Komunal

NAKON USPJEHA NA GREGOVICI

ZELENI 'PROJEKT LOŠINJSKA' Pula dobiva i drugu zonu urbanih vrtova. U dvogodišnji se najam uskoro daje novih 70 parcela

Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, dok se pristupne staze, prostor za kompostere, spremišta alata, klupe i sjenice nalaze na odvojenim, zajedničkim površinama. I dok se građanima nudi prostor za poljoprivredu, udrugama će se ponuditi mogućnost organizacije društvenog vrta


 
4 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini

Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, dok se pristupne staze, prostor za kompostere, spremišta alata, klupe i sjenice nalaze na odvojenim, zajedničkim površinama. I dok se građanima nudi prostor za poljoprivredu, udrugama će se ponuditi mogućnost organizacije društvenog vrta

Stanovnici Pule uskoro će dobiti novu priliku za uređivanje urbanih vrtova i to u zelenoj zoni grada smještenoj uz Lošinjsku ulicu.

Druga je ovo etapa hvale vrijednog projekta koji stanovnicima urbanog područja, željnih bavljenja poljoprivredom, pruža mogućnost da, i bez posjedovanja zemljišta, uzgoje vlastite poljoprivredne proizvode.

Prva ovakva zona urbanih vrtova, kojima je s vremenom pridružen i društveni vrt kao svojevrsno mjesto susreta, druženja i učenja o agrikulturi, nalazi se na području pulske Gregovice, u neposrednoj blizini zaobilaznice.

Za novu je pak lokaciju Grad Pula ustupio svoje neurbanizirano zemljište u sastavu Mjesnog odbora Vidikovac, smješteno duboko unutar područja između Rizzijeve i Ulice Marsovog polja.

Vrtovi koji će se smjestiti na ovoj parceli veličine nešto ispod 15 tisuća četvornih metara, baš kao i na Gregovici, bit će ustupljeni građanima za proizvodnju hrane za vlastite potrebe, te za organizaciju društvenog vrta koji će se na korištenje ustupiti udruzi koja preuzme obvezu podučavanja znanjima i vještinama te organizaciji prikladnih radionica.

Dodatna, i nimalo zanemariva uloga društvenog vrta, bit će promoviranje ekologije i zaštite okoliša te inkluzija marginaliziranih i ranjivih skupina građana, ali i terapeutski i rehabilitacijski rad.

Sedamdesetak parcela

Prosječna veličina obradive površine na pojedinačnoj parceli urbanog vrta je 42 četvorna metra, a nova će ih poljoprivredna zona kod Lošinjske ulice moći ponuditi sedamdesetak. Pristupne staze, prostor za kompostere, spremišta alata, klupe i sjenice nalazit će se na odvojenim, zajedničkim površinama.

No, za korisnike, osim poštivanja dobrih domaćinskih, vrijede i neka dodatna pravila. Naime, u urbanim se vrtovima mogu uzgajati isključivo povrće, jagodičasto voće, začinsko bilje i cvijeće za vlastite potrebe i, iako nije obveza, preporučuje se organski, biološki, ekološki uzgoj. 

Zajedničke staze i prostore korisnici vrtova korisnici zajedničkim snagama moraju održavati urednima, a sav otpad, izuzev biootpada namijenjenog kompostiranju, odlagati moraju izvan kompleksa.

Trajni nasada, poput voćaka, vinograda i stabala ne mogu se saditi, a strogo je zabranjeno i podizanje bilo kakvih objekata.

Trideset i tri eura godišnje

Osnovno vrijeme trajanja ugovora o korištenju je dvije godine, no najam se, dakako, može produljiti, a naknada je, može se slobodno reći, tek funkcionalna i gotovo simbolična. Godišnje korištenje urbanog vrta, naime, košta 33 eura, a u ovaj je iznos, doznajemo, uključeno 26 eura naknade za korištenje vode i 7 eura za sam najam opreme i parcele. 

Prilikom odabira kandidata kojima će se povjeriti uređivanje parcela primjenjuje se sustav bodovanja, koji za svakih pet godi a prebivanja na području Pule predviđa po jedan bod, dok se ostali bodovi određuju na osnovu socijalnog i stambenog statusa te broja osoba u kućanstvu.

Manji dohodak, očekivano, donosi više bodova, jednako kao i status samohranog roditelja ili nezaposlene osobe, a bodove koji olakšavaju stjecanje prava na parcelu donose umirovljenički i status korisnika socijalne pomoći te status mlađe punoljetne osobe - bivšeg štićenika dječjeg doma, za koji je previđen najveći pojedinačni broj bodova, čak pet.

Život u stambenoj zgradi bez mogućnosti uređenja vrta, očekivano, također se uzima u obzir prilikom bodovanja.

Društveni vrt

Obveze i pravila, naravno, vrijede i za udrugu koja preuzme vođenje Društvenog vrta. Uz obvezu organizacije prigodnog edukativnog sadržaja, ona će biti odgovorna i za formiranje najmanje tri povišene gredice za osobe s poteškoćama u kretanju i jednako toliko za provođenje edukacija, kao i za održavanje zajedničkih dijelova vrta.

Veći broj bodova u ovom slučaju udruzi može donijeti rad s ranjivim skupinama, plan aktivnosti vezanih za ekološku i biološku poljoprivredu te broj zaposlenika i godine djelovanja.

E- savjetovanje

No, ovaj spisak pravila do realizacije projekta još uvijek može doživjeti izmjene. Naime, Grad Pula svoj je prijedlog ovog plana ponudio na e-savjetovanje, pa sve do 7. travnja zainteresirani građani mogu iznijeti svoje mišljenje i dati prijedloge izmjena.

Cijeli prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog poziva za podnošenje zahtjeva za davanje na korištenje zemljišta/urbanih vrtova na lokaciji Lošinjska možete pronaći na stranicama Grada Pule. Elektronička adresa na koju se mogu slati mišljenja i očitovanja je ee@pula.hr.

S obzirom na izuzetno dobar odaziv prilikom osnivanja prvih urbanih vrtova na Gregovici te nekoliko godina uspješnog održavanja i organizacije sadržaja, sasvim je očekivano da se ova tradicija prelije i na novu lokaciju, a uskoro, moguće, i na neku treću.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.