od nje, doduše, i odustali jer se nalazi tik do dječjeg groblja što mnogima nije odgovaralo * Početna cijena definira se ovisno o stupnju zaštite, kojih ima četiri, a ovise o povijesnom značaju, važnosti osoba koje u njima počivaju, izgledu same grobnice i nizu drugih elemenata

Još je preostalo 50-ak starih grobnica na Gradskom groblju u Puli koje bi se uskoro trebale naći na licitaciji za prodaju najpovoljnijim ponuditeljima.

Početna cijena definira se ovisno o stupnju zaštite, kojih ima četiri, a ovise o povijesnom značaju, važnosti osoba koje u njima počivaju, izgledu same grobnice i nizu drugih elemenata.

Novi vlasnici ne smiju stavljati nove natpise na stari kamen

Tako za prvu kategoriju zaštite novi vlasnici moraju grobnice očuvati u postojećem obliku uz popravak oštećenih dijelova, ne smiju se upisivati nova imena, već samo na jednostavnim samostojećim pločama od iste vrste kamena. Upravo je jedna takva grobnica na zadnjoj licitaciji postigla vrtoglavu cijenu od 14.050 eura.

- Riječ je o grobnici prve kategorije za devet mjesta kojoj je početna cijena bila 6.900 eura. I ovdje je propisano da je treba čuvati u postojećem obliku, popraviti ogradu, odnosno očistiti i premazati šipke ograde i eventualno nadomjestiti nedostajuće. Popraviti oštećene dijelove popločenja grobnice i očistiti kamen. Na grobnicu se ne smiju upisivati nova imena, odnosno nakon novih ukopa smjeti će se samo pored postaviti ploča. Dakle, po zakonu riječ je o ukopnim mjestima za koje nitko deset i duže godina, odnosno 15 godina za zemljana mjesta i 30 godina za grobnice, ne plaća grobnu naknadu. Jedno grobno mjesto koriste možda tri, četiri generacije, a onda jednostavno sve padne u zaborav. Zato mi obično čekamo i duže i, onda, kada se ispune uvjeti, na blagdan Svih svetih na sve takve grobnice nalijepimo obavijest o namjeri prodaje ukoliko nitko ne podmiri grobnu naknadu. Na zadnjem natječaju imali smo takvih 25 grobnica, a prodana ih je 21, kaže nam direktor Monte Gira Darko Bijelić.

Direktor Monte Gira Darko Bijelić

Dosad je najskuplja grobnica s početnih 7.000 eura dostigla cijenu od 25.200 eura. Iako naoko bez nekih posebnih ornamenata, njena vrijednost leži u činjenici da nije imala nikakvih oznaka niti natpisa te je njena zaštita i obnova bila jednostavnija i jeftinija. Mnogi su od nje, doduše, i odustali jer se nalazi tik do dječjeg groblja što mnogima nije odgovaralo.

Najskuplja prodana grobnica 2022. godine nalazi se pak odmah od glavnog ulaza na desno i bila je posebna tražena od jedne obitelji za što su bili spremni odvojiti tadašnjih 95 tisuća kuna ili 12.600 eura.

Dosad je najskuplja grobnica s početnih 7.000 eura dostigla cijenu od 25.200 eura

Kako nam pojašnjava direktor Bijelić, intencija je da se groblja ne šire previše, jer interesa uvijek ima, već da se upravo što više koriste napuštene grobnice unutar postojećih groblja. Ponudit će stoga i ostale grobnice na prodaju, iako neke i ne nađu nove vlasnike. Razloga je više.

Tako nam pokazuje malo grobno mjesto obitelji Malusa' koje je tik uz glavnu kapelu, ali je namijenjena samo urnama. Iako ni cijena od 2.000 eura nije bila previsoka, ima puno ornamenata koje treba obnoviti i stoga je malo prezahtjevna. A s obzirom da nije našla vlasnike, za njeno održavanje interes je pokazala Udruga Talijana Pule - Istre.

- Ta je udruga, s kojom smo ugovor sklopili krajem 2023. godine, preuzela obvezu održavanja 16 starih spomenika, i to jedno pet, šest prve kategorije i još toliko druge kategorije, što znači da će ih održavati i plaćati grobne naknade te na taj način brinuti da uspomena na njihove sunarodnjake i dalje živi. I nama je to bitno jer mi, kao komunalno poduzeće, nemamo sredstava brinuti o tim spomenicima, a što je šteta jer je to jedna povijest grada koju treba očuvati. Grad brine o nekim grobnicama, njih 15-ak, ali neke, primjerice onu obitelj Sauri, nije htjela, a to je velika šteta jer neke su stvarno vrijedne i za grad i za zajednicu, zaključuje direktor Bijelić.

Iako se cijene starih grobnica vrtoglavo penju, a uvjeti konzervatora su vrlo restriktivni, ipak imaju neku vrijednost, i estetsku i povijesnu, a brojni isklesani ornamenti jedinstveni su jer se, zapravo, više i ne rade te stoga ljudi imaju mogućnost na ovaj način odabrati vječno počivalište jedinstvenog izgleda i povijesne važnosti.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.