Kultura

DVIJE VRHUNSKE KNJIGE POK. PULSKOG ARHITEKTA

Attilio Krizmanić: "Izmišljena je priča da je Pula, kao i Rim, sagrađena na sedam brežuljaka"

Glavna urednica Gordana Milaković: "Ove su knjige namijenjene svim ljudima koji vole Pulu i koje zanima povijest grada. Nadam se da će u ponekoj fusnoti prepoznati i osobni pečat ovog jedinstvenog autora, njegove kategorične i beskompromisne stavove što će vjerujem impresionirati čitatelje koji ga nisu poznavali, a i nasmijati one koji su ga dobro poznavali. Kao što je bio naš dogovor, vjerujem da smo uspjeli sačuvati autentičnog Attilia u ovim knjigama"


 
5 min
Zoran Angeleski

Glavna urednica Gordana Milaković: "Ove su knjige namijenjene svim ljudima koji vole Pulu i koje zanima povijest grada. Nadam se da će u ponekoj fusnoti prepoznati i osobni pečat ovog jedinstvenog autora, njegove kategorične i beskompromisne stavove što će vjerujem impresionirati čitatelje koji ga nisu poznavali, a i nasmijati one koji su ga dobro poznavali. Kao što je bio naš dogovor, vjerujem da smo uspjeli sačuvati autentičnog Attilia u ovim knjigama"

"Umjesto izmišljene priče o Puli koja je navodno kao i Rim sagrađena na sedam brežuljaka, bilo bi bolje tvrditi da je oko grada vjerojatno već od 17. stoljeća bilo sedam mostova od kojih se jedan kameni u gradskoj četvrti Pragrande spominje u starim pulskim statutima. Pula se nije u prošlosti nikada toliko razvila da bi se uspjela izgradnjom proširiti na sedam brežuljaka. Što se broja brežuljaka tiče, u okružju jezgre može ih se nabrojiti desetak, dok ih u užem i širem okružju zaljeva ima preko pedeset. Grad Pula se do druge polovice 19. stoljeća gradio, razvijao i propadao na i podno samo jednog brežuljka - onog pulskog i to na 25 hektara površine".

Mali je ovo, ali zanimljiv, demistificirajući dio, fusnota iz iznimno vrijednog dvoknjižja pulskog arhitekta, urbaniste i znanstvenika dr. sc. Attilija Krizmanića, koji je preminuo koncem travnja 2022. godine, nekoliko dana prije nego što mu je trebala biti uručena Nagrada Grada Pule. Dvije knjige predstavljene su prošlog tjedna u Povijesnom i pomorskom muzeju Istre na tom "jedinom brežuljku" - Kaštelu .

Tko ne napravi krug po vrhu plašta Arene - seronja

"Jedna se tradicija bila duže sačuvala poslije Drugog svjetskog rata u gradskoj četvrti Arena gdje je među članovima skupine i muli de strada živjela scomesa oklada da će netko po vrhu plašta amfiteatra napraviti cijeli krug (dir) bez prekida. Takav je izazov, kako mi je pričao stariji član te skupine i moj prijatelj ing. geodezije Venceslao Krizmanich, ponekad završavao tragičnim padovima. Ako el mulo kojim slučajem ne bi uspio to učiniti, završio bi u podskupini dei cagainbraghe, u doslovnom prijevodu među seronjama. Nažalost, događalo se i da oni koji su pali završe nabodeni kao ražnjići na zašiljenu čeličnu ogradu koja je zatvarala amfiteatar od 1875. godine....".

Raskošne, većeg formata, obimne, prva  na 199, a druga na 526 stranica,  bogate opremljene fotografijama, crtežima, slikama, tlocrtima, knjige su naslovljene "Prostorni razvitak Pule 1813. – 1918." i "Građevine komunalnog sustava 1813. – 1918.", i velik su doprinos dosad oskudno istraživanoj i proučavanoj temi.

Attilio Krizmanić

Na uvodni mit o sedam pulskih brda ukazao je dr. Robert Matijašić na iznimno posjećenoj promociji dviju Krizmanićevih knjiga, o kojima je, kao i autoru, nadahnuto govorila i nagrađivana konzervatorica Nataša Nefat.

Ove dvije knjige temelj su i uvod u projekt 'Graditeljsko nasljeđe Pule 1813. - 1918. (čiji je nositelj muzej na Kaštelu), čiji je cilj da se kroz nekoliko tematskih cjelina prikaže izuzetno bogato graditeljsko nasljeđe grada Pule iz razdoblja Habsburške Monarhije i Austro-Ugarske Monarhije, sustavno istraži postojeća graditeljska baština i arhivska dokumentacija, katalogiziraju objekti i prezentiraju rezultati istraživanja.

Velik posao napravila je glavna urednica izdanja Gordana Milaković, viša kustosica  Povijesnog i pomorskog muzeja Istre.

- Sigurna sam da će čitatelji puno naučiti čitajući ove stručno-znanstvene knjige o graditeljskom nasljeđu Pule i često za njima posezati u svom radu, a nadam se da će u ponekoj fusnoti prepoznati i osobni pečat ovog jedinstvenog autora, njegove kategorične i beskompromisne stavove što će vjerujem impresionirati čitatelje koji ga nisu poznavali, a i nasmijati one koji su ga dobro poznavali. Kao što je bio naš dogovor, vjerujem da smo uspjeli sačuvati autentičnog Attilia u ovim knjigama, kaže Gordana Milaković.

Verudeži kontra Barakera

 "Ja sam bio pripadnik dei muli de Veruda, nato Verudese, a naši su 'ljuti neprijatelji' bili prvi susjedi Baraccheri, i muli delle Baracche. Bili su poznati kao ponosni i dobri čuvari svog obitavališta, svoje gradske četvrti Sv. Polikarp i južne Pule, no njega su upravo i muli de Veruda često nastojali povrijediti i zauzeti. Prvu i drugu skupinu činila su najžešća djeca, adolescenti, mularija, članovi radničkih obitelji i težačkog sloja građana, jednako talijanskih kao i slavenskih. Rijetko je kada unutar tih skupina bio pokoji 'tatin sin' bogatijeg socijalnog sloja koji je stanovao u stambenim vilama...."

Prostorni razvitak Pule 1813. – 1918. podijeljen je na pet poglavlja: uvod, kratki osvrt na razdoblje prije 1813. godine, Druga austrijska uprava (1813. – 1918.), dvije etape širenja grada (1850. – 1875.) i (1875. –1918.) te zaključna razmatranja. Uz 'Prostorni razvitak' iznimno su korisne i značajne tri zasebne cjeline na kraju knjige koje su također rezultat višedesetljetnog minucioznog istraživanja i sistematizacije brojnih podataka iz Arhive Odsjeka za graditeljsko nasljeđe i prostorno planiranje. Prva cjelina je Popis civilnih građevina (1813. – 1918.), druga Popis vojnih građevina (1813. – 1918.), a treća Popis arhitekata, inženjera raznih struka, projektanata, graditelja, izvođača i građevnih poduzetnika koji su stvarali za Pulu ili djelovali u Puli u 19. stoljeću i prvoj polovici 20. stoljeća.

U drugoj knjizi “Građevine komunalnog sustava 1813.-1918”, veli Milaković, svako poglavlje na kraju sadrži identifikacije listove građevina koje su katalogizirane tako da svaki identifikacijski list sadrži odrednice: gradska četvrt, adresa, namjena, naručitelj, autor projekta – izvođač, godina projekta i izgradnje, dokumentacija, bilješke i suvremena fotografija.

S promocije dvoknjižja

(foto: Manuel Angelini)

Gordana Milaković kaže nam da je idejni začetnik projekta bio upravo Krizmanić, još 2001. godine, kada je i počela priča kako ga realizirati.

Projekt je osmišljen da doktori arhitekti za područje kojim se bave, o tome napišu knjigu,  a da ovaj muzej bude njihov izdavač te da se u tim izdanjima publicira muzejska građa.

Slijede knjige Bruna Nefata, Milice Đilas, Jasne Rotim Malvić...

Plan je, kaže koordinatorica projekta Gordana Milaković, publicirati deset knjiga, a već su napisane ona pokojnog Bruna Nefata o industrijskoj arhitekturi Pule od 1813. do 1918. , pa za isto razdoblje  dvije knjige Milice Đilas, o višestambenoj arhitekturi (poput 'Baraka' na Stoji), kao i već napisan rad o zgradama za kulturu i zabavu, Jasna Rotim Malvić autorica je rada o vojnim i civilnim školama, čitaonicama i vilama... Posljednje bi djelo trebalo biti o parkovnoj arhitekturi u većem dijelu 19. stoljeća sve do kraja Prvog svjetskog rata.

- Ove su knjige namijenjene svim ljudima koji vole Pulu i koje zanima povijest grada. To su znanstveno stručni  radovi, koji su manjim dijelom nastali na literaturi a većim dijelom na njegovom dugogodišnjem istraživanju graditeljskog naslijeđa Pule. To je bio njegov cjeloživotni  rad. On je i osnovao Odjel za graditeljsko naslijeđe Pule, silno obogatio arhiv grada, donijevši ovdje i puno građe iz Beča. I danas tu arhivu odjela koriste mnogi znanstvenici, a odjel posjećuju i ljudi općenito, u slučajevima kada obnavljaju zdanja koja su zaštićena kulturna dobra, zaključuje Milaković.

Foto: Manuel Angelini


Nastavite čitati

Pula
 

Istarsko narodno kazalište: 26. folklorne večeri "KUD Uljanik" i gosti

Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.