Alla Comunità degli Italiani di Rovigno bicchierata di fine anno
L'invito di partecipazione è esteso a soci e simpatizzanti
Svake godine u Istri se preradi nekoliko desetaka tisuća tona maslina. Kao nusproizvod ostaje slična količina komine koja je, dok je sirova, vrlo agresivna tvar, puna amonijaka i kiselina. Stoga je zakonom zabranjeno njeno odlaganje u poljima. Naravno, u Istri se zakoni vrlo često ne poštuju
Svake godine u Istri se preradi nekoliko desetaka tisuća tona maslina. Kao nusproizvod ostaje slična količina komine koja je, dok je sirova, vrlo agresivna tvar, puna amonijaka i kiselina. Stoga je zakonom zabranjeno njeno odlaganje u poljima. Naravno, u Istri se zakoni vrlo često ne poštuju
Problem zbrinjavanja komine nastale preradom maslina sve je izraženiji i zbog velikog povećanja maslinarskog biznisa u Istri. U prvom članku iz naše serije ukazali smo na nezakonito odlaganje potencijalno vrlo opasne komine koju su na nekoliko lokacija izveli vlasnici uljara Baioco i Chiavalon.
Upite o tome kako odlažu kominu uputili smo i ostalim vodnjanskim vinarima kao i nadležnim istarskim institicijama, te ekološkim udrugama.
Ozbiljnost problema potvrđuje i predsjednica Zelene Istre Irena Burba.
- Na Zeleni telefon Zelene Istre posljednjih godina sve češće građani prijavljuju smrad i uništavanje tla zbog neadekvatnog odlaganja komine. Prijave smo dobili i u svibnju ove godine. Pri proizvodnji maslinova ulja nastaju velike količine otpadne vode kao i krutog otpada, odnosno komine masline koja svojim sastavom zbog visokog sadržaja fenola toksično djeluje na okoliš i uzrokuje onečišćenje tla i vode, kaže Burba.
Zelena Istra je ovog tjedna po drugi put prijavila uljaru „Oleo Dorato” koja se nalazi na Partizanskom putu.
- Građani su nam početkom svibnja prijavili nelegalno odlaganje komine uljare „Oleo Dorato” na Partizanskom putu. Prema riječima građana vlasnici rasprostiru kominu po svojoj parceli oko same uljare, uz rub ceste - ispred uljare. Od 30.04. građani trpe nesnosan smrad što smo se i sami uvjerili obilaskom terena, piše u prijavi Zelene Istre.
Iz državnog inspektorata izvijestili su nas da će njihove inspekcije provjeriti stanje na terenu na svim spornim lokacijama u okolici Vodnjana.
Problem je posebno vidljiv na Vodnjanštini na kojoj djeluje veći broj uljara koji tijekom listopada i studenog prerade 5.000 tona maslina. Problem nastaje kada treba zbrinuti 5.000 tona ili 5.000.000 kilograma nusproizvoda. Vodnjanske uljare pitali smo na koji način zbrinjavaju svoju kominu.
Ispred Uljare Vodnjan odgovorio nam je Aleksandar Bašić Palković.
- Naša Uljara Vodnjan, koja posluje pod pravnim subjektom Terra Eno Olea d.o.o., najstarija je uljara na ovim prostorima sa stogodišnjom tradicijom te je u tom smislu i dugogodišnje promišljanje o održivom poslovanju i zbrinjavanju komine naša odgovornost i obaveza. Shodno tome, prije više godina realizirana je i investicija kupnje zemljišta koje se nalazi u industrijskoj zoni pod oznakom I1, na kojemu je odlaganje komine zakonom dozvoljeno i predviđeno, objasnio je Bašić Palković.
- Treba spomenuti kako komina nije u kategoriji otpada, već se klasificira kao organska tvar, koja se prirodno razgrađuje do sazrijevanja a potom je moguća upotreba u smislu ekološkog gnojiva. Surađujemo s ostalim uljarama na području Juže Istre te podržavamo inicijativu u nastojanjima pronalaska jedinstvenog, dugoročnog rješenja zbrinjavanja komine, zaključio je Aleksandar Bašić Palković koji rukovodi najvećom uljarom na vodnjanskom području.
Njegove riječi potvrđuje i inspekcijski nalaz iz 2020. koji nam je dostavila Zelena Istra. Temeljem anonimne prijave viša inspektorica zaštite okoliša Eugenie Besu izašla je na teren i utvrdila sljedeće.
- Obavljenim inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da je izveden iskop zemlje na površini od 200 četvornih metara do dubine od 1,5 metara. U iskopu nije zatečene komina te nije utvrđeno da se šire neugodni mirisi. U iskopu je voda od obilnih kiša budući da je na dno postavljena nepropusna folija, napisala je Besu dodajući da se lokacija nalazi u industrijskoj zoni.
Zakon predviđa da se komina u sirovom stanju odlaže isključivo na lokacijama koje su za to prostorno planski predviđene, na način koji štiti okolinu od štetnih tvari.
Iz uljare San Lorenzo kojom upravlja AZRRI (Agencija za ruralni razvoj Istre) dobili smo prilično neodređen odgovor.
- Ovisno o godini imamo dogovor sa nekoliko maslinara sa područja Vodnjana da je preuzmu i kompostiraju za vlastite potrebe. Istu kasnije koriste u svojim maslinicima, odgovorio nam je rukovoditelj županijske uljare San Lorenzo Darko Kadum.
Iz uljare San Antonio prvotno smo dobili sljedeći odgovor.
- Kominu prevozimo u naše maslinike, tretiramo algama koje pospješuju fermentaciju i ubrzavaju proces. Nakon 3 godine rasipavamo po svojom nasadima, napisali su nam.
Na dodatno pitanje je li lokacija na kojoj obavljaju kompost podložena nepropusnom folijom nisu odgovorili.
Velika količina nezakonito razbacane komine nalazi se pored maslinika koje koristi Poljoprivredna zadruga Vodnjan u likvidaciji.
Na tom je terenu vidljivo što se događa maslinama kada se pored njih iskrca sirova komina.
Cijeli jedan red maslinika je uništen jer je s te strane maslinika odloženo na stotine tona komine.
S druge strane maslinika odbačena je još nekoliko stotina tona koje su potpuno ubile svu floru i faunu na tom dijelu polja.
Zadružne masline trenutno nitko na obrađuje, trava među maslinama je visoko narasla, cijelo je područje izrazito zapušteno.
Upit za komentar oko nezakonitog iskrcavanja komine uputili su i županijskom pročelniku Eziju Pinzanu, inače Vodnjancu koji jako dobro poznaje stanje na lokalnoj maslinarskoj sceni. Umjeto Pinzana, prilično neodređeno odgovorili su nam iz Ureda župana Borisa Miletića.
- Svi pogoni za preradu maslina - uljare, imaju vodopravnu dozvolu u kojoj je navedeno na koji način zbrinjavaju nusproizvod iz procesa prerade maslina, kominu, napisao nam je Boris Miletić. S obzirom da je u prijateljskim odnosima s nekima od vodnjanskih maslinara očito je da se Miletić ne želi miješati.
Na pitanje upućeno županijskom pročelniku za poljoprivredu Pinzanu o godišnjoj količini prerađenih maslina u Istri, iz ureda istarskog župana odgovorili su - da ne znaju.
- Istarska županija ne vodi službenu evidenciju o količinama prerađenih maslina u Istarskoj županiji jer to nije u njezinoj nadležnosti, odgovorio je Miletić. Iako je čest gost na maslinarskim festivalima, kad su u pitanju problematični detalje Miletić župan nema pojma.
Iako kažu da ne znaju broj maslina u Istri niti godišnju količinu prerađenih maslina iz županije su nam ipak potvrdili da su naručili studiju o rješavanju problema komine.
-Istarska županija naručila je izradu "Elaborata korištenja komine maslina i vinove loze nastalih na području Istarske županije" od Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču, s ciljem pripreme projekta pogodnih za financiranje iz fondova EU kako bi se nastali nusproizvodi što efikasnije valorizirali, odgovorili su.
Predsjednica Zelene Istre Irena Burba smatra da je rješenje u zajedničkom djelovanju nadležnih institucija.
-Želimo istaknuti da je prije svega komina masline vrijedna sirovina i ima jako puno potencijala za iskorištavanje od proizvodnje komposta, energije, kozmetičkih proizvoda ili punila za polimere. Apeliramo da županija, AZRI i druge ustanove te poljoprivrednici krenu u realizaciju projekata kojima bi se omogućilo iskorištavanje komine u Istarskoj županiji. Podržavamo izgradnju bioplinskog postrojenja ili kompostane i nadamo se da je takvo postrojenje predviđeno novim Planom gospodarenja otpadom Istarske županiej kojeg očekujemo od siječnja 2024. godine, kaže Burba.
Izgradnju bioplinskog ili sličnog postrojenja podržavaju i vlasnici ostalih vodnjanskih uljara. Procjenjuje se da bi takvo postrojenje koštalo oko 2.000.000 eura.
L'invito di partecipazione è esteso a soci e simpatizzanti
Postavljanje javne rasvjete na području Mjesnog odbora Kapelica bio je jedan od glavnih prioriteta članova tog mjesnog odbora
Barban je obilježio Advent mnoštvom različitih događanja, od tradicionalnih manifestacija poput Smotre ulja, Kantajmo i svirimo po staroj užanci, raznih radionica za djecu i odrasle, humanitarne retro zabave povodom zaštitnika župe Sv. Nikole, do prve Barokne barbanske priče
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.