Beach bar na Staroj klaonici na Zeleniki nema koncesijsko odobrenje za cirka 300 četvornih metara već postavljene terase pokrivene kamenim pločama. Tu su nam informaciju potvrdili iz Grada Pule.
-Trgovačko društvo Green Beach j.d.o.o. ima izdano koncesijsko odobrenje za obavljanje ugostiteljske djelatnosti pomoću sredstva kiosk do 12 m2, koncesijsko odobrenje izdano od 29. lipnja 2020. godine do 31. prosinca 2024. godine. Koncesijsko odobrenje za terasu imenovano trgovačko društvo nema, te trenutno nema predan zahtjev za terasu. Koncesijska naknada za terasu je sukladno Uredbi o postupku davanja koncesijskog odobrenja na pomorskom dobru propisana u iznosu od 79,63 eura za četvorni metar, odgovorili su nam iz Grada Pule.
Znakovito, tvrtka Green Beach osnovana je u lipnju 2020. godine, svega nekoliko dana prije izdavanja koncesijskog odobrenja. Osnovali su je Edi, Antonio i Matija Vekić iz Pule. Zbog protivljenja obitelji Kapov koja je u vlasništvu susjednog zemljišta, ali i, što je još važnije, ulazne porte i pristupnog puta - beach bar nikad nije zaživio.
Tako je bilo sve do kolovoza prošle godine kada tvrtku Green Beach kupuju Ante Kapov i Petra Fabian Kapov. Riječ je o sinu poznatog pulskog poduzetnika Waltera Kapova dok je Petra Fabian Kapov novinarka RTL-a koja ovog ljeta otvara dva ugostiteljska objekta na području Pule.
Lokacija na Zeleniki jedna je od najatraktivnijih u Puli s dosad neiskorištenim komercijalnom potencijalom. Na lokalitetu nekad zvanom Val di Fuora 1869. izgrađena je civilna klaonica koje više nema. Ali ostalo je ime.
Na potezu prema Valkanama nekoliko je lijepih skrivenih plaža oduvijek zanimljivih pulskim i gostujućim nudistima.
Prije uređenja terase Grad Pula je najprije u nekoliko navrata izvodio radove na potpornom zidu koji je tijekom protekle zime potpuno obnovljen. Kao što smo u nekoliko navrata izvijestili, u te radove grad je uložio više desetaka tisuća eura.
Tijekom radova na toj lokaciji nije se spominjala opcija beach bara.
Ovih dana obitelj Kapov postavila je i poveću terasu koja se većim dijelom prostire na javnoj površini, a manjom na njihovoj. Tvrde da su o svom trošku sanirali i dio prostora ispod nove terase veličine oko 300 četvornih metara.
Na pitanje zašto je izgradio skupu terasu prije no što je ishodio zakonom propisano koncesijsko odobrenje za terasu vlasnik Ante Kapov dao nam je sljedeći odgovor.
-Dobio sam povratnu informaciju iz grada da je terasa slobodna te da je predviđena za taj kiosk. Na upit o postavljanju podloge nije mi dozvoljeno vraćanje u prvobitno stanje betonske podloge stare klaonice koja se tamo nalazi u fragmentima, već je rečeno da se terasa može oformiti i da dolazi u obzir isključivo polaganje, kako je i učinjeno, pločama koje su položene na pijesak. Na taj način je saniran teren koji se nakon prve sanacije i nakon obilnijih kiša ponovo ulegnuo, opisao nam je u pisanom odgovoru Kapov svoje probleme s terasom.
Zanimljivo, Ante Kapov tvrdi da atraktivna terasa od 300 kvadrata nije namijenjena samo za njegov lokal. Navodno je predao zahtjev za samo sto kvadrata. Evo obrazloženja.
- Popločani dio ima djelomično namjenu javnog prolaza prema plažama, a djelomično namjenu terase do koje bi se inače moralo dolazit preko blatne ili prašnjave površine. Zahtjev za terasu nije predan do sada iz razloga što se terasa ne koristi i objekt se ne može staviti u funkciju bez priključenja struje koja radi tehničkih poteškoća nije priključena 4 godine od izdavanja koncesijskog odobrenja. Samim time da se zahtjev predao prije, korištenje terase bi se teretilo zakupninom bez mogućnosti korištenja iste. Nadalje, uredno je gradu plaćana koncesija za montažni objekt proteklih godina bez korištenja istog, zaključio je Kapov i dodao da su zahtjev za koncesiju formalno predali danas (četvrtak op.a.), odnosno - nakon našeg članka. Investitor nam je dodatno pojasnio da za spomenutu terasu nije potrebno raspisivanje javnog natječaja.
Za razumijevanje ovog slučaja potrebno je znati da se naknada za koncesiju plaća od dana sklapanja ugovora i vrijedi najmanje godinu dana od tog datuma. Kako nam kažu upućeni, investitori obično čekaju sa sklapanjem ugovora da uštede koji mjesec plaćanja. Naime, za terasu od 300 četvornih metara godišnji najam iznosi 24.000 eura, što znači da je mjesečni najam oko 2.000 eura.
Na terenu je vidljivo da je obitelj Kapov u uređenje terese i okoliša uložila velike novce. Čudno je da su u skupu investiciju ušli bez svih potrebnih dozvola. Sada ovise o gradskoj administraciji, a bit će zanimljivo vidjeti na koji će način Grad Pula odrediti veličinu terase za koncesijsko odobrenje.
Podsjetimo, u drugom dijelu nekadašnje klaonice zemljište je u vlasništvu građevinara Ivice Salvadora na kojem se može graditi hotel s 200 ležaja o čemu smo pisali u prošlogodišnjem članku.