Krasna Zemlja

došla je kroz Sueski kanal

"STRANCI U MEDITERANU" U uzgajalištu u Limskom kanalu otkrivena nova vrsta školjke

Sada kad je nađena u Istri možemo kazati da je prisutna po cijeloj obali, i ostat će tu, naveli su u grupi Živi svijet Jadranskog mora. Ako je nađete, možete je pojesti ili potražiti biser koji nije toliko vrijedan, navedeno je


 
2 min
Borka Petrović

Sada kad je nađena u Istri možemo kazati da je prisutna po cijeloj obali, i ostat će tu, naveli su u grupi Živi svijet Jadranskog mora. Ako je nađete, možete je pojesti ili potražiti biser koji nije toliko vrijedan, navedeno je

Zrakasta bisernica (Pinctada radiata), školjka koja je došla kroz Sueski kanal, pronađena je u Limskom kanalu. Time je njena brza invazija na cijelu hrvatsku obalu završena.

- Sada kad je nađena u Istri možemo kazati da je prisutna po cijeloj obali, i ostat će tu, naveli su u grupi Živi svijet Jadranskog mora. Ako je nađete, možete je pojesti ili potražiti biser koji nije toliko vrijedan, navedeno je.

Kako piše Centar za razvoj ribarstva i akvakulture Istarske županije dva primjerka školjkaša Zrakasta bisernica Pinctada radiata (Leach, 1814) engl. „Pearl oyster“, poznatog lesepsijskog migranta (Sueski kanal), strane vrste za Mediteran, nađena su prilikom redovitog praćenja obraštaja dagnji u uzgajalištu školjkaša u Limskom zaljevu sredinom svibnja ove godine.

U lipnju je napravljen ponovni pregled poša tijekom sortiranja i pripreme kamenica za prodaju (dr. sc. Bojan Hamer, Luca Privileggio, mag. varst.narave i Anđela Premzl, dr.vet.med.) u sklopu suradnje Instituta Ruđer Bošković CIM Rovinj, Istarske županije i ustanove Centar za razvoj ribarstva i akvakulture Istarske županije) prilikom kojeg je nađeno još pet jedinki ove vrste.

Na obali je napravljeno je fotodokumentiranje i detaljna biometrija. Na temelju veličine (duljina 48 – 80 mm) zaključeno je da se radi o cca 1,5 do 2 godine starim jedinkama. 

Prvi nalaz za Jadran (talijanska obala) objavljen je sad već davne 1996., a na temelju nalaza juvenilnih jedinki (2,5 – 2,8 mm) od 2006. na dubini od 59 m u centralnom djelu sjevernog Jadrana na siltoznom pijesku (bentosu) bio je novi nalaz spomenute vrste u hrvatskim vodama.


FOTO: CERRA

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.