Grad Poreč i ove godine obilježava Međunarodni dan starijih osoba s posebnim naglaskom na podršku umirovljenicima i starijim sugrađanima. Kroz brojne mjere i programe, Grad nastoji osigurati kvalitetniji i dostojanstveniji život za osobe treće dobi, što se odražava i u rekordnom iznosu izdvojenih sredstava. U 2025. godini za projekte, mjere i programe namijenjene starijim osobama planirano je iz gradskog proračuna izdvojiti čak 11 milijuna eura.
Gradonačelnik Loris Peršurić naglašava važnost brige za starije sugrađane: „Naši umirovljenici temelj su društva i zajednice. Njihov rad i trud omogućili su izgradnju Poreča kakvog danas poznajemo, a naša je obveza pružiti im podršku i osigurati dostojanstvenu starost. S ponosom ističem da Grad Poreč kontinuirano povećava sredstva za programe pomoći i socijalne skrbi, posebno u kriznim vremenima.“
Jedan od najvažnijih projekata na kojem Grad trenutno radi je proširenje Doma za starije i nemoćne osobe u Poreču, koji će omogućiti dodatne kapacitete za smještaj starijih osoba. „Projekt proširenja Doma već je u završnoj fazi projektiranja, a početak radova očekujemo početkom iduće godine. Osim dodatnih ležaja, uredit će se i tzv. kućanske zajednice, prvi takav projekt u Istri, koji starijim osobama omogućava veću razinu samostalnosti uz sve dostupne sadržaje. Porečki dom je inače prepoznat kao najjeftiniji i jedan od najbolje organiziranih domova u Istri, a kako bi tako ostalo, Grad je ove godine povećao izdvajanja za njegov rad za dodatnih 500 tisuća eura, upravo kako bi korisnicima i njihovim obiteljima cijena usluge ostala jednaka, usprkos svim poskupljenjima, dok Grad pokriva razliku te sad sufinancira oko čak 60% cijene doma za svoje korisnike,.“ dodao je Peršurić.
Osim smještaja, Grad Poreč sufinancira i Poludnevni boravak u Domu, a provodi i niz mjera koje direktno pomažu starijim osobama. Tu su dodatak na mirovine za umirovljenike s niskim primanjima, mjesečno i dvaput godišnje u svrhu pomoći s troškovima energenata. Ukupno je osigurano 500 tisuća eura za ovu vrstu pomoći, sufinanciranje dopunskog zdravstvenog osiguranja, poznato i kao porečka božićnica, za 2.800 starijih osoba, uključujući i one bez mirovine, za što je izdvojeno 156 tisuća eura,, ali i programi pojačane skrbi - hospicija i pomoć u kući, uključujući dostavu toplih obroka i pomoć u svakodnevnim aktivnostima.
Grad također pokriva troškove odvoza otpada i komunalnih naknada za starije obitelji s niskim primanjima, a tu su i popusti za parkirališne karte, sufinancira medicinsku rekreaciju, posudbu medicinskih pomagala, te isplaćuje jednokratne naknade za hitne slučajeve i teške materijalne situacije, namijenjenu samcima ili obiteljima koje se zbog nepredviđenih okolnosti, poput bolesti ili smrti člana obitelji, nađu u teškoj materijalnoj situaciji i nije vezana uz visinu prihoda, nego za trenutnu potrebu, a isplaćuje se i pomoć s troškovima energenata za ranjive skupine.
Nadalje, Grad osigurava božićne pakete te financira rad ustanove Zdravi Grad Poreč. Kroz savjetovalište, koje je dostupno svim dobnim skupinama, osigurava se psihosocijalnu podrška, terapije i savjetovanje osobama koje se suočavaju s emocionalnim, obiteljskim ili socijalnim izazovima.
Posebno je važno istaknuti podršku umirovljenicima kroz njihova udruženja – osim osiguravanja prostora za potrebe Kluba umirovljenika Galija, koji okuplja njih čak 1.200 s područja Poreča i Poreštine, svake se godine financiraju i aktivnosti umirovljenika, njihova druženja i proslave. I sam Međunarodni dan starijih osoba obilježit će tradicionalnim plesom i druženjem u prostorima kluba.
„Ova ulaganja nisu samo brojke – to je naš zajednički napor da starijim sugrađanima pružimo dostojanstven život, sigurnost i osjećaj da su i dalje aktivan dio naše zajednice, u čemu udruge umirovljenika i njihove aktivnosti igraju vrlo važnu ulogu. Grad Poreč nastavit će, kako bi osigurao što bolje uvjete za svoje umirovljenike, širiti postojeće programe i uvoditi nove mjere podrške.“ zaključio je gradonačelnik Peršurić.