Komunal

iz pulskih šuma uklonit će se sva krupna divljač!

(VIDEO) Ogorčeni mjesni lovci: "Netko će stradati. Štinjan je postao privatno lovište. Nama je zabranjen lov sa čeka, a sada 50 lovaca puca na sve strane"

Zakonska obveza koju je donijelo nadležno ministarstvo je izlučiti sva grla krupne divljači, prvenstveno divljih svinja, neovisno o dobnoj strukturi, pa i prasad i krmčad * Ubit će se i čagljevi i srne * Do sada je na području Pule ubijena 31 divlja svinja i tri čaglja * Lovcima lovačkog društva „Union“ koji gravitiraju području Štinjana, donošenjem Programa zaštite divljači stvoreni su bolji zakonski uvjeti jer sada mogu loviti i na područjima na kojima prije nisu smjeli loviti, a ukoliko su ipak lovili na tom području bili su u krivolovu, navode iz Grada Pule


 
8 min
Borka Petrović
Šume u kojoj nema mjesta za krupnu divljač

Zakonska obveza koju je donijelo nadležno ministarstvo je izlučiti sva grla krupne divljači, prvenstveno divljih svinja, neovisno o dobnoj strukturi, pa i prasad i krmčad * Ubit će se i čagljevi i srne * Do sada je na području Pule ubijena 31 divlja svinja i tri čaglja * Lovcima lovačkog društva „Union“ koji gravitiraju području Štinjana, donošenjem Programa zaštite divljači stvoreni su bolji zakonski uvjeti jer sada mogu loviti i na područjima na kojima prije nisu smjeli loviti, a ukoliko su ipak lovili na tom području bili su u krivolovu, navode iz Grada Pule

"Izlučivanja divljači, odnosno organizirane hajke na divljač, koje se provode na području Puljštine opasne su". Barem tako tvrde sugovornici koji su nam se obratili. Kako navode štinjanski lovci, u prošloj hajki jedan je od lovaca teško stradao, a lako bi se moglo dogoditi i nešto gore.

Kako nam pričaju ogorčeno, njima je zabranjeno loviti u mjestu u kojem žive, iako su godinama lovili sa čeka koje su smještene po šumama, daleko od kuća, a sada je cijelo štinjansko područje postalo, kako nam tvrde "privatno lovište".

"Puca se na sve strane, čak i po asfaltu"

- Ovdje dođe po 50 lovaca, zatvore sve prilazne ceste i ubijaju kako žele, nitko ih ne kontrolira, puca se čak i po asfaltu, tvrde nam. To potkrepljuju i fotografijama krvi na cesti koje su mještani snimili dan nakon lova.

Navodeći da je pucanje po tvrdim površinama iznimno opasno vele kako će netko teško stradati te postavljaju pitanje: "Kako to da je prije bilo opasno loviti u boški, a sada nije opasno pucati po asfaltu?"

- Nas u Štinjanu nema niti deset lovaca, 50 godina se ovdje lovilo, sa čeka, nikada nikog nismo ugrožavali. Kada lovite sa čeke puca se prema dolje, metak završi u zemlji i problema nema. Kad netko puca na putevima, čak i asfaltu metak se može odbiti na stotinu metara, vi ne znate gdje će završiti, navode nam, dodajući da je u posljednjoj organiziranoj akciji izlučivanje na području Štinjana sudjelovalo 50-ak lovaca iz cijele Istre koji su ispalili barem 30-ak metaka i ovdje trenirali svoje pse.

- Oni zatvorene neke ceste, no garantiram vam, veli jedan od njih, da ne mogu kontrolirati cijelo područje. Dok se prošli put pucalo turisti su šetali na Puntiželi, a u tijeku lova cestom prema Vallelungi prošao je nekako i jedan biciklist.

Šta bi bilo da je naletio na metak, pita se naš sugovornik te navodi "sto lit se tu lovilo i nikad se niš nije desilo, a sada niti u litu dan, već je jedan ranjen".

Na upit tko organizira izlučivanja i tko dolazi na njih veli da je Grad Pula donio program zaštite divljači izvan lovnih područja kako bi organizirao izlučivanje divljači i smanjio njihov prekobrojni broj, no to je učinjeno na način da, tvrde nam, odgovorna osoba Manuel Petrić iz vodnjanskog lovnog društva na lov poziva lovce iz cijele Istre i lovi se bez ikakvih uzusa i pravila.

Ne štede se ni krmače ni praščići

- Našu su kortu pretvorili u privatno lovište, ovdje dođu lovci iz drugih mjesta i hitaju kako će, puca se čak na krmače, a ubijali su prošli put i praščiće ispod deset kila. Tako nešto mi lovci iz mjesta nikada nismo radili, to nije lov, navode nam te vele  da se uskoro organizira i treća hajka, koja je odgođena radi lošeg vremena.

Dodaju da je problema s divljači bilo manje kada su oni držali populaciju pod kontrolom, ali i zato jer su se o divljači brinuli, pojili ih i hranili ju.

- Mi smo punili pojilišta, sijali pšenicu, hranili prasce oko čeka, punili svako ljeto lokvu. Pitamo sada Grad Pulu tko će to činiti, ja sigurno neću, veli nam jedan ogorčeno.

Dodaje kako je apsurdna situacija da drugi "dolaze gospodarit u njihovu kortu i rade ča će, a oni bi tu istu kortu morali mesti". Isto tako, dodaju, sada se love samo divlje svinje, a ovdje su šumarci puni čagljeva koji su desetkovali srneću populaciju. Tko će o tome voditi računa, pitaju se.

Kako nam tvrde, izlučivanja neće riješiti ni prekobrojnost divljih svinja jer, navode, jedne će se ubiti druge će doći jer je područje Štinjana bogatom žirom kojim se hrane. Kako dodaju tijekom dvije hajke ustrijeljeno je 20-ak svinja. 

Pošteđena "izlučivanja" nije ni prasad pa ni krmčad

Petrić: Provodimo Zakon koji je jasan

- Ovi koji dolaze u hajke, ma briga njih i za Štinjan i za životinje. Vidjet ćete po ljeti kada će svi krenuti još bliže kućama i bazenima jer će biti žedni i gladi, navode nam ogorčeno stanjem koje je sada na snazi.

Manuela Petrića, zaduženog za provedbu Programa zaštite divljači za površine izvan lovišta unutar Grada Pula, a koji je na snazi do 31. 3.2031. godine, pitali smo što veli na navedene optužbe, je li sigurnost hajki na nivou, tko dolazi loviti na područje Pule i zašto štinjanskim lovcima nije dozvoljen lov u mjestu.

On pak tvrdi da štinjanski lovci mogu loviti sada u područjima gdje prije nisu smijeli loviti.

- Zakonom o lovstvu je propisano da je lov zabranjen u području 300 metara od naselja i ukoliko su oni lovili unutar toga područja, a ja to ne znam jesu li ili nisu, onda su lovili nezakonito. Dok sada, uz poštivanje Protokola omogućen je lov na površinama koje obuhvaća Program zaštite divljači.

 Navodeći da shvaća svoje kolege lovce, objašnjava dalje;

- Ja sam stručna osoba koja u ime Grada Pule provodi navedeni program i dogovara istjerivanje i izlučivanje divljači, a samo izlučivanje organizira Lovačko društvo Union u koordinaciji sa stručnom osobom, gdje štinjanski lovci i spadaju navodi Petrić.

Dodajući kako očito postoji problem u komunikaciji dijela lovaca s Upravom društva, no u taj dio ne želi ulaziti, naglašava da izlučivanje divljači organizira upravo lovnik društva Union u koordinacija sa stručnom osobom te kako je to lovačko društvo potpisnik sporazuma s Gradom i nezadovoljni lovci moraju taj dio riješiti unutar svog lovačkog društva, a ne s njim.

Na pitanje zašto se lovi mladunčad veli da je tako propisano Zakonom o lovstvu, podzakonskim propisima i naredbom o smanjenju brojnog stanja divljači te Programom zaštite divljači za površine izvan lovišta na području grada Pule.

Naredba se, kako se da iščitati iz objava izlučivanja, odnosni na šume od Vallelunge do Štinjana, one između Marine Veruda i Pješčane uvale, od Velog Vrha prema Šijani, području Verudele, Valsalina, Dolinke, Pragrandea i Marsovog polja, na Muzilu...

Na potpitanje što to konkretno znači dodaje:

- Znači da u tom dijelu ne bi smjelo biti krupne divljači, zato se izlučuje sva dobna struktura divljih svinja, uključujući krmačad i prasad, jer su takvi zakonski propisi, navodi Petrić.

Na pitanje što sve spada u krupnu divljač koja se mora izlučiti, odnosno nestati navodi:

- Od krupne divljači divlje svinje, a od sitne divljači čagljevi i lisice.

- A srne?

- I srne, dodaje.

 

Odgovore na ovu, očito kompleksnu temu, zatražili smo i od Grada Pule.

Kako navode, Grad Pula je, sukladno članku 100. stavku 4. Zakona o lovstvu, donio Program zaštite divljači za površine izvan lovišta područja grada Pule kojima je zabranjeno ustanovljenje lovišta na području Grada Pule. Programom zaštite divljači uređuje se zaštita i lov divljači na građevinskim i drugim zemljištima te područjem koje obuhvaća rubno područje od 300 metara oko naselja i to za razdoblje od 1. travnja 2021. godine do 31. ožujka 2031. godine.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva je na izrađeni Program zaštite divljači izdalo suglasnost u ožujku 2022. godine, čime je Grad Pula stekao odgovarajuća prava lovoovlaštenika.

Ubit će se svako grlo krupne divljači

Programom zaštite divljači propisano je da svako grlo krupne divljači koje predstavlja prekobrojno stanje može izazvati gospodarski nedopustive štete na objektu, imovini, ali i na ljudskim životima. Također, Naredbom o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači propisano je izlučivanje svakog grla divlje divlje s površina obuhvaćenim Programom zaštite divljači.

Slijedom navedenog, zakonska obveza je izlučiti sva grla krupne divljači, prvenstveno svinja divljih, neovisno o dobnoj strukturi, pa i prasad i krmače, navode iz Grada Pule.

Kako napominju, Pravilnikom za divlju svinju nije propisan lovostaj, osim za ženku kad je visoko bređa ili dok vodi mladunčad, ali je Naredbom dopušten i lov krmače u lovostaji. Ipak, kako, naglašavaju "u normalnim prirodnim uvjetima krmača u studenom nije visoko bređa, niti ne vodi mladunčad".

Na području Štinjana obitava i krdo muflona

Osim svinja divljih u skupnim lovovima love se također čagalj i lisica, a u pojedinačnim i obična srna. Do sada je u lovnoj godini 2024./2025. na području definiranom Programom zaštite divljači za površine izvan lovišta grada Pule izlučeno: 31 grlo divljih svinja i 3 čaglja.

- Stručna osoba za provedbu programa zaštite divljači u suradnji sa Lovačkim društvom „Union“ Pula i Lovačkim društvom „Istra“ Pula izradila je plan istjerivanja i izlučivanja divljači za površine izvan lovišta Grada Pule za lovnu godinu 2024/2025.

Na području Štinjana skupne lovove je organiziralo Lovačko društvo „Union“ Pula u suradnji sa stručnom osobom za provedbu programa zaštite divljači, pri tome je dužnost lovnika da planira, organizira i rukovodi skupnim lovom. U skupnim lovovima na širem području Štinjana u listopadu i studenom organizirana su dva skupna lova u kojima su sudjelovali lovci Lovačkog društva „Union“ Pula. Sve takve aktivnosti dogovaraju se sa predstavnicima Lovačkog društva „Union“ Pula i Lovačkog društva „Istra“ Pula, konkretno sa predsjednikom i lovnikom, pojašnjavaju iz Grada Pule.

Tko sve sudjeluje u lovu?

Istjerivanje i izlučivanje divljači se organizira sukladno Protokolu koji je Grad Pula definirao zajedno sa Policijskom upravom Istarskom-PP Pula, stručnom osobom za provedbu Programa zaštite divljači, Lovačkim društvom „Union“ Pula i Lovačkim društvom „Istra“ Pula.

- Lovcima lovačkog društva „Union“ koji gravitiraju području Štinjana, donošenjem Programa zaštite divljači stvoreni su bolji zakonski uvjeti jer prije na rubnim površinama udaljenim do 300 metara od naselja lov je bio zabranjen, dok sada, sukladno Protokolu i uz poštivanje sigurnosnih uvjeta, mogu loviti i na područjima na kojima prije nisu smjeli loviti, a ukoliko su ipak lovili na tom području bili su u krivolovu.

Lovne aktivnosti u zajedničkim otvorenim lovištima „Pula I“ i „Pula II“, a obuhvaćaju područja udaljena više od 300 metara od naselja, nisu u nadležnosti Grada Pule.

Na kraju, ovog vikenda izlučivanje divljači organiziralo na Muzilu. Nove hajke nastavljaju se u novoj godini.

Pixabay

Nastavite čitati

Pula
 

Grbin i Radolović: "Pula je uvijek bila radnički grad, za njih i sindikate naša će vrata uvijek biti otvorena!"

Prvi svibanj nije samo praznik, već podsjetnik da dostojanstven rad i poštena plaća nisu privilegija, već temeljno pravo svakog čovjeka. Danas, kada mnogi građani jedva spajaju kraj s krajem, a umirovljenici preživljavaju s mirovinama koje ne prate rast troškova života, moramo jasno reći – ovakav sustav treba promjene. U Hrvatskoj i dalje svjedočimo niskim plaćama, nesigurnim oblicima rada i sve većem broju mladih koji svoju budućnost traže izvan zemlje, poručili su

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.