Krasna Zemlja

problem nusproizvoda pri preradi maslina (1)

Najpoznatiji istarski maslinari nezakonito po poljima odlažu otrovnu kominu

Najgori primjer je okolica Vodnjana u kojem djeluje nekoliko uljara koje godišnje prerade oko 5.000 tona maslina. U radijusu od nekoliko kilometara od vodnjanske place veći dio spomenute komine razbacuje se na nezakonit način


 
6 min
Dražen Majić ⒸFOTO: Manuel Angelini

Najgori primjer je okolica Vodnjana u kojem djeluje nekoliko uljara koje godišnje prerade oko 5.000 tona maslina. U radijusu od nekoliko kilometara od vodnjanske place veći dio spomenute komine razbacuje se na nezakonit način

Proizvodnja maslinovog ulja jedan je od najačih aduta istarskog maslinarstva. Iz godine u godinu istarsko je ulje sve priznatije na najcjenjenijim svjetskim stolovima i natjecanjima. Maslinara koji se profesionalno ili iz hobija bave uzgajanjem maslina i proizodnjom ulja iz godine u godine je sve više. Procjenjuje se da je trenutno u Istri obrađuje 2.000.000 maslina.

Međutim, sve je više dokaza da proizvodnja ulja ima i svoju tamnu stranu. Prilikom prerade sirovine ostaje 90 posto otpadnog materijala koji se trenutno nakon prerade najčešće jednostavno baca po istarskim poljima. Takva komina sastoji se od raznih kemijskih spojeva od kojih su neki vrlo otrovni. Ukoliko se zabrinjavaju na nepropisan način, nepovratno truju zemlju na koju su odloženi.

Najveći problem je prevelika količina amonijaka i vodootopivih soli u komini koja u sirovoj fazi izrazito otrovno djeluje na zemlju i sve okolne biljke.

Najgori primjer je okolica Vodnjana u kojem djeluje nekoliko uljara koje godišnje prerade oko 5.000 tona maslina. U radijusu od nekoliko kilometara oko Vodnjana veći dio spomenute komine razbacuje se na nezakonit način. S obzirom na sve već količinu prerađenih maslina, otpad koji nastaje njihovom obradom postaje ekološka ugroza.

Eva nekoliko primjera o kojima su nas tijekom posljednjih mjesec dana izvijestili čitatelji.

Slučaj Galižana: Pretvaranje polja u pustinju

Kraj pruge u Galižani, nekoliko stotina metara od prvih kuća nalazi se ilegalni otpad na koji se komina odlaže duži niz godina. Na području od više stotina četvornih metara naneseni su slojevi komine od koji su se neki već stvrdnuli, pretvarajući teren u površinu nalik onoj na Marsu.

Smrad ostavljene komine, natopljene kišom i ugrijane suncem, osjeti se izdaleka.

Na našu upit iz Grada Vodnjana kažu da su upoznati sa spomenutim slučajem.

-Komunalno redarstvo Grada Vodnjan – Dignano trenutno vodi dva postupka u pogledu nedozvoljenog odlaganja nusproizvoda maslina (komine) i to na lokaciji k.č. 1262/2 i k.č. 1263 k.o. Galižana u vlasništvu Ester Geissa Đurić, te na k.č. 3553 k.o. Vodnjan u vlasništvu Republike Hrvatske, napisali su nam iz vodnjanske gradske uprave.

-U pogledu lokacije u vlasništvu Ester Geissa Đurić, vlasnici je nedavno upućena obavijest u svrhu provođenja upravnog postupka na način da je zatraženo očitovanje u pisanoj formi na zapisnik o provedenom očevidu. Zapisnikom je utvrđeno da je na predmetnom zemljištu odložena veća količina nusproizvoda prerade maslina na oko 300 četvornih metara, sve protivno Zakonu o gospodarenju otpadom i Zakonu o zaštiti okoliša, naglasili su iz Grada.

-Predmetno zemljište nalazi se izvan granica građevinskog područja naselja po namjeni: područja ostalog poljoprivrednog tla, šuma i šumskog zemljišta, dodali su iz Grada Vodnjana.

Ester Geissa Đurić: Komina pored pruge je naša

Komina se dakle nalazi na parceli u vlasništvu IDS-ove gradske vijećnice Ester Geissa Đurić čija se obitelj u Galižani godinama bavi preradom maslina. Evo kako ona objašnjava velike količine komine na svojim parcelama.

-Komina na parcelama pored pruge u Galižani je naša, i parcele su u našem privatnom posjedu. Mi ju na ovaj način kompostiramo, bacamo vapno i ponovo je vraćamo u maslinike. Komina koja se nalazi kraj pruge je jedan manji dio koji bacamo za naše potrebe, objasnila je Ester Giessa Đurić. U telefonskom razgovoru ističe da je to pitanje koje se treba bolje urediti iz čega se zaključuje da svjesna da "pitanje" trenutno nije uređeno.

-Ostalu kominu odvozimo u industrijsku zonu u Galižani. U kontaktu s ostalim uljarama na Vodnjanštini i okolici prikupljamo dokumentaciju koja je potrebna za izradu projekta bioplinskog postrojenja. Takav projekt bio bi idealan za zbrinjavanje komine svih uljara, projekt bi trebao biti na nivou županije i države, zaključila je Geissa.

Iz njenog odgovora jasno je da ne smatra da je počinila ništa loše te da pomoć u rješavanju problema nusproizvoda za svoj biznis očekuje od javnih institucija.

Chiavaloni nepropisno odlažu na državnoj zemlji

Drugi slučaj nezakonitog odlaganja otpada nalazi se na poljima u blizini naplatnih kućica Vodnjan sjever. Radi se o parceli 3553 k.o. Vodnjan u vlasništvu Republike Hrvatske za koju su iz Grada Vodnjana napisali da tek treba utvrditi tko ju je nepropisno zbrinuo.

Građani koji su nas izvijestili o velikoj količini otpada tvrde da je komina proizvod obrade iz obližnje uljare braće Chiavalon.

Oni su nam potvrdili da se radi o njihovoj komini. Provjerom u Gradu Vodnjanu utvrdili smo da se radi od državnoj parceli na kojoj Chiavaloni nemaju pravo zakupa. 

-Iz našeg pogona za preradu, eko kominu iz vlastitih nasada privremeno odlažemo na poljoprivrednoj površini te nakon godinu dana miješamo s kompostiranim granama te koristimo kao gnojivo u nasadu. Veći dio komine predajemo u industrijsku zonu Galižana u tvrtku J.T. Energy d.o.o. koja provodi testnu proizvodnju drugih proizvoda od komine, odgovorio nam je Sandi Chiavalon.

-Komina maslina ne smatra se otpadom već sekundarnim proizvodom uljarskog pogona. Može se koristiti na više načina, od direktne gnojidbe nasada, fermentacije i naknadne uporabe u gnojidbi, te u proizvodnji drugih proizvoda, objasnio je Chiavalon.

- U suradnji sa svim ostalim uljarama Južne Istre u procesu smo prikupljanja potrebne dokumentacije za izradu projekta bioplinskog postrojenja, koji od komine proizvodi električnu i toplinsku energiju a nakon šest mjeseci fermentacije u digestoru komina se pretvara u vrhunsko gnojivo koje se aplicira na poljoprivrednim površinama. Takav primjer iskorištavanja komine postoji već na jugu Italije i s obzirom da je potrebna veća količina komine za cjelogodišnje funkcioniranje digestora, nadamo se dogovoru svih uljara i lokalne zajnednice o izgradnji takvog objekta i na našem području, zaključio je Chiavalon.

Nepropisno odlaganje komine nije zakonita poljoprivredna radnja

Inače braća Chiavalon su zadnjih tjedana vrlo prisutni u javnosti istupajući u raspravama oko sve težeg suživota istarskih poljoprivrednika i nabujalih iznajmljivača vila i apartmana, kao i bespravnih graditelja. Smatraju da gnojivo na poljoprivrednim zemljištima ne bi trebalo smetati turizmu.

Iako je komina koji su iskrcali na tuđoj zemlji za nekoliko godina mogla postati kvalitetno gnojivo, način na koji su to učinili u blizini svoje uljare nije zakonit. Štoviše, sirova komina opasno je kako za zemlju na kojoj se nalazi tako i za podzemne vode kojih je kraško područje oko Vodnjana puno.

Na desetak lokacija oko Vodnjana gdje se iskrcavala komina zemlja je potpuno uništena.

Zakonito odlaganje komine zahtjeva izradu svojevrsnog bazena s betoniranim dnom, ili barem nepropusnom podlogom. S obzirom da je razbacane komine oko Vodnjana jako puno ovoj temi ćemo u narednim danima posvetiti više prostora. Vrhunsko maslinarstvo ponos je Istre ali svi oni koji je doživljavaju kao Krasnu zemlju trebali bi, osim o svojim interesima, na jednako kvalitaten način voditi računa i o ekologiji. 


Nastavite čitati

Istra
 

U Poreču djeci na raspolaganju veliki izbor ljetnih kampova - mogu birati između sporta, plesa, zabavnih i edukativnih aktivnosti

Glavni motiv kod organizacije ljetnih kampova i programa je djeci i mladima pružiti vrijeme ispunjeno druženjem, kreativnim i sportskim aktivnostima, timskim radom, edukacijama i prijateljstvom. Svakog ljeta kroz brojne ljetne kampove i programe u Poreču prođe više od tisuću djece, navode iz Grada Poreča * Sve informacije o sportskim kampovima svi zainteresirani mogu dobiti kod Sportske zajednice Grada Poreča ili direktno od klubova

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.